Cienfuegos
Cienfuegos

Plavby v okolí

Cienfuegos / Kuba

Cienfuegos (v preklade Sto ohňov) nájdete v centrálnej časti Kuby na južnom pobreží, asi 250 km od Havany. Mesto, ktoré je rovnako známe pod prezývkou „Perla juhu“, bolo založené v roku 1819 francúzskymi imigrantmi. Jeho pôvod dodnes prezrádzajú názvy mnohých ulíc.

Napriek tomu, že Cienfuegos bolo jedným z posledných osídlených miest založených v období kolonializmu, pomerne rýchlo sa začalo rozrastať. Tento rast bol z veľkej časti ovplyvnený úrodnou pôdou, v ktorej sa darilo cukrovej trstine, rovnako ako aj káve a tabaku. Výhodná poloha na obchodnej ceste medzi Jamajkou a juhoamerickými mestami bola jedným z dôvodov, prečo sa tu neskôr vybudovala železničná trať.

Cienfuegos, ktorý má dnes približne 160 tisíc obyvateľov, leží na brehu zátoky Banía de Cienfuegos a vytvára tak prírodný prístav, do ktorého mieria mnohé výletné lode a je zároveň centrom obchodu s cukrovou trstinou. Napriek tomu, že ide o jednu z najpriemyselnejších oblastí Kuby, toto na ostrovné pomery neobvykle čisté a udržiavané mesto vám na to pomôže zabudnúť.

Architektúra mesta je typicky latinskoamerická: šikmé, priame ulice v pravom uhle zdobené promenádami a parkami. Historické centrum sa pýši koloniálnymi budovami, postavenými v neoklasicistickom štýle a od roku 2005 je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Začnite svoju prehliadku na bulváre Cienfuegos a obdivujte nádherné farebné fasády domov. Potom pokračujte na Námestie Jose Martí s krásnym parkom. Pri prehliadke mesta si určite nenechajte ujsť pôsobivý palác Palacio de Valle alebo divadlo Teatro Tomás Terry – taktiež zvnútra. Ďalšími zastávkami by rozhodne mali byť Arco de Triunfo, jediný víťazný oblúk na Kube, postavený v roku 1902 a katedrála z roku 1869 s úchvatnými vitrážovými oknami.

Ak túžite po netradičných zážitkoch, zájdite sa pozrieť do miestneho delfinária, kde sa môžete zúčastniť niektorej show, alebo si zaplávať s delfínmi.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Castillo de Jagua – Nenechajte si ujsť prehliadku jednej z najkrajších koloniálnych pevností Kuby, kam vás z mesta odvezie miestny trajekt.

Jardín Botánico de Cienfuegos- Prejdite sa po malej, ale zaujímavej botanickej záhrade asi 15 km od mesta.

Laguna de Guanaroca- Asi 12 km od mesta nájdete nádherné jazero, ktoré je domovom nespočetného množstva vtákov rôznych druhov.

Vodopád El Nicho- Navštívte Parque El Nicho, obdivujte z výšky padajúcu vodu a okúpte sa v niektorom z početných jazierok.

Pláž Rancho Luna – Asi 20 minút jazdy smerom na juh od mesta leží malá, ale miestnymi obyvateľmi veľmi obľúbená pláž.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť