X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Falmouth
Falmouth

Plavby v okolí

Falmouth / Jamajka

Na severnom pobreží Jamajky sa na brehu Karibského mora rozkladá Falmouth. Rušný prístav výletných lodí má asi 10 tisíc obyvateľov.

Falmouth, nazvaný po rovnomennom meste v Spojenom kráľovstve, bol založený Britmi v roku 1769 a počas štyridsiatich rokov, kedy bola Jamajka popredným producentom cukru na svete, prekvital. Na konci 18. a na začiatku 19. storočia bolo mesto najrušnejším prístavom ostrova a domovom honosných panstiev. Cukor a rýchly rozkvet priniesol na Jamajku otroctvo, ktoré však po roku 1840, kedy došlo k emancipácii otrokov v Británii, bolo stále problematickejšie. V roku 1986 sa vo Falmouthe narodil Usain Bolt, držiteľ svetového rekordu v šprinte, v roku 2011 tu bol otvorený prístav, ktorý je schopný obslúžiť aj tie najväčšie výletné lode sveta.

Historická štvrť Falmouthu sa môže pochváliť peknou architektúrou v jamajskom gregoriánskom štýle, považovanou za jednu z najlepšie zachovaných v celom Karibiku. Veľká časť z nej - malé domčeky i priemyselné komplexy a továrne - pochádza z rokov 1790-1840, spolu s  novšími architektonickými počinmi druhej polovice 19. a 20. storočia pritom tvoria jedinečnú a fotogenickú zmes.

Medzi najzaujímavejšie pamiatky patrí Nákupné a historické centrum Albert a George z roku 1895, bývalá rezidencia otrokára Johna Tarpa, mestský dom plantážnika Edwarda Barretta, anglikánsky Kostol svätého Petra z roku 1795, jeden z najstarších na ostrove, a rad ďalších domov lemujúcich Trhovú ulicu vrátane budovy falmouthskej pošty. Milovníci hudby by si nemali nechať ujsť návštevu historického domu Greenwood, ktorý dnes okrem rady starých kníh hosťuje tiež rozsiahlu zbierku vzácnych jamajských hudobných nástrojov.

Južne od mesta sa rozkladá panstvo Good Hope, Dobrá nádej, ktoré bývalo v 18. storočí cukrovou plantážou, východne od neho sa potom nachádzajú nádherné vodopády rieky Dunn. Voda tu padá cez kaskádu vápencových previsov a odvážlivci sa môžu od päty vodopádu vyšplhať až na jeho vrchol. 

Unikátnym úkazom, ktorý je možné vo Falmouthe zažiť, sú takzvané Glistening Waters. V Žiarivej lagúne (Luminous Lagoon), kde sa miešajú vody rieky Martha Brae a Karibského mora, žijú mikroorganizmy, ktoré v tme jasne žiaria. Tento fenomén je možné pozorovať len na niekoľkých miestach sveta, vo Falmouthe - pri plávaní v   plytkých vodách lagúny alebo z paluby člna - 364 dní v roku. Obľúbené sú tiež vychádzky na bambusových člnoch, pri ktorých je možné kochať sa prekrásnou scenériou jamajského dažďového pralesa.

Prirodzené mangrovníky neďaleko od Falmouthu sú domovom safari s ohrozenými americkými krokodílmi, jamajským hadom boa a radom pôvodných druhov vtákov v  priechodnej voliére. Páčiť sa tu bude nielen rodinám s deťmi.

Chybou by bolo opustiť Falmouth bez ochutnávky tradičného jamajského pirohu plneného (hovädzím, kuracím alebo jahňacím) mäsom či zeleninou a samozrejme degustácie pravého jamajského rumu.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

St Peter's Anglican Church - obdivujte mohutné mahagónové stĺpy a vykladanú drevenú podlahu jedného z najstarších kostolov Jamajky.

Jamaica Swamp Safari Village - zoznámte sa s ohrozenými americkými krokodílmi, jamajským hadom boa a radom pôvodných druhov vtákov v safari medzi mangrovovými porastmi.

Burwood Beach - relaxujte na nádhernej piesčitej pláži na brehu Karibského mora, len čo by kameňom dohodil od mesta.

Greenwood Great House - navštívte prekrásne panstvá z roku 1800 a pozrite si pôvodný interiér i širokú zbierku kníh a jamajských hudobných nástrojov.

Appleton Estate - nahliadnite do výroby pravého jamajského rumu a ochutnajte pár rôzne starých vzoriek.

Dunn's River Falls - osviežte sa pri výstupe po vápencových kaskádach prekrásnych vodopádov rieky Dunn.

Luminous Lagoon - nechajte sa okúzliť jedinečným fenoménom, svetielkujúcimi mikroorganizmami v plytkej lagúne.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť