X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Puerto Limon
Puerto Limon

Plavby v okolí

Puerto Limon / Kostarika

Puerto Limón je správnym strediskom provincie Limón a so svojimi približne 55 tisíc obyvateľmi je aj šiestym najväčším mestom Kostariky. Dôležitý prístav na pobreží Karibského mora je obľúbenou turistickou destináciou aj zastávkou výletných lodí. Toto multikultúrne mesto je obklopené niekoľkými zaujímavými národnými parkami a prírodnými rezerváciami, v ktorých stále žijú pôvodné kostarické indiánske kmene. Krištof Kolumbus v oblasti zakotvil v r. 1502. Hoci Španielsko Kostariku kolonizovalo a založilo tu prvé osady vzápätí po objavení, veľká časť krajiny zostala neprebádaná až do 19. stor. To je tiež jeden z dôvodov, prečo tu dodnes môžete stretnúť pôvodných indiánov. Mesto Puerto Limón bolo oficiálne založené až v r. 1854 vedcom a archeológom Philippom J. J. Valentinim. Čoskoro sa stalo dôležitým prístavom, odkiaľ sa vozila kvalitná káva, prevezená z vnútrozemia krajiny ďalej do Európy. Aj preto sa v r. 1867 začala stavať železnica, ktorá mala prístav prepojiť s vnútrozemským mestom San José. Robotníci z Talianska, Jamajky i Číny pracujúci na železnici dnes tvoria spoločne s pôvodnými indiánmi, potomkov čiernych otrokov a miešanci základ mestskej multikultúrnej populácie. V 20. stor. sa Puerto Limón stalo jedným z dôležitých latinskoamerických prístavov pre dopravu tropického ovocia do USA kontrolovanou spoločnosťou United Fruit Company (dnes Chiquita Brands International). S rozvojom ekonomiky došlo i k nárastu počtu obyvateľov.

Relatívne obdobie prosperity však prerušilo silné zemetrasenie v r. 1991, keď bola zničená veľká časť mesta i okolitej krajiny. Po rozsiahlej obnove sa mesto stalo obľúbeným prístavom lodí s turistami, pre ktoré je Puerto Limón vstupnou bránou do Kostariky.

V samotnom centre nie je, bohužiaľ, príliš čo vidieť. Zaujímavá je len moderná katedrála Sagrado Corazón de Jesus a niekoľko piesočnatých pláží. Veľkou atrakciou sú ale okolité národné parky a rezervácie s bujnými tropickými dažďovými pralesmi. Veľmi obľúbená je napr. plavba po kanáloch v parku Tortuguero. Ten je obklopený lesom a umožňuje pozorovanie divokej zveri - opíc, korytnačiek, krokodílov a vtákov. Krásny je tiež národný park Cahuita s koralovými útesmi a bohatým podmorským životom aj rozmanitou faunou a flórou nachádzajúcou sa pri pobreží Karibiku.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Puerto Limón – katedrála
  • Puerto Limón – pláže (Playa Bonita)
  • Tortuguero canal
  • Národný park Cahuita
  • rezervace Pacuare

Vychutnajte si miestne špeciality...

 

Casado - typický pokrm, kúsky mäsa s varenou zeleninou, fazuľou a ryžou

Ceviche - čerstvá marinovaná ryba v limetkovej šťave s bylinkami a zeleninou

Sopa de mariscos - paradajková polievka s morskými plodmi

Káva - kostarická káva je svetovo populárna

Rum – Ron Centenario, atď.

Guaro - likér z cukrovej trstiny


Miesta, ktoré stojí za to vidieť