X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Cairns

Cairns / Austrália

Na severovýchodnom pobreží Austrálie sa na brehu koralového mora rozkladá Cairns. Mesto, ležiace na polostrove Cape York v Štáte Queensland, má asi 150 tisíc obyvateľov.

Pred príchodom britských osadníkov bola oblasť dnešného Cairnsu   obývaná pôvodným austrálskym ľudom Aborigénov. Mesto, známe do tej doby ako Battle   camp,   bolo založené v roku 1876 a nesie meno queenslandského  guvernéra Williama Wellingtona Cairnsa. Mesto, ktoré bolo servisnou základňou zlatokopov na ich ceste za bohatstvom, sa stalo dôležitým prístavom predovšetkým pre export cukrovej trstiny, zlata a ďalších kovov a minerálov. Počas druhej svetovej vojny bolo Cairns základňou spojeneckých operácií v  Pacifiku, dnes je pre svoju tropickú klímu a prírodné bohatstvo vyhľadávanou turistickou destináciou.

Jednou z najväčších atrakcií mesta je lanovka Skyrail Rainforest, ktorá záujemcov vyvezie až nad vrcholce dažďového lesa. Kto sa chce dozvedieť viac o pôvodnom austrálskom ľude, môže vyraziť do kultúrneho parku.  Aborigénske (a iné) diela potom vystavuje Cairnská regionálna umelecká galéria.

V  dosahu mesta leží celý rad pekných pláží, kúpanie tu je ale vinou častého výskytu krokodílov a smrteľne jedovaných medúz nebezpečné. Bez obáv je možné užiť si vodné radovánky v umelej lagúne na   peknej   Cairnskej promenáde, lemovanej radom barov a gastronomických zariadení. Miestna ZOO, známa ako Cairns   Wildlife Dome, chová koaly, ktoré tu  návštevníci môžu dokonca držať v náručí a nech sa s nimi odfotiť.

Cairns je považované za bránu k Veľkému bariérovému útesu, jednému zo siedmich prírodných divov sveta a najväčšiemu žijúcemu organizmu planéty, viditeľnému dokonca z vesmíru. Viac ako 2 tisíc kilometrový dlhý ekosystém zložený z  tisícov jednotlivých útesov a ostrovov je domovom nespočetných druhov tropických rýb, korytnačiek, koralov, delfínov i žralokov. Nie je tak divu, že výlety loďou s  preskleným dnom alebo za potápaním či šnorchlovaním sú tu veľmi populárne.

Severozápadne od mesta leží Národný park  Daintree s  nádherými plážami, kaňonmi a horským tropickým dažďovým lesom. Jeho veľká časť je súčasťou celku známeho ako Wet Tropics of Queensland. Obýva ho rad endemických rastlinných a živočíšnych druhov, a pre svoju nevyčísliteľnú hodnotu tak bol zapísaný do Zoznamu UNESCO.

Plošina Atherton je sídlom pôvodného ľudu, ktorý si do dnešných dní zachoval svoju identitu a kultúru. Návštevníci sem mieria za hustou sieťou peších trekov, ale aj za vodnými športami na jazere Tinaroo.

V meste sa nachádza hneď niekolko pivovarov a ochutnávka miestneho zlatého moku určite stojí za to. Chybu nikto neurobí s čerstvými rybami a morskými plodmi, vytiahnutými z bohatých miestnych vôd, kto chce skúsiť niečo exotickejšie, môže siahnuť po klokaňom alebo krokodíľom mäse.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Cairns   Esplanade- prejdite sa po peknej promenáde a užite si bezpečné kúpanie v krásnej umelej lagúne s plážou.

Cairns Regional Art Gallery- prezrite si diela (nielen) pôvodného austrálskeho ľudu   Aborigénov,  z ktorých niektorí si dodnes zachovali svoju identitu a kultúru.

Great Barrier Reef- vyrazte na prieskum nádherného koralového útesu, najväčšieho žijúceho organizmu na svete, viditeľného dokonca z vesmíru.

Wet Tropics of Queensland- nechajte sa okúzliť prekrásnym tropickým dažďovým pralesom, ktorý je domovom mnohých endemických rastlín a živočíchov.

Cairns Wildlife Dome- zavítajte do 20 metrov vysokej sklenenej kupoly s morskými krokodílmi, farebnými papagájmi a prítulnými koalami.

Skyrail Rainforest Cableway- obdivujte tropický dažďový les z jedinečnej perspektívy zo 7,5 kilometrov dlhej lanovej dráhy.

Atherton Tableands- navštívte niektoré z mnohých vodopádov a relaxujte pri umelom jazere zasadenom do nádhernej prírodnej scenérie.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť