Kuala Lumpur (Port Klang), Malaysia
Kuala Lumpur (Port Klang), Malaysia

Plavby v okolí

Kuala Lumpur (Port Klang), Malaysia / Malajzia

V strede západného pobrežia Malajzie leží na brehu Melackého prielivu najväčší prístav krajiny, Port Klang. Prístav je bránou do hlavného a so svojím 1,7 miliónom obyvateľov tiež najväčšieho mesta krajiny, Kuala Lumpur, ktoré je od neho vzdialené necelých 40 kilometrov.

Kto a kedy presne Kuala Lumpur založil, nie je jasné, až do polovice 19. storočia bolo ale mesto len zhlukom pár domov a obchodov. Nárast jeho dôležitosti je spojený s otváraním cínových baní v oblasti, ktorým mesto slúžilo ako zásobovací bod, v roku 1880 sa sem presunulo tiež hlavné mesto vtedajšej britskej administratívy. Počas druhej svetovej vojny bol Kuala Lumpur okupovaný Japonskom, po získaní nezávislosti krajiny v roku 1963 sa stal jej hlavným mestom. Dnes je finančným, kultúrnym a ekonomickým centrom Malajzie, rovnako ako jedným z najnavštevovanejších miest sveta.

Dominantou moderného centra posiateho mrakodrapmi je 451 metrov vysoká dvojica veží Petronas Twin Towers. Z mosta medzi nimi a vyhliadkovej plošiny sú nádherné rozhľady do širokého okolia. Tie si je možné užiť aj z reštaurácie vo veži Kuala Lumpur, vysokej 421 metrov. Bukit Bintang v centre mesta je obľúbenou nákupnou a zábavnou oblasťou, krásnu ukážku islamskej architektúry potom ponúka jedna z najstarších mešít Kuala Lumpuru, Sultan Abdul Jamek z roku 1909.

V meste sú doteraz viditeľné pozostatky britskej koloniálnej minulosti: patria medzi ne stavby ako železničná stanica Kuala Lumpur v maorskom štýle, dokončená v roku 1910, alebo budova Sultan Abdul Samad z konca 19. storočia, ktorá dnes hostí vládne inštitúcie. Budova stojí na námestí Merdeka, ktoré je tiež domovom zaujímavej Mestskej galérie.

Až v roku 2011 bol otvorený majestátny Národný palác Istana Negara, sídlo malajského panovníka. Kto sa chce viac dozvedieť o histórii a kultúre krajiny, mal by navštíviť rozľahlé Národné múzeum, milovníkom umenia sa bude páčiť v Múzeu islamských umení, najväčším v juhovýchodnej Ázii.

Jednou z najnavštevovanejších atrakcií mesta je Akvárium KLCC s dvomi skupinami expozícií, 90metrovým podvodným tunelom a 5 tisíckami vodných aj suchozemských živočíchov z Malajzie a celého sveta.

Okolo ulice Petaling sa rozprestiera Čínske mesto, ideálna destinácia pre ochutnávku čínskych špecialít a výhodný nákup suvenírov. História Centrálneho trhoviska siaha až do konca 19. storočia, jeho súčasná art deco budova bola postavená v roku 1937.

Turistickou atrakciou neďaleko od centra mesta sú jaskyne Batu, vápencová hora so systémom jaskynných hinduistických chrámov, ku ktorým je možné vystúpiť po 272 strmých schodoch.

Mesto je domovom hneď niekoľkých z najväčších nákupných galérií sveta a nespočetných reštaurácií najrôznejších kategórií a svetových kuchýň. Kto chce zažiť tú pravú Malajziu, mal by zavítať do niektorej z pouličných vývarovní a ochutnať napríklad "Nasu Dagang", rybie karí a ryžu dusenú v kokosovom mlieku, "Hokkien Mee", rezance s bravčovým mäsom, kalamáre alebo ryby, zaliate v hustej sójovej omáčke, či niektorý z mnohých druhov "šate", grilované mäso na paličke.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Petronas Twiste Towers - nechajte sa uniesť prekrásnymi výhľadmi na mesto z vyhliadkovej plošiny dvojice moderných mrakodrapov, ktoré sa stali symbolom mesta.

Kuala Lumpur Railway Station - prezrite si nádhernú budovu železničnej stanice v maurskom štýle, postavenú v roku 1910.

Aquarium KLCC - zoznámte sa s obyvateľmi morí Malajzie aj celého sveta v modernom akváriu s 90 metrovým podvodným tunelom.

Central Market - užite si nákupy na tradičnom trhovisku, ktorého história siaha až do konca 19. storočia.

Islamic Arts Museum Malaysia - nenechajte si ujsť najväčšie múzeum svojho druhu v juhovýchodnej Ázii a obdivujte umelecké diela islamskej oblasti.

Sultan Abdul Jamek Mosque - spoznajte nádherne zdobenou mešitu z roku 1909, jednu z najstarších v meste.

Batu Caves - vystúpte po 272 strmých schodoch do hinduistických jaskynných chrámov v severnej časti Kuala Lumpuru.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Port Klangu

Singapur, Thajsko, Malajzia, Indonézia zo Singapuru na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: Singapur, Thajsko, Malajzia, Indonézia
Nalodenie: Singapur, Singapur
Vylodenie: Benoa (Bali), Indonesia, Indonézia
Trvanie: 13 nocí