Harvest Caye

Plavby v okolí

Harvest Caye / Belize

Pri západnom pobreží Belize sa v Karibskom mori rozkladá malý súkromný ostrov lodnej spoločnosti Norwegian Cruise Line. Jeden z najnovších prístavov západného Karibiku bol otvorený až v novembri 2016 a je určený výhradne hosťom jednej z najväčších lodných spoločností sveta.    

Hneď v prístave ostrova s plochou asi 300 metrov štvorcových čaká na milovníkov prírody motýlí dom a neveľké útočisko divokých zvierat, zoznamujúce s jedinečnou faunou a flórou Belize. Vidieť sú tu okrem iného papagáje ara, tukany, hady a predovšetkým modrý morpho, považovaný z jedného z najkrajších motýľov sveta.     

Rozľahlý bazén sa môže pochváliť bohato zásobeným vodným barom, vodopádom aj súkromnými chatkami, ktoré je možné si za poplatok prenajať. Športovci ocenia lagúnu s morskou vodou, určenú pre vodné športy, ako sú napríklad jazda na kajaku, stand-up paddle boarde alebo elektrických nafukovacích člnoch či parasailing, let na padáku ťahanom motorovým člnom. 

Na relaxáci a opaľovanie pozýva nádherná piesočnatá pláž s ležadlami a palmami, aj tu sa nachádzajú súkromné chatky s kapacitou až 6 osôb, ležadlami, súkromnou kúpeľňou, klimatizáciou a samozrejme, obsluhou, servírujúcou občerstvenie a nápoje. Hosťom sú k dispozícii aj golfové vozíky pre ľahší pohyb po ostrove.    

Kto dáva prednosť adrenalínu, nemal by si nechať ujsť maják Flight House, "ihrisko" vo výške bezmála 42 metrov s viac ako 900 metrov dlhou zips line vedúcou naprieč ostrovom, ale aj s najrôznejšími skokmi a plošinou, odkiaľ sú prekrásne výhľady. 

Harvest Caye sa nachádza v oblasti druhého najväčšieho koralového útesu sveta, a tak nie je divu, že pozorovanie fascinujúceho života pod morskou hladinou so šnorchlom je tu veľmi obľúbenou aktivitou. 

V pevninskej časti Belize, asi 60 kilometrov juhozápadne od ostrova, sa rozkladá Nim Li Punit, mayské ruiny z klasickej doby civilizácie, datujúca sa do 5. - 8. storočia. Na návštevníkov tu čakajú pozostatky niekoľkých pyramíd a kamenné stély, ktoré je možné prezrieť si aj s výkladom sprievodcu.  

Len pár kilometrov severne od ostrova leží v južnej časti rovnomenného polostrova lagúna Placencia s hustými mangrovovými porastmi, ktoré sú domovom mnohých druhov vtákov, ale napríklad aj mohutných vodných cicavcov mrožov.  

Na doplnenie energie a tekutín po zážitky nabitom dni sú na Harvest Caye pripravené občerstvenie a bary. Kto si chce z ostrova odviezť pekný suvenír, môže sa zastaviť v nákupnom "centre", v ktorého ponuke sú nielen svetové značky, ale aj remeselné výrobky miestnych.   

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Nim Li Punit - nahliadnite do prastarej civilizácie Mayov pri návšteve archeologického náleziska s pozostatkami kamenných pyramíd.  

Flight House - zažite poriadnu dávku adrenalínu pri prejazde ostrova na viac ako 900 metrov dlhej zip line.

Placencia Lagoon - nenechajte si ujsť vychádzku mangrovovými porastmi, prekrásne lagúny a pozorujte mohutné mrože, pre ktoré je toto miesto domovom.

Blue Morpho Butterfly and Wildlife Sanctuary - obdivujte najkrajšie motýle sveta a ďalšie jedinečné druhy zvierat a rastlín Belize.