Hambantota
Hambantota

Plavby v okolí

Hambantota / Srí Lanka

Na južnom pobreží Srí Lanky sa na brehu Indického oceánu nachádza Hambantota. Mesto v rovnomennom dištrikte má asi 12 tisíc obyvateľov.

V staroveku bol región domovom úspešnej civilizácie a úrodných polí dávajúcich bohatú úrodu. Prvý Európania, ktorí na ostrov Cejlón dorazili, boli na začiatku 16. storočia Portugalci, ktorých vo vláde nad krajinou v polovici 17. storočia vystriedali Holanďania. Začiatkom 19. storočia sa krajina stala britskou kolóniou, aby jej bola v roku 1948 priznaná nezávislosť. V roku 1972 sa bývalý Cejlón stal republikou a dostal svoj súčasný názov, Srí Lanka. V roku 2004 zasiahla oblasť ničivá vlna cunami, dnes je mesto jedným z najdôležitejších ekonomických centier krajiny a bránou do južnej časti ostrova.   

Hambantota sa môže pochváliť zaujímavou koloniálnou architektúrou, pripomínajúcou najmä dobu britskej nadvlády nad ostrovom. Veža Martello na skalnatom výbežku bola postavená na začiatku 19. storočia a sú z nej nádherné výhľady na oceán. Kto chce nahliadnuť do pestrých dejín oblasti, môže zavítať do archeologického múzea Magampura Ruhuna so širokou zbierkou malieb, fotografií a ďalších artefaktov od pradávnych čias až do súčasnosti. Za krátku návštevu potom určite stojí tiež pekná botanická záhrada s radom exotických druhov rastlín.   

Mesto je skvelým východiskovým bodom k prieskumu neďalekých národných parkov, archeologických nálezísk aj kultúrnych a náboženských pamiatok.

Len čo by kameňom dohodil na východ, sa na brehu Indického oceánu rozprestiera Národný park Bundala. Ponúka zaujímavú zmes ekosystémov od prekrásnych lagún cez pláže a piesočné duny až po lesy, ktoré sú domovom viac ako 200 druhov vtákov, vrátane elegantných plameniakov, zahliadnuť je tu však možné tiež slony, byvoly, krokodíly, opice alebo korytnačky. Národný park Yala severovýchodne od Hambantoty je obľúbeným miestom pre safari na palube džípov: mohutné slony sú pravidlom a pri troche šťastia je tu možné naraziť dokonca na prekrásne leopardy.

Chrámy Kataragama asi 50 minút jazdy na severovýchod sú dôležitým cieľom pútnikov nielen zo Srí Lanky, ale napríklad aj Indie. Jedným z najvýznamnejších chrámov je ten zasvätený hindskému bohu vojny, väčšina z nich je však budhistických a vidieť je tu aj islamská mešita.  

Pobrežie mesta je lemované nádhernými piesočnatými plážami, ideálnymi na kúpanie i odpočinku. Ten je možné užiť si tiež pri návšteve horúcich prameňov Madunagala severne od mesta.

Milovníci gastronómie môžu ochutnať lamprais, zmes ryže a mäsových guľôčok s kari pečenú v banánových listoch, či appa, palacinku z ryžovej múky a kokosového mlieka, často servírovanú s vajíčkom alebo na sladko s medom, zapiť to cejlónskym čajom, považovaným za jeden z najchutnejších na svete.      

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Mirijjawila Dry Zone Botanical Garden - obdivujte exotickú kvetenu "suchej" časti krajiny v prekrásnej botanickej záhrade. 

Martello Tower - prezrite si britskú pevnosť z počiatku 19. storočia a kochajte sa odtiaľto peknými výhľadmi.  

Magampura Ruhuna Heritage Museum - zoznámte sa s fascinujúcou históriou regiónu prostredníctvom skvelej zbierky artefaktov od najstarších čias po súčasnosť. 

Yala National Park - vyrazte na palube džípu na prieskum nádhernej prírody národného parku, ktorý je domovom nielen slonov, ale aj elegantných leopardov.

Madunagala Hot Springs - relaxujte v prírodných, zo zeme vyvierajúcich horúcich prameňoch severne od mesta. 

Kataragama - nenechajte si ujsť návštevu významného pútnického miesta hinduizmu, budhizmu i islamu so svätyňou, datujúcou sa vraj do doby pred viac ako 2 tisíc rokmi.

Kumana Bird Sanctuary - nechajte sa okúzliť viac ako dvoma stovkami druhov vtákov vrátane pelikánov, kormoránov alebo plameniakov v lagúnach Národného parku Kumana. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť