Rabaul

Rabaul / Papua Nová Guinea

Na severovýchodnom pobreží Novej Británie, najväčšieho z Bismarckovho súostrovia Papuy-Novej Guiney sa na brehu Bismarckého mora rozkladá Rabaul. Prístav v zátoke Blanche v provincii Východná Nová Británia má asi 8 tisíc obyvateľov.  

Mesto bolo postavené okolo Simpsonovho prístavu v čase, keď región medzi rokmi 1884 a 1919 ovládalo Nemecko. Od roku 1910 slúžil Rabaul ako veliteľstvo Nemeckej Novej Guiney, a to až do začiatku prvej svetovej vojny, kedy sa oblasti zmocnila Británia. Až do roku 1937, kedy bolo prvýkrát zničené výbuchom sopky, bolo mesto centrom austrálskeho Teritória Nová Guinea, počas druhej svetovej vojny potom základňou japonského námorníctva v južnom Pacifiku. Až do roku 1994 bol Rabaul hlavným mestom provincie, v roku 1994 ho však znovu zničil spád vulkanického popola a hlavné mesto bolo presunuté do neďalekého Kokopa. Dnes je Rabaul vyhľadávaný pre svoje sopky, skvelé potápanie a šnorchlovanie, nádhernú scenériu, vojnovú históriu i jedinečnú faunu a flóru.

Dobu nemeckej kolonizácie približuje malé, ale zaujímavé múzeum, sídliace v budove bývalého klubu Novej Guiney. Pekná koloniálna budova prežila druhú svetovú vojnu aj následný výbuch sopky a stojí za prehliadku rovnako, ako jej historické fotografie a artefakty. 

Častým cieľom návštevníkov je "starý" Rabaul, pozostatky mesta zničeného v roku 1994 sopečnou erupciou. Po ceste k päte vulkánu je možné prezrieť si ruiny letiska i mnohých domov, zaujímavé sú ale tiež horúce pramene, ktoré tu vyvierajú zo zeme a na pláži sa miešajú s oceánskou vodou. Aktívne založení by si nemali nechať ujsť náročný výstup na vrchol sopky Tuvurvur: za námahu ich odmenia úchvatné panoramatické výhľady na prekrásnu scenériu tropického ostrova. Tie sa otvárajú tiež od vulkanologické observatória, založeného po erupcii z 30. rokov, ktorého cieľom je sledovať aktivitu 14 aktívnych a 23 nečinných sopiek súostrovia.    

Záujemcovia o vojnovú históriu môžu navštíviť japonský bunker admirála Yamamota a tiež vojnový cintorín Bita Paka, ležiace asi hodinu jazdy juhovýchodne od Rabaulu. Rovnakým smerom sa nachádza aj Kokopo a jeho vojnové múzeum, kam by mali zavítať všetci, ktorí chcú do dejín nahliadnuť ešte bližšie. Široká zbierka múzea zahŕňa vojnové japonské, austrálske i americkej artefakty a nechýbajú v nej malé tanky alebo vraky lietadiel. 

Rabaul je vyhľadávanou základňou potápačov a milovníkov šnorchlovania, ktorí tu pod morskou hladinou nájdu doslova zlatý poklad: okrem pestrých rýb a ďalších tvorov na nich čakajú vraky lodí, potopených v prístave počas druhej svetovej vojny. 

Kto si chce z Papuy-Novej Guiney odviezť pekný suvenír, môže na miestnom trhu siahnuť napríklad po pletenom košíku alebo farebnej taške z prírodných materiálov.  

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

New Guinea Club and Rabaul Museum - pripomeňte si obdobie nemeckej nadvlády nad ostrovom v zaujímavom múzeu v bývalom koloniálnom klube.  

Bitá Paka War Cemetery - navštívte nádherný park a miesto posledného odpočinku obetí druhej svetovej vojny.

Vulcanological Observatory - kochajte sa úchvatnými výhľadmi na sopky a prekrásnu scenériu rabaulského prístavu od vulkanologické observatória.

Mount Tuvurvur - obdivujte starý Rabaul zasypaný sopečným popolom, horúce pramene vyvierajúce na miestnej pláži a ak máte odvahu, vydajte sa na vrchol činnej sopky.

Admiral Yamamoto's Bunker - nenechajte si ujsť prehliadku japonského bunkra a ďalších artefaktov z druhej svetovej vojny. 

Kokopo War Museum - nahliadnite do vojnovej histórie bývalej základne japonského námorníctva v južnom Pacifiku. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Rabaulu

Španielsko, Maroko, Barbados, Kolumbia, Panama, Ekvádor, Peru, Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Francúzsko, Samoa, Tonga, Fiji, Vanuatská republika, Nová Kaledonie, Austrália, Papua Nová Guinea, Japonsko, Južná Kórea, Tchaj-wan, Čína, Vietnam, Singapur, Malajzia, Srí Lanka, India, Omán, Jordánsko, Grécko, Taliansko z Barcelony na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Španielsko, Maroko, Barbados, Kolumbia, Panama, Ekvádor, Peru, Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Francúzsko, Samoa, Tonga, Fiji, Vanuatská republika, Nová Kaledonie, Austrália, Papua Nová Guinea, Japonsko, Južná Kórea, Tchaj-wan, Čína, Vietnam, Singapur, Malajzia, Srí Lanka, India, Omán, Jordánsko, Grécko, Taliansko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Savona, Taliansko
Trvanie: 116 nocí