Dunedin
Dunedin

Plavby v okolí

Dunedin / Nový Zéland

Na polostrove Otago sa v rovnomennom regióne na východnom pobreží Južného ostrova Nového Zélandu rozkladá Dunedin. Mesto má asi 120 tisíc obyvateľov a je tak druhým najväčším na ostrove.

Archeologické nálezy dokazujú, že Dunedin bol osídlený už v 13. storočí pôvodnými maorskými obyvateľmi. V roku 1770 pristál na polostrove kapitán James Cook a v 30. rokoch 19. storočia tu vznikla veľrybárska stanica. Prví Európania - Škóti - sa v meste začali usadzovať okolo roku 1848 a Dunedin je tak najstarším na Novom Zélande. V období zlatej horúčky, ktorá v strednom Otagu prepukla v 60. rokoch 19. storočia, mesto zbohatlo a medzi rokmi 1878 a 1881 bolo dokonca, čo sa územia týka, najväčším mestským sídlom Nového Zélandu. V roku 1869 bola založená najstaršia Univerzita v krajine, Otago. Dunedin je dnes vďaka nej nielen mladistvým a živým univerzitným mestom, ale aj obľúbeným turistickým cieľom.

Nie nadarmo sa Dunedin prezýva "Edinburgh juhu": nielen, že na to odkazuje jeho meno, ale mesto sa môže pochváliť aj peknou viktoriánskou architektúrou, ktorá v krajine nemá obdobu. Dobrým príkladom je rozsiahla budova železničnej stanice z roku 1906, známa svojou "perníkovou" architektúrou, nádhernou mozaikovou podlahou a vitrážovými oknami. Okrem nákupu cestovných lístkov na vyhliadkovú jazdu vlakom do prekrásnej tiesňavy Taieri je tu dnes možné prezrieť si napríklad Športovú sieň slávy.

Centrom mesta je Octagon, osemuholníkové námestie so sochou škótskeho básnika Roberta Burnsa, pekne zrekonštruovanou budovou radnice, Verejnou umeleckou galériou a radom pekných kaviarní a reštaurácií.

Kto sa chce o histórii i súčasnosti Dunedinu dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť návštevu Múzea Otago, jedného z najlepších v krajine. Zaujímavosťou je potom ulica Baldwin, podľa Guinessovej knihy rekordov najstrmšia na svete. Záujemcovia o trochu pohybu môžu absolvovať asi 10 minútovú prechádzku na jej vrchol.

Mesto je dobrou základňou pre výlety na polostrov Otago s jeho krásnymi plážami, kolóniami tučniakov a tuleňov a najväčšou kolóniu albatrosov kráľovských na svete. Za to určite stojí aj návšteva pekných botanických záhrad alebo hradu Larnach, obývaného v 70. rokoch 19. storočia.

Na svoje si v Dunedine prídu milovníci sladkého - mesto je domovom čokoládovne Cadbury, ktorá ponúka malé múzeum aj komentované prehliadky so sprievodcom - aj priaznivci zlatého moku, ktorí môžu pre zmenu navštíviť pivovar Speighťs. Čo sa týka miestnych špecialít, šliapnuť vedľa snáď nie je možné s miestnymi čerstvými rybami a morskými plodmi, ktoré tu servírujú z mora priamo na tanier.

 

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

The Octagon - prejdite sa po centrálnom osemuholníkovom námestí s peknou budovou radnice, umeleckou galériou aj radom pekných kaviarní.

Dunedin Railway Station - prezrite si známu "perníkovú" železničnú stanicu z roku 1906, a keď už ste tu, rovno si kúpte lístok na vyhliadkovú jazdu do prekrásnej tiesňavy Taieri.

Baldwin Street – zapoťte sa pri prechádzke po ulici, zapísanej v Guinessovej knihe rekordov ako najstrmšia na svete.

St. Paul's Cathedral - obdivujte monumentálnu stavbu kostola z polovice 19. storočia s peknými vitrážovými oknami.

Otago Settlers Museum - zoznámte sa s históriou regiónu i morským životom v oblasti v jednom z najlepších múzeí Nového Zélandu.

Cadbury World - nenechajte si ujsť prehliadku továrne na čokoládu, navštívte malé múzeum a ochutnajte nejednu sladkú vzorku.

Taiaroa Head - vyrazte z mesta až na severovýchodný cíp polostrova Otago, ktorý je domovom najväčšej kolónie albatrosov kráľovských na svete.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Dunedinu