Cartagena
Cartagena

Plavby v okolí

Cartagena / Kolumbia

Cartagena ležiaca na severe Kolumbie pri karibskom pobreží je s takmer 970 tisíc obyvateľmi piatym najväčším mestom krajiny. Vďaka svojmu zachovanému koloniálnemu jadru zapísanému v zozname svetového dedičstva UNESCO patrí k najkrajším mestám Južnej Ameriky. Zároveň je dôležitým prístavom aj centrom petrochemického priemyslu a obchodu.

Osada na pobreží zátoky Bahia de Cartagena bola založená v r. 1533 a pomenovaná po rovnomennom španielskom meste. Archeologické vykopávky však ukázali, že oblasť bola osídlená už takmer pred 6000 rokmi. Počas španielskej nadvlády hrala Cartagena kľúčovú úlohu pri rozširovaní španielskeho koloniálneho impéria a bola tiež jedným z najdôležitejších prístavov. Z tohto dôvodu a tiež kvôli častým pirátskym útokom, bolo okolo mesta postavené jedno z najväčších opevnení Latinskej Ameriky. V 17. stor. tu bola vybudovaná i mohutná pevnosť Castillo San Felipe de Barajas, ktorá je dominantou mesta dodnes.

V rovnakom období vznikol aj umelý vodný kanál Dique dlhý 113 km. Ten umožnil veľkým lodiam vplávať ďalej do vnútrozemia. Cartagena tak bola základňou pre výpravy do vnútrozemia, kde španielski conquistadori drancovali pôvodné indiánske mestá a hrobky. Samotný prístav slúžil hlavne na prepravu drahých kovov do Európy a ďalej fungoval ako veľký trh s otrokmi dovezenými z Afriky. Aj cez niekoľko silných útokov anglických vojsk sa mesto udržalo v španielskych rukách až do 1. pol. 19. stor., keď sa po víťazstve Simona Bolívara stalo súčasťou novovzniknutej Kolumbie.

Mimoriadne zachovalé koloniálne centrum ponúka svojim návštevníkom celý rad atrakcií. Mohutné hradby, ktoré obopínajú takmer celé historické jadro spolu s pevnosťou Castillo San Felipe de Barajas, utvárajú dramatickú tvár mesta. Uličky s pastelovými domami a balkónmi zdobenými kvetmi zase pôsobia veľmi malebne. Jedným zo symbolov Cartageny je brána s vežou Purta del Reloj, ktorá vedie na dve krásne upravené námestia. Žiadny návštevník by nemal vynechať prehliadku miestnych kostolov. Medzi nimi dominuje krásna Katedrála sv. Kataríny Alexandrijskej. Za návštevu stoja tiež bývale väzenské cely La Bóvedas, ktoré sú dnes prerobené na obchody s typickými suvenírmi. Neďaleko centra sa nachádzajú aj piesočné pláže s hotelovými komplexmi. Tie môžu byť príjemnou zastávkou a osviežením po prehliadke mesta.

Vychutnajte si miestne špeciality....

Miestne typické ovocie - zapote, nispero, lulo, uchuva, atď.

Bocadillo – typické želé z guavy

Chocolate san tafereno - pokrm z horúcej nesladenej čokolády podávaný so syrom a chlebovými plackami

Tamales - závitky z kukuričného cesta plnené mäsom, ryžou a zeleninou zabalené v banánovom liste

Cuy - grilované morča


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Cartageny