Montego Bay
Montego Bay

Plavby v okolí

Montego Bay / Jamajka

Montego Bay ležiace na severozápadnom pobreží Jamajky je hlavným mestom farnosti St. James a tretím najväčším mestom ostrova. Montego Bay je považované za metropolu ostrovnej turistiky, v súčasnosti tu žije cca 80 000 obyvateľov. Oblasť navštívil počas svojej 2. výpravy v r. 1494 Krištof Kolumbus a zátoku pomenoval el Golfo de Buen Tiempo–„Zátoka dobrého počasia, času“. Názov Montego Bay sa objavuje až oveľa neskôr a predpokladá sa, že názov Montego vznikol skomolením španielskeho slova manteca (sadlo), zrejme preto, že počas 16. stor. tu bol významný prístav, odkiaľ sa vyvážalo hovädzie mäso, kože a slanina. Španieli si však prístav ani celý ostrov neudržali dlho. Už v r. 1655 ich vytlačila anglická expedícia vyslaná Oliverom Cromwellom. Na ostrove sa potom v hojnej miere začala pestovať cukrová trstina, Angličania sem z Afriky doviezli tisíce otrokov a Montego Bay sa stal jedným z najdôležitejších prístavov ostrova.

 

Aj dnes zostáva Montego Bay dôležitým prístavom, ktorý dnes však hosťuje prevažne turistické lode. Mesto je srdcom Jamajskej riviéry a turistický ruch je hlavným zdrojom príjmov celej oblasti. Historické centrum mesta ukrýva rad kostolov a ďalších historických budov. Známy je napríklad kostol Burchell Memorial Baptist Church,v ktorom ako duchovný pôsobil Samuel Sharpe, vodca vianočného povstania otrokov v roku 1831. Odvážnejší jedinci môžu navštíviť koloniálny Rose Hall - dom, v ktorom údajne straší Annie Palmer, vrahyňa, ktorá vzala život postupne všetkým svojim trom manželom. Za prehliadku stojí tiež pevnosť Fort Montego alebo kamenný Gregorian House. Popri koloniálnych pamiatkach sa v meste nachádzajú prevažne turistické a duty-free obchody, ktorými je Montego Bay vyhlásené rovnako, ako blízkymi bielymi plážami.

Z prístavu sa možno vydať aj na cestu po ostrove, kde je najväčším lákadlom nepochybne rodný dom slávneho reggae speváka Boba Marleyho. Jeho hrobka a dom je svätyňou všetkých rastafariánov a veľkou atrakciou pre turistov z celého sveta. Za návštevu stojí aj prístav Ocho Rios, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádzajú krásne tropické záhrady aj najväčší prírodná zaujímavosť ostrova - vodopády Dunn's River Falls, ktoré kaskádovito padajú priamo do mora.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Montego Bay mesto

- Dom Boba Marleyho

- vodopády Dunn's River Falls

- Ocho Rios

 

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Rum, ryby a morské plody všetkého druhu

Káva

Pivo Red Stripe

Jerk food - rôzne korenené mäso, ktoré sa pomaly varí na ohni a postupne sa pridáva vybrané korenie

Polievka z listov callaloo, kelu, hovädzieho mäsa, sladkých zemiakov, ibišteka a korenín


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Montega Bay

Guadeloupe, , Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika, Jamajka, Veľká Británia, Svätá Lucia, Barbados z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Guadeloupe, , Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika, Jamajka, Veľká Británia, Svätá Lucia, Barbados
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 14 nocí