Isla de Roatan
Isla de Roatan

Plavby v okolí

Isla de Roatan / Honduras

Roatán je s rozlohou 83 km2 najväčším ostrovom honduraského súostrovia Bay Islands. To sa tiahne pozdĺž karibského pobrežia od mexického polostrova Yucatan až k Panamskej šiji. Tento takmer zabudnutý raj vzdialený asi 50 km od pevniny je domovom pre približne 45 tisíc obyvateľov. Hoci bol Roatán dlhé roky v tieni slávnejších karibských destinácií, v poslednej dobe sa tu turizmus rozvíja skutočne búrlivým tempom. Veľa tomu pomohol aj známy cestovateľský portál TripAdvisor, ktorý Roatán zaradil medzi päť najkrajších ostrovov sveta. Aj napriek narástu turistov však nemizne pokojná atmosféra, ktorá je v spojení s nádhernou prírodou a prekrásnými plážami skutočným balzamom pre dušu.

 

V predkolumbovských dobách bol ostrov osídlený pôvodnými indiánskymi kmeňmi spojenými s pevninskou kulturou Mayov a Payov. Krištof Kolumbus tu zakotvil v r. 1502 na svojej štvrtej a poslednej výprave do Nového sveta a čoskoro potom sa ostrovy stali súčasťou španielskej koloniálnej ríše. Ťažký prístup k pobrežiu cez koralové útesy ale dlho udržal Bay Islands mimo hlavného záujmu koloniálnych mocností. Počas dlhej doby tak boli ostrovy len nevyhnutnou zastávkou nákladných lodí a útočiskom pirátov, ktorí často prepadávali španielske lode plné nákladu. Zastaviť sa ich podarilo až na konci 18. storočia, keď oblasť definitívne ovládlo Anglicko.

Prví stáli osadníci sa tu tak usadili až na začiatku 19. storočia. Konkrétne na Roatán prišli prevažne bývalí otroci z Jamajky a Kajmanských ostrovov. Pod britskou správou zostali ostrovy formálne až do r. 1860, keď pod nátlakom prešli do rúk Hondurasu. Príchod španielsky hovoriacich obyvateľov z pevniny podporil populačný rast a tiež rozvoj obchodu s tropickým ovocím a orechmi. V 20. storočí potom ostrov objavili bohatí Američania, kvôli ktorým tu začali vznikať prvé hotely. V súčasnej dobe je turistický ruch na veľkom vzostupe. Na milovníkov potápania a vodných športov tu čakajú ideálne podmienky. Okolité koralové útesy, ktoré sú súčasťou obrieho Mezoamerického bariérového útesu, sú plné rýb aj ďalších morských živočíchov. Nádherné biele pláže zase lákajú k oddychu, a aj miestna príroda sa môže pochváliť zachovanými pôvodnými dažďovými lesmi. V kombinácii s kvalitnými službami, vynikajúcou kuchyňou a priateľskou atmosférou ide o jedno z najkrajších miest v Karibiku.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Coxen Hole
  • French Harbour
  • West Bay Beach
  • Sandy Bay
  • Mayan Eden Eco-park

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Morské plody - kraby, homáre, krevety atď.

Tropické ovocie - ananás, kokos, ...

Fish Tacos - kúsky ryby so zeleninou a dresingom zabalené v tortille

Baleada – tortilla plnená fazuľou, zeleninou a kyslou smotanou

Káva


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Isla de Roatanu