Ubatuba
Ubatuba

Plavby v okolí

Ubatuba / Brazília

Na juhovýchodnom pobreží Brazílie sa v štáte Sao Paulo len 220 kilometrov od najväčšieho mesta krajiny rozkladá Ubatuba. Mesto v rovnomennom regióne má asi 78 tisíc obyvateľov.

Keď k brehom dorazili prví Európania, bola oblasť osídlená indiánmi Tupinamba, s ktorými tu neskôr Portugalci podpísali prvú mierovú dohodu. Indiáni boli zotročení, donútení k práci na cukrových plantážach a obracaniu ku katolicizmu. Dnes je mesto s dramatickým dažďovým lesom porasteným pohorím Serra do Mar na pozadí prekrásneho pobreží obľúbeným cieľom nielen domácich, ale aj zahraničných turistov.     

Ubatuba je známa svojimi nádhernými plážami: v regióne sa ich nachádza viac ako 100. Medzi tie najznámejšie patrí Maranduba, Lázaro, Grande, Enseada alebo Itamambuca s bielym pieskom, obklopená z jednej strany teplým morom, ideálnym na kúpanie, z druhej potom bujným tropickým lesom. Pešo z centra mesta sú potom ľahko dostupné napríklad Vermelha do Centro alebo Cedro.       

Pri brehoch leží v Atlantickom oceáne ostrov Anchieta, nesúci meno španielskeho jezuitského misionára zo 16. storočia. Ostrov je domovom peknej prírodnej rezervácie a vidieť sú tu tiež pozostatky politického väzeni , obývaného v roku 1902 a opusteného po násilnej rebélii o 50 rokov neskôr.   

Región je stále známejší aj svojou biodiverzitou - napočítať je tu možné napríklad viac ako 500 druhov vtákov. Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť trek džungľou k 15metrovému vodopádu Trombador, ktorý ponúka príjemné osviežené počas horúceho dňa. Ďalší vodopád sa potom nachádza priamo pri pláži Prumirim severne od mesta, naopak pri pláži Praia Dura sa k nebu vypína hora Corcovado, z ktorej vrchola sa otvárajú nádherné výhľady. Štátny park Serra do Mar je jedným z najväčších neprerušených pozostatkov takzvaného Atlantického lesa a ponúka nespočetné množstvo príležitostí k objavovaniu pestrého života tropickej džungle.      

Ubatuba je považovaná za surferské hlavné mesto Sao Paula a pri jej brehoch sa každoročne konajú dôležité surferské súťaže vrátane niekoľkých svetového významu.

Nielen rodinám s deťmi sa bude páčiť v Projeto Tamar, centre zaoberajúcom sa ochranou morských korytnačiek, alebo Ubatubskom akváriu s mnohými druhmi miestnych druhov rýb, ale aj vtákov a plazov. Zaujímavosťou je aj kostra mohutného keporkaka, vyplaveného na jednu z miestnych pláží v roku 2000, ktorá dnes dominuje priestoru pred akváriom.    

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Praia de Itamambuca - užite si raj na zemi na prekrásnej pláži s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou na pozadí dažďového lesa.  

Ilha Anchieta - vyjdite si na pekný ostrov pri brehoch mesta a pozrite si pozostatky politického väzenia z prvej polovice 20. storočia.  

Projeto Tamar - zoznámte sa s projektom záchrany morských korytnačiek brazílskej neziskovej organizácie. 

Aquário de Ubatuba - nahliadnite do pestrého života pod morskou hladinou v peknom akváriu s radom miestnych druhov aj kostrou mohutného keporkaka.  

Trombador Cascata - osviežte sa v jazierku pod pekným, 15 metrov vysokým vodopádom. 

Serra do Mar - vyrazte na trek tropickou džungľou, jeden z najrozsiahlejších pozostatkov Atlantického lesa. 

Corcovado - vystúpte na vrchol hory neďaleko od pobrežia a kochajte sa odtiaľto nádhernými výhľadmi.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť