Maceio

Maceio / Brazília

V strede východného pobrežia Brazílie leží hlavné mesto štátu Alagoas. Prístav na brehu južného Atlantiku má asi milión obyvateľov.

Maceió, v  preklade "prameň", bolo založené v  19. storočí ako komplex plantáží a mlynov na cukrovú trstinu. Prístav pre export cukru a neskôr tabaku, kokosových orechov, kože a korenia sa rýchle rozvíjal a roku 1839 sa stal hlavným mestom brazílskeho štátu. Dnes je Maceió obľúbenou zastávkou výletných lodí na ich plavbe pozdĺž východného pobrežia Južnej Ameriky.

Historické centrum mesta je domovom pekných koloniálnych domov s farebnými fasádami. Už v roku 1840 bola postavená nádherná katedrála so zdobeným interiérom, za prehliadku potom určite stojí aj bývalý vládny palác s  múzeom alebo divadlo Deodoro.

Kto chce nahliadnuť do histórie a kultúry regiónu, mal by navštíviť Múzeum Théa Branda, ktorého zbierky historických a folklórnych objektov sídlia v  pekne zrekonštruovanej budove z koloniálnych čias. V   Múzeu obrazu a zvuku je potom možné prezrieť si širokú kolekciu fotografií a negatívov, vinylových platní alebo videokaziet.

Pobrežie mesta je chránené koralovým útesom a lemované prekrásnymi plážami s  priezračne čistou vodou v odtieňoch od smaragdovej po tmavomodrú,  s bielym pieskom a kokosovými palmami. Pláž Ponta Verde má peknú promenádu a páčiť sa tu bude tiež milovníkom vodných športov, surferi by potom mali zvoliť pláže severne od mesta - Cruz das Almas a Jacarecica. Plytký koralový útes je ideálny pre prieskum pestrého života so šnorchlom, pri brehoch sa potom nachádza veľa prírodných bazénikov. Jeden z  takých je možné nájsť asi 2 kilometre od pláže Pajuçara, kam záujemcov o jedinečné kúpanie zavezú tradičné člny, ktorým sa tu hovorí jangada.

Západne od mesta sa na rovnomennej rieke rozkladá lagúna Munday. S južným Atlantickým oceánom je spojená sieťou kanálov, ktoré tvoria nespočet pekných ostrovov a ostrovčekov. Brehy sú porastené hustými mangrovovými lesmi, ktoré sú domovom mnohých druhov rýb, krabov a mušlí, a obľúbené sú tu plavby na lodiach.

Asi 20 kilometrov južne potom leží pekné pobrežné mestečko Marechal Deodoro. Okrem pekných výhľadov na lagúnu Manguabu je tu možné obdivovať tiež koloniálnu architektúru vrátane Konventu svätého Františka zo 17. storočia.

Kto si chce z návštevy regiónu odviezť pekný suvenír, mal by zvoliť čipku, vlnené oblečenie alebo ručne vyrábané šperky, napríklad z trhoviska Cheiro de Terra.

Miestna kuchyňa je založená na rybách a morských plodoch, ako sú kraby, langusty alebo krevety. Za ochutnávku stojí acarajé, v   palmovom oleji vyprážané čierne fazule plnené pastou z  chleba, kreviet, arašidov a kokosového mlieka, alebo quindio,koláčiky z  kokosového pudingu servírované v   košíčkoch z ryžového papiera.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Théo Brandao Museum - nahliadnite do histórie, kultúry a ľudových tradícií severovýchodnej Brazílie v   zaujímavom múzeu.

Praia de Ponta Verde - odpočívajte, opaľujte sa a kúpte v prírodných bazénikoch tvorených koralovým útesom pri brehoch jednej z najkrajších pláží v oblasti.

Cheiro de Terra - nakúpte tradičné suveníry - čipku, šperky alebo umenie - na rozľahlom trhovisku neďaleko pláže Jatiuca.

Lagoa Munda - vyjdite si na člne na rozľahlú lagúnu, ktorej husté mangrovové lesy sú domovom radu zaujímavých druhov.

Praia de Pajuçara - nastúpte na tradičné bárky "jangada" a vyrazte sa kúpať do prírodného bazéna medzi koralovými útesmi.

Nosa Senhora dos Prazeres - prezrite si nádherný exteriér aj honosnú výzdobu katedrály, postavenej roku 1840.

Marechal Deodoro -navštívte pekné pobrežné mestečko prehliadajúc si nádhernú lagúnu a obdivujte koloniálnu architektúru zo 17. storočia. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Maceia