X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Rabida (Galapágy)
Rabida (Galapágy)

Plavby v okolí

Rabida (Galapágy) / Ekvádor

Len 5 kilometrov od južného pobrežia ostrova Santiago leží uprostred Galapágskeho súostrovia neveľký ostrovček Rabida.

Neobývaný ostrov s plochou necelé 4 kilometre štvorcové a maximálnou nadmorskou výškou 367 metrov je jedným z vulkanicky najrozmanitejších z celých Galapág. Ostrov bol pôvodne pomenovaný po britskom admirálovi z 18. storočia Johnovi Jervisovi, oficiálny ekvádorský názov potom pripomína rovnomenný konvent, kde Krištof Kolumbus nechal svojho syna, keď vyrážal na svoju americkú plavbu.

Suchý ostrovček sa môže pochváliť skalnatým pobrežím a strmými brehmi, iba jeho severnú stranu zaberá pláž, na ktorej sa lenivo povaľujú uškatce. Tým najcharakteristickejším je ale pre Rabidu sýtočervená farba, ktorú jej dáva vysoký obsah železa v lávovej hornine.

Návštevníci sa na ostrove môžu tešiť na celý rad jedinečných druhov živočíchov - už pri pristátí na pláži im budú robiť spoločnosť morské leguány, ktoré hľadajú úkryt pred slnkom v jaskyniach v skalách. Hneď za plážou hniezdia hnedé pelikány a Rabida je jedným z najlepších miest, kde je možné obdivovať ich naozaj zblízka. Neďaleká lagúna so slanou vodou je potom domovom ružových plameniakov, uvidieť je možné tiež pre Galapágy typické suly.

Krátky trek do vnútrozemia ostrova dá milovníkom vtákov ďalšie príležitosti na pozorovanie ich obľúbených živočíchov: Rabidu si obľúbili pinky, hrdličky galapágske alebo drozdy. Vyhovuje im miestna vegetácia, v ktorej nechýbajú galapágske kaktusy alebo santalové stromy.

Krásna piesočná pláž priamo nabáda na kúpanie, a kto sa rozhodne nasadiť si šnorchel, určite nebude ľutovať. Spoločnosť pod morskou hladinou mu budú robiť uškatce, morské korytnačky, raje, úhory a možno tiež žraloky bielocípe alebo tučniaky.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť