X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

St. John
St. John

Plavby v okolí

St. John / Antigua a Barbuda

Na okraji Záveterných ostrovov, ktoré zakončujú reťazec Malých Antíl, leží bývalá britská kolónia Antigua a Barbuda. Antigua je s rozlohou 281 km2 a približne 80 tisíc obyvateľmi hlavným a najväčším ostrovom celého štátu aj spomínaných Záveterných ostrovov. Tento malebný kus zeme sa dnes teší veľkému záujmu turistov, ktorých lákajú miestne bezcolné obchody, zaujímavé pamiatky, ale hlavne 365 piesočných pláží zdobiacich členité pobrežie ostrova.

Pred príchodom Európanov sa na ostrovoch vystriedalo niekoľko indiánskych kmeňov. Tým posledným, ktorý v r. 1493 privítal aj Krištofa Kolumba, boli bojovní Karibovia. Ani tí však neustáli obrovský tlak zo strany Španielska, ktoré si Antiguu vzápätí podriadilo. Kvôli nedostatku vody ale zostala Antigua dlhý čas mimo hlavného záujmu kolonizátorov. Až v r. 1632 sa tu usídlila skupina britských osadníkov z ostrova Sv. Krištof. Po vyrúbaní vnútrozemských lesov, ktoré uvoľnili priestor novým trstinovým plantážam, sa z Antiguy stal jeden z najväčších producentov cukru v tejto časti Karibiku. Počas vrcholného obdobia plantážnictva v 18. storočí bola dokonca Antigua považovaná za britskú bránu do Karibiku a ležala na všetkých dôležitých dopravných trasách. Z toho dôvodu tu tiež Briti vybudovali hlavnú námornú a vojenskú základňu Záveterných ostrovov. Dodnes sú pozdĺž južnej strany ostrova rozosiate zvyšky vojenského opevnenia. Obľúbeným cieľom turistov sú bývalé kasárne v Shirley Heights, ktorých súčasťou je aj nádherná vyhliadka na prístav English Harbour. Tam sú zase slávne lodenice Nelson's Dockyards zapísané v zozname UNESCO ako najzachovalejší georgiánsky námorný komplex na svete. Svoju vojenskú funkciu ostrov stratil na konci 19. storočia. Po zrušení otroctva nastal tiež veľký úpadok poľnohospodárstva, cukrovary skrachovali a plantáže zarástli trávou. V r. 1981 nakoniec vznikol samostatný štát Antigua a Barbuda.Ten však zostal súčasťou Commonwealthu a jeho hlavou je britská kráľovná. Záchrana nakoniec prišla s rozvojom cestovného ruchu, ktorý je dnes hlavným zdrojom štátnych príjmov.

Hlavným mestom ostrova je od r. 1702 St. John's s dominantnou Katedrálou sv. Jána s typickými striebornými kopulami. Turisti prichádzajúci do prístavu na výletných lodiach berú útokom bezcolné obchody prístavného nákupného strediska Heritage Quay. V susedstve sa nachádza aj krytá tržnica či hlavná trieda Redcliffe Quay s butikmi a reštauráciami. Väčšina návštevníkov ale z prístavu mieri rovno na niektorú z miestnych pláží, ktoré skutočne patria k najväčším pokladom tohto malebného ostrova.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • John´s – centrum
  • Katedrála sv. Jána
  • Jolly Beach
  • Nelson´s Dockyards
  • Shirley Heights
  • Valley Church Beach

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Fungi - národné jedlo, kukuričná kaša s okrou (ibištekom jedlým)

Ducana - puding zo sladkých zemiakov, kokosu, hrozienok, zázvoru, vanilky,  

Mauby - nápoj z kôry tropických drevín a cukru

Rumy - napr. English Harbour

Morské plody a ryby všetkého druhu


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do St. Johna

USA, Bahamy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik z Port Canaveralu na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: USA, Bahamy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik
Nalodenie: Port Canaveral (Orlando), USA
Vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 6 nocí

USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis z Fort Lauderdale na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis
Nalodenie: Fort Lauderdale, USA
Vylodenie: San Juan, USA
Trvanie: 8 nocí