X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Fort de France, Martinik
Fort de France, Martinik

Plavby v okolí

Fort de France, Martinik / Francúzsko

Martinik býva označovaný ako jeden z najkrajších ostrovov Karibiku. Táto francúzska zámorská oblasť je geografickou súčasťou francúzskych Antíl, ktoré spadajú pod súostrovie Malé Antily. Ako súčasť Francúzska patrí aj do Európskej únie a peňažnou jednotkou je tu euro. Úplne unikátny mix kreolskej a francúzskej kultúry dáva Martiniku jedinečný šmrnc, a keď sa k tomu pridajú pekné pláže s bielym i čiernym vulkanickým pieskom, krásna príroda aj malebné koloniálne mestečká, je z neho razom turistická lokalita veľkého významu. Ostrov s bujnou vegetáciou na úrodných sopečných pôdach okolo dominantnej sopky Pelée (1397 m) prekypuje dažďovými pralesmi, plantážami aj krásnymi záhradami, medzi ktorými vyčnieva unikátna botanická záhrada Balata s viac ako 3000 druhmi tropických rastlín. Nie nadarmo sa tak Martiniku hovorí „Ostrov kvetín“.

Rovnako, ako tomu bolo pri mnohých ďalších ostrovoch v Karibiku, aj Martinik ako prvý navštívil Krištof Kolumbus v roku 1502 počas svojej štvrtej plavby do Nového sveta. Ostrov ale ešte dlhý čas potom zotrval mimo záujmu koloniálnych mocností. Prví francúzski osadníci tu pristáli v r. 1635, teda v čase, keď bol ostrov stále vlastníctvom pôvodných obyvateľov - Karibov. Po viac ako 25-tich rokoch krvavých konfliktov nakoniec ostrov ovládli a rozhodli sa ho pokryť poľami s cukrovou trstinou, na ktorých pracovali ako otroci práve Karibovia alebo z Afriky dovezení otroci.

V r. 1762 dobylo ostrov Anglicko, o rok neskôr ho ale spoločne s Guadeloupe navrátilo Francúzsku, výmenou za Dominiku, Grenadu, Sv. Vincent, Tobago a niekoľko území v Senegale a Severnej Amerike. Než bolo v roku 1848 zrušené otroctvo, bola situácia na Martiniku pomerne stabilná, hoci tu došlo k niekoľkým vzburám a povstaniam otrokov. Trh s cukrom však po roku 1848 začal upadať rovnako, ako bohatstvo celého ostrova. Najčernejšie sa však do histórie Martiniku zapísal rok 1902, keď 8. mája vybuchla sopka Mont Pelée, ktorá zničila celé hlavné mesto St. Pierre a zabila vyše 30 tisíc jeho obyvateľov. Mesto sa už nikdy nepodarilo obnoviť do jeho pôvodnej podoby a tiež život sa do neho vracal len veľmi pomaly. Hlavné mesto bolo potom presunuté do Fort de France, ktoré je dnes rušným prístavným mestom i turistickým centrom s koloniálnymi domami, tržnicami aj niekoľkými múzeami.

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Boudin - miestne jaterničky, niekedy obsahujúce aj morské plody

Fricassée de Chátra - vyprážané chobotnice s omáčkou

Colombo - miestna zmes korenia obsahujúca koriander, horčičné semienko, kurkumu, tymián a i.

Ti Punch - typický nápoj z rumu, trstinového sirupu a limetky

Blanc Manger au Coco - typický dezert z kokosového mlieka, cukru, želatíny a limetkového džúsu


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Fort de France, Martinik

Martinik, Guadeloupe, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika, Grenada z Fort de France, Martinik na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika, Grenada
Nalodenie a vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 10 nocí

Plavby do Fort de France, Martinik

Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svätý Vincent a Grenadiny, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svätý Vincent a Grenadiny, Martinik
Nalodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 6 nocí

Francúzsko, Španielsko, Svätý Krištof a Nevis, Martinik z Marseille na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Francúzsko, Španielsko, Svätý Krištof a Nevis, Martinik
Nalodenie: Marseille, Francúzsko
Vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 11 nocí