Willemstad, Curacao
Willemstad, Curacao

Plavby v okolí

Willemstad, Curacao / Holandsko

Na juhozápadnom pobreží ostrova Curacao leží jeho hlavné mesto, Willemstad. Ostrov v južnej časti Karibského mora patrí k Holandskému kráľovstvu a je najväčším zo šiestich ostrovov, ktoré pred rozpadom formovali súostrovie Holandské Antily. Mesto má asi 150 tisíc obyvateľov.

Punda, najstaršia z existujúcich štvrtí mesta, bola založená v roku 1634, keď sa Holanďania zmocnili ostrova, držaného od konca 15. storočia Španielskom. V roku 1954 získalo Curacao nezávislosť od Holandska, vplyv krajiny - kultúrny i architektonický - je tu ale veľmi patrný dodnes. Až do roku 2010, kedy sa rozpadlo, bol Willemstad hlavným mestom Holandských Antíl. Dnes je jeho hlavnou ekonomickou aktivitou turizmus.

Historické centrum mesta sa môže pochváliť jedinečnou architektúrou a je zapísané do Zoznamu UNESCO. K videniu sú tu koloniálne stavby v pekných pastelových farbách, Miestna synagóga v súčasnej podobe bola postavená v roku 1730 a je tak najstaršou synagógou v Severnej i Južnej Amerike. Kto si nechce centrum prezerať pešo, môže vyraziť na obľúbenú vychádzku električkou.

Zaujímavosťou je plávajúci most pre peších, zvaný Swinging Old Lady alebo tiež most Emma, ​​spájajúci historickú Pundu s modernou Otrobandou, dve časti mesta oddelené od seba úzkym, ale hlbokým kanálom St. Anna Bay, najväčším prístavom v Karibiku.

Kozmopolitné mesto má peknú promenádu ​​lemovanú obchodmi a kaviarňami, priaznivci nákupov by mali smerovať do ulíc Heerenstraat a Breedestraat: obľúbenými suvenírmi sú ručne vyrábané výrobky alebo známy likér z miestnej pálenice Curacao Liqueur Distillery. Na svoje si vo Willemstade prídu tiež milovníci nočného života, na ktorých tu čaká rada barov aj niekoľko kasín.

Willemstad je dobrým východiskovým miestom pre prieskum zvyšku ostrova. Páčiť sa na ňom bude hlavne milovníkom plávania, vodných športov a potápania: napočítať je tu možné cez 35 pekných piesočných pláží - jedna z nich leží v dochádzkovej vzdialenosti od prístavu.

Kto má rád prírodu, nemal by si nechať ujsť návštevu Christoffel Parku, najväčšieho národného parku Curacaa, ktorý je domovom celého radu zaujímavých rastlín a živočíchov.

Zastávka vo Willemstade je dobrou príležitosťou na ochutnávku niektorých z holandských špecialít - vyprážaných mäsových guliek bitterballen, surového sleďa rauw haring alebo malých okrúhlych palaciniek poffertjes. To všetko je, samozrejme, potrebné zapiť vynikajúcim holandským pivom.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Curacao Synagogue - navštívte najstaršiu synagógu na amerických kontinentoch, pochádzajúcu z roku 1730.

Penha Building - prezrite si symbol mesta, najstarší obchodný dom na ostrove, postavený v barokovom štýle už v roku 1708.

Fort Amsterdam - nenechajte si ujsť bývalú holandskú pevnosť z 30. rokov 17. storočia, dnes sídlo vlády s malým múzeom v pevnostnom kostole.

Swinging Old Lady (Emma Bridge) - prejdite sa po unikátnom plávajúcom moste, spájajúcom historickú štvrť Penda s novou Otrobandou.

Christoffel Park - obdivujte jedinečné rastlinné a živočíšne druhy v najväčšom národnom parku Curacaa.

Curacao Sea Aquarium - nenechajte si ujsť unikátny morský svet, ktorého obyvatelia žijú v prirodzenom prostredí aj bez sofistikovaných technológií


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Willemstadu