X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Kolombo
Kolombo

Plavby v okolí

Kolombo / Srí Lanka

Na juhovýchod od Indie v Lakadivskom mori leží ostrov Srí Lanka, predtým známy ako Cejlón, a na jeho západnom pobreží jeho najväčšie mesto Colombo. Mesto má necelých 800 tisíc obyvateľov, jeho metropolitná oblasť skoro 6 miliónov.

Colombo disponuje prirodzeným prístavom, a tak nie je divu, že európskym aj ázijským národom bolo dobre známe už pred viac ako 2 tisíc rokmi. V 8. storočí sa na ostrove začali usadzovať Arabi, na začiatku 16. storočia Portugalci a v 17. storočí Holanďania. V roku 1815 pripadla Srí Lanka Veľkej Británii a Colombo sa stalo jej hlavným mestom, v roku 1948 potom ostrov získal nezávislosť. Dnes je Colombo obľúbenou destináciou výletných lodí a častým cieľom turistov.

Colombo je zmesou modernej architektúry, historických koloniálnych budov a ich pozostatkov. Historické centrum mesta sa prezýva „Pevnosť“ a len čo by ste kameňom odtiaľ dohodili, sa nachádza Pettah, oblasť tradičných rušných trhov, kde je možné kúpiť možné aj nemožné.

Na pobreží Indického oceánu v samom centre mesta sa rozprestiera mestský park Galle Face Green, najväčší otvorený priestor celého Colomba, obľúbený rodinami s deťmi, turistami a samozrejme obchodníkmi. Stojí tu tiež jeden z najstarších a najpopulárnejších hotelov Srí Lanky, Galle Face Hotel s vysokými stropmi, balkónmi, ručne vyrezávanými dverami a starožitným nábytkom.

Chrám Gangaramaya, budhistický chrám z konca 19. storočia, je zmesou srílanskej, thajskej, indickej a čínskej architektúry a je jedným z najdôležitejších v meste. Jednou z najnavštevovanejších pamiatok Colomba je mešita Jami-Ul-Alfaro s červenobielou fasádou postavená v rokoch 1908-9.

Starý colombský maják, vysoký 29 metrov, dnes už neslúži svojmu pôvodnému účelu, ale je hodinovou vežou. Kostol svätého Pavla v Milagiriyi bol postavený ešte Portugalcami a patrí tak k jedným z najstarších kostolov na Srí Lanke.

Ešte z doby holandského osídlenia ostrova pochádza bývalá Holandská nemocnica zo 17. storočia a Holandský dom, ktorý je dnes Colombským holandským múzeom s expozíciou s témou holandskej koloniálnej nadvlády.

Park Viharamahadevi s obrovskou sochou Budhu je najstarší a najväčší park v Colombe. Neďaleko od neho stojí Národné múzeum Colomba, založené už v druhej polovici 19. storočia. Je možné prezrieť si tu historické expozície a rozsiahlu zbierku artefaktov, napríklad vrátane trónu a koruny kandyanských panovníkov.

V 20. rokoch 20. storočia bola vybudovaná mestská radnica, ktorej žiarivo biela budova inšpirovaná neoklasicistickým štýlom washingtonského Capitolu, je jednou z dominánt mesta.

Zoo Dehiwala je so svojimi orchideami, rybníkmi, fontánami a 2 tisíckami zvierat vrátane čiernych panterov, cibetiek alebo krokodílov jednou z najlepších v celej Ázii.

Srílanská kuchyňa je mixom indickej, indonézskej a holandskej kuchyne a je založená na ryži, kokose a korení. Pri návšteve Colomba určite stojí za to ochutnať miestne karí, kiribath - ryžu varenú v osolenom kokosovom mlieku - alebo kool, polievku z krabov, rýb, kreviet a rakov.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Galle Face Green - prejdite sa po promenáde najväčšieho otvoreného priestoru mesta, využívaného predtým ako dostihové závodisko.

Colombo National Museum - zoznámte sa s históriou Srí Lanky a pozrite si cenné artefakty vrátane trónu a koruny bývalých vládcov ostrova.

Pettah Market - straťte sa v úzkych uličkách tradičného trhu a nakúpte všetko možné i nemožné - vrátane šperkov, ktorými je trh preslávený.

St. Paul 's Church - prezrite si jeden z najstarších kostolov Srí Lanky, postavený ešte za koloniálnej vlády Portugalcov.

Dehiwala ZOO - zavítajte do jednej z najlepších ázijských zoo s čiernymi leopardami, krokodílmi, cibetkami a dvoma tisíckami ďalších zvierat.

Jami-Ul-Alfaro Mosque - obdivujte nádhernú mešitu s červenobielou fasádou, postavenú na začiatku 20. storočia.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť