Samaná
Samaná

Plavby v okolí

Samaná / Dominikánska republika

Na južnom pobreží polostrova Samaná sa v severovýchodnej časti Dominikánskej republiky rozkladá na brehu zálivu Samaná mesto s rovnakým menom. Samaná (alebo tiež Santa Bárbara de Samaná), hlavné mesto rovnomennej provincie, má asi 100 tisíc obyvateľov.

Keď na polostrove Samaná pristál v januári 1493 známy moreplavec Krištof Kolumbus, stretol sa tu s nepriateľským ľudom Ciguayos. Kolonizátori sa v zálive dlho neusadzovala a prvá skutočná dedina - Santa Bárbara de Samaná, pomenovaná po manželke kráľa Ferdinanda VI. Španielskeho - tu bola založená až v roku 1756. V roku 1796 pripadla celá kolónia s názvom Santo Domingo Francúzsku, v roku 1807 bola ale vrátená Španielsku. Dnes je mesto dôležitým turistickým centrom a obľúbeným prístavom výletných lodí na ich plavbách po Karibskom mori.

Pekná pobrežná promenáda, Malecón, je lemovaná reštauráciami a barmi a ponúka nádherné výhľady na more. Tie si záujemcovia môžu užiť aj pri prechádzke po "Moste nikam", spájajúcim pláž Cayacoa s neobývaným ostrovčekom pri brehoch Samaná. Za krátku prehliadku potom určite stojí tiež evanjelický Kostol svätého Petra, privezený do Dominikánskej republiky v 19. storočia až z ďalekého Anglicka.

Len čo by kameňom dohodil od mesta, sa v zálive Samaná rozkladá malinký ostrovček Cayo Levantado, preslávený svojou rozprávkovou plážou, lemovanou palmami a určenou v čase návštev výletných lodí výhradne ich hosťom. Tí si tu okrem skvelého relaxu môžu užiť aj vychádzku na kajaku alebo stretnutie s tuleňmi.

Zátoka je obľúbeným útočiskom keporkakov, ktorých sem od januára do marca prichádzajú tisíce. Nie je tak divu, že Samaná je často považovaná za jedno z najlepších miest na pozorovanie veľrýb nielen v Karibiku, ale na celom svete. Kto sa o týchto nádherných tvoroch chce dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť návštevu malého, ale zaujímavého veľrybieho múzea.

Polostrov Samaná je rajom milovníkov prírody, ktorí tu nájdu jedny z najdôležitejších dažďových lesov a mangrovových rezervácií v   celom Karibiku. Prekrásna krajina je chránená v rámci Národného parku Los Haitises, zahŕňajúceho tiež nádherné jaskyne s   petroglyfmi. Ideálnym spôsobom, ako ich preskúmať, je vychádzka na člne pozdĺž malinkých panenských ostrovčekov pokrytých hniezdami morských vtákov.

Priaznivci aktívneho trávenia voľného času môžu vyraziť na peší trek alebo vychádzku na koni k prekrásnemu vodopádu El Salto del Limón s jazierkom, ideálnym na osvieženie počas horúceho dňa. Krištáľovo čistá voda okolo pobrežia praje objavovaniu života pod morskou hladinou, a tak si tu na svoje prídu aj milovníci šnorchlovania a potápania.

Medzi miestne špeciality patria čerstvo ulovené ryby, čerstvé ovocie a džúsy, dominikánska káva a horúca čokoláda a pre tých, ktorí dávajú prednosť niečomu ostrejšiemu, potom napríklad mama juana, alkoholický drink z  červeného vína, rumu, medu a fermentovaného koreňa stromu mama juana.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Malecón - užite si výhľady z peknej pobrežnej promenády, lemovanej reštauráciami a barmi.

Whale Museum – skôr ako vyrazíte za ich pozorovaním, zoznámte sa majestátnymi keporkakmi v malom, ale zaujímavom múzeu.

Cayo Levantado - užite si odpočinok, opaľujte sa, kúpte alebo si vyjdite na kajaku na maličký ostrovček s   prekrásnou plážou.

St. Peter's Evangelical Church - prezrite si pekný kostolík, privezený na ostrov v  19. storočí až z Anglicka.

Los Haitises National Park - nechajte sa uchvátiť prekrásnou prírodou dažďového lesa, mangrovových porastov a panenských ostrovčekov v zálive Samaná.

El Salto del Limón - vyrazte na peší trek alebo vychádzku na koni k čarovnému vodopádu s osviežujúcim jazierkom.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť