Gisborne
Gisborne

Plavby v okolí

Gisborne / Nový Zéland

Na východnom pobreží Severného ostrova Nového Zélandu sa v Zátoke chudoby rozkladá na sútoku troch riek najväčšie mesto regiónu. Gisborne s 36 tisíc obyvateľmi je najvýchodnejším mestom krajiny a údajne prvým mestom na celom svete, ktoré každý deň víta slnko.

Oblasť Gisbone, známa pôvodne ako Turanga, bola osídlená už pred viac ako 700 rokmi. V roku 1768 na pláži Kaita pristál kapitán James Cook na svojej lodi Endeavour, neskôr sa miesto stalo obľúbeným cieľom obchodníkov a veľrybárov. V roku 1870 bolo mesto premenované na počesť novozélandského koloniálneho sekretára Williama Gisbornea a dostalo svoj súčasný názov. Do dnešných dní si Gisborne uchováva svoj malomestský šarm a priateľskú atmosféru a je obľúbenou destináciou nielen domácich, ale aj zahraničných turistov.

Tie sem lákajú nádherné piesočné pláže, ktoré pozývajú nielen na kúpanie, ale aj na surfovanie. Prechádzka pozdĺž pekných bielych útesov, lemujúcich zátoku, pripomenie časy, kedy v oblasti pristáli prví Európania. V Gisborne sú k videniu hneď dve sochy kapitána Cooka (jedna z nich je "falošná") a tiež socha 12-ročného Nicholasa Younga, člena posádky, ktorý Nový Zéland zbadal ako úplne prvý.

Z hory Kait sú nádherné výhľady do širokého okolia a oblasť je bohatá aj na archeologické nálezy, spojené s prvými obyvateľmi. Odkryté tu bola pohrebisko, terasy a odpadové jamy, ale tiež miesto skoršieho opevneného hradiska, ktoré sa nachádza neďaleko od vrcholu.

Jednou z obľúbených atrakcií Gisborne je zreštaurovaný parný vlak z roku 1896, jediný svojho druhu v krajine. Prechádzka v jednom z troch vagónov je zaujímavým zážitkom, ktorý by si nemali nechať ujsť nielen milovníci železnice.

Neďaleko od mesta sa nachádzajú hneď dve arboréta, Eeastwoodhill a Hackfalls, a priaznivé podnebie regiónu praje pestovaniu a výrobe vína, ktorým je mesto preslávené. Gisborne je tretím najväčším výrobcom vína Nového Zélandu a nie nadarmo sa mu hovorí "hlavné mesto chardonnay". Prvou zastávkou milovníkov tohto moku by sa malo stať Vinárske centrum Gisborne, hneď druhou potom jednotlivé vinárstva, ktoré pozývajú v letných mesiacoch na ochutnávku. Kto dáva prednosť pivu, môže zavítať do miestneho pivovaru Sunshine.

Mesto je domovom silnej maorskej populácie, ktorá tvorí asi polovicu jeho obyvateľov. Kto chce nahliadnuť do maorskej kultúry, mal by navštíviť niektorý z dvoch "marae" ( "stretávacích domov") - Te Poho-O-Rawiho alebo Te Kuri a Tuatai.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Kait Hill - vystúpte na vrchol hory nad zátokou chudoby, pozrite si miesto bývalého opevneného maorského hradiska a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi do okolia.

Poverty Bay - prejdite sa pozdĺž zátoky s nádhernými bielymi útesmi a vyrazte sa vykúpať alebo surfovať na niektorú z pekných piesočných pláží.

Gisborne City Vintage Rail - odvezte sa presláveným parným vlakom z roku 1896, jediným svojho druhu na Novom Zélande.

Gisborne Wine Centre - nenechajte si ujsť ochutnávku miestneho vynikajúceho vína a zistite, prečo sa Gisborne prezýva "hlavné mesto chardonnay".

Sunshine Brewery - navštívte malý pivovar neďaleko od prístavu, zúčastnite sa riadenej "degustácie" alebo si proste len príďte na jedno dobre vychladené.

Te Poho-O-Rawiho Marae - nahliadnite do kultúry Maorov, ktorí tvoria polovicu obyvateľov mesta, v jednom z tradičných "stretávacích domov".

The Stone Studio - odvezte si z Gisborne jedinečný suvenír - ručne brúsený nefritový šperk priamo z miestnej dielne.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Gisborne

Nový Zéland, Austrália z Aucklandu na lodi Norwegian Spirit

Loď: Norwegian Spirit
Trasa: Nový Zéland, Austrália
Nalodenie: Auckland, Nový Zéland
Vylodenie: Sydney, Austrália
Trvanie: 12 nocí