X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Abu Dhabi
Abu Dhabi

Plavby v okolí

Abu Dhabi / Spojené arabské emiráty

Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov a so svojimi cca 1,5 mil. obyvateľmi je po Dubaji aj druhým najväčším mestom krajiny. Metropola rozkladajúca sa na 200 ostrovoch vo vodách Perzského zálivu má úplne jedinečný ráz, v ktorom sa snúbia supermoderné stavby s arabskými tradíciami i architektúrou. Veľkomesto, ktoré doslova rastie pred očami, tak zaujme každého návštevníka širokou škálou atrakcií, historického i moderného rázu a zábavných i nakupovacích možností.

Archeologické nálezy dokazujú, že celá oblasť bola osídlená už pred 5000 rokmi. Dôležitý bol ale až rok 1793, keď sem z oázy Liwa dorazil kmeň Bani Yas, ktorý na mieste súčasnej metropoly našiel zdroj vody a založil prvé mesto. Z tohto kmeňa neskôr vzišiel aj vládnuci rod Al Nahyan, ktorý stojí na čele emirátu dodnes. Ešte v 1. pol. 20. stor. bolo Abú Dhabí skôr nevýznamnou osadou, ktorá obchodovala s perlami hojne sa vyskytujúcimi v okolitých vodách.

Všetko sa však zmenilo v r. 1959, po objavení ropy, ktorá priniesla mestu závratné bohatstvo. Vládnuci šejk Shakhbut sa však zdráhal investovať s rovnakou vervou, ako rodina Maktoumov v susednom Dubaji. Preto bol v r. 1966 zosadený a nahradený svojím bratom Zayedom, ktorý neskôr stál za vznikom Spojených arabských emirátov v r. 1971, aj za rozvojom mesta. Často býva nazývaný „otcom národa“ a počas jeho vlády, ktorá skončila v r. 2004, bol vybudovaný základ novej metropoly, všetka moderná infraštruktúra i nádherná mešita, ktorá patrí k najväčším a najkrajším na svete.

 

Abú Dhabí sa vďaka veľkým zásobám ropy stalo čoskoro najbohatším zo všetkých emirátov. Jeho ekonomika je však stále viac jako zo 60% závislá od ťažby nerastných surovín a počiatočné zaváhanie s investíciami oproti Dubaju dnes len ťažko doháňa. Napriek tomu sa každoročne zvyšuje počet návštevníkov, ktorých mesto láka jedinečnou architektúrou, zábavnými parkmi, luxusnými hotelmi i krásnymi plážami.

 

Každý návštevník by mal zavítať do prekrásnej mešity Sheikha Zayeda vystavanej zo snehobieleho mramoru vykladaného polodrahokamami, či historickej dediny Heritage Village, ktorá je pripomienkou minulosti rovnako tak, ako pevnosť Al Hosni z 18. stor., slúžiaca ako kultúrne centrum. Jedinečný je aj zábavný park Ferrari World na ostrove Yas, ktorý je jediný svojho druhu na svete. Okrem toho mesto ponúka bohaté možnosti nákupov v supermoderných obchodných domoch aj na tradičných tržniciach.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- mešita šejka Zayeda
- pevnosť Al Hosni
- promenáda Corniche
- hotel Emirates Palace
- nový Prezidentský palác
- Heritage Village
- Ferrari World

 

Vychutnajte si miestne speciality…

Čokoláda z ťavieho mlieka

Špeciality z ťavieho mäsa (hamburgery, atď.)

Datle

Manousheh – kúsky mäsa so slaným syrom Akkawi, korením a zeleninou zabalené v pita chlebe

Kousa mahshi - baklažány alebo cukety plnené korenenou ryžou so zeleninou

Kellaj - grilovaný pita chlieb s halloumi syrom

Knafeh–„kráľovná arabských dezertov“ - torta z tenkých rezancov vyprážaného cesta plnená sladkým syrom ochuteným ružovou vodou a pistáciami

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Abu Dhabi

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn z Abu Dhabi na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn
Nalodenie a vylodenie: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 8 nocí

Plavby do Abu Dhabi

Spojené arabské emiráty z Dubaja na lodi Costa Toscana

Loď: Costa Toscana
Trasa: Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodenie: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 2 noci