X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Wellington
Wellington

Plavby v okolí

Wellington / Nový Zéland

V   juhozápadnom cípe Severného ostrova Nového Zélandu sa na brehu Cookovho prielivu rozkladá hlavné mesto krajiny a rovnomenný prístav, Wellington. Druhé najväčšie mesto krajiny má asi pol milióna obyvateľov, je najjužnejšie položeným hlavným mestom a nejveternejším mestom sveta vôbec.

Legendy hovoria, že moreplavec Kupe objavil oblasť dnešného Wellingtonu už v 10. storočí, prvé dôkazy maorského osídlenia však pochádzajú až z obdobia okolo roku 1280. Pre obchod výhodná poloha v   geografickom centre krajiny sa v roku 1839 zaslúžila o to, že región bol vybraný ako miesto prvého väčšieho plánovaného britského sídla na Novom Zélande. V roku 1865 sa Wellington stal tiež hlavným mestom krajiny, keď túto funkciu prevzal od síce väčšieho, ale na ďalekom severe umiestneného Aucklandu. Dnes je Wellington jedným z najnavštevovanejších miest krajiny a "najviac cool malým hlavným mestom na svete".

Wellington sa môže pochváliť zaujímavou zmesou architektonických štýlov. Rodný dom Katherine Mansfieldovej je ukážkou drevenej stavby z 19. storočia a na záujemcov tu čaká múzeum venované tejto známej novozélandskej autorke. Bývalá poštová a telegrafná budova alebo Mestská galéria sú predstaviteľmi  štýlu art deco  a kaplnka Futuna v Karori je považovaná za architektonický skvost a príklad moderného "domorodého" štýlu. Starý drevený Kostol svätého Pavla v štýle gotického obrodenie pochádza z roku 1866 a jeho interiér zdobia krásne vitrážové okná.

Centrom mesta je námestie Civic Square s  Mestskou galériou, radnicou a unikátnym mostom City-to-Sea, ktorý ho spája s nádherným nábrežím posiatym príjemnými kaviarňami, reštauráciami a butikmi, sídliacimi v   pekne zrekonštruovaných skladoch. Stará parlamentná budova je jednou z najväčších drevených stavieb na svete a záujemcovia si ju spolu s novou časťou parlamentu, známou ako Včelí úľ (Beehive), môžu pozrieť v rámci komentovanej prehliadky so sprievodcom.

Obľúbenou turistickou atrakciou je 612 metrov dlhá pozemná lanovka, ktorá cestujúcich vyvezie 120 metrov nad mesto, kde sa im otvoria nádherné výhľady. Tými sa môžu kochať aj zo 196 metrovej hory Victoria s radom peších i cyklistických trás.

Nie nadarmo je Wellington považovaný tiež za kultúrne hlavné mesto krajiny: je domovom Národných archívov, Národnej knižnice a tiež ikonického múzea Te Papa Tongarewa, šesťposchodovej modernej stavby venovanej novozélandskej histórii, kultúre a životnému prostrediu. Fanúšikovia Pána prsteňov a ďalších filmov režiséra Petra Jacksona by si nemali nechať ujsť návštevu Weta Workshopu. Nahliadnuť tu môžu do zákulisia výroby filmových zbraní, kostýmov i efektov.

Rodinám s   deťmi sa bude páčiť vo wellingtonskej ZOO z   roku 1906, v   Zealandii potom na nich čaká ekologický "ostrov" s   pôvodnými druhmi rastlín aj živočíchov, vrátane endemického novozélandského vtáka kivi.

Kulinárska scéna Wellingtonu je charakterizovaná malými reštauráciami a nespočetným množstvom kaviarní. Kto chce ochutnať novozélandskú kuchyňu, môže siahnuť po jahňacom, languste, ustriciach, mušliach alebo sladkom zemiaku. Národným dezertom Nového Zélandu je presladká pavlova.

 

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Beehive - vyrazte na komentovanú prehliadku a obdivujte najväčšiu drevenú stavbu sveta aj unikátny Včelí úľ.

Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa - navštívte 6 podlaží moderného múzea nabitých novozélandskou históriou, kultúrou a životným prostredím.

Wellington Cable Car - užite si jazdu pozemnou lanovkou a z konečnej stanice sa kochajte nádhernými výhľadmi na mesto.

Ci ty-to-Sea Bridge - prejdite sa po peknom drevenom moste zdobenom maorskými drevorezbami.

Waterfront - relaxujte v   niektorej z mnohých kaviarní a reštaurácií na peknom nábreží najveternejšieho mesta na svete.

Cuba Street - nenechajte si ujsť preslávenú ulicu s unikátnou "vedierkovou" fontánou, príjemnými kaviarňami a nočnými podnikmi, kde to žije až do rána.

Zealandia - zoznámte sa s   pôvodnými druhmi rastlín aj živočíchov vrátane presláveného endemického vtáka kivi.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Wellingtonu