X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Muscat

Muscat / Omán

Maskat, hlavné mesto sultanátu Omán, je jedným z najkrajších a tiež najdôležitejších centier Arabského polostrova.  Rýchlo sa rozvíjajúca metropola s viac ako 1,28 mil. obyvateľov, leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu a strategicky dôležitého Hormuzského prielivu. Vďaka svojej polohe pri bráne do vôd Perzského zálivu bol Maskat už od svojich počiatkov dôležitým prístavom. V tejto tradícii pokračuje aj dnes, napriek tomu, že ropný priemysel tradičný námorný obchod úplne zatienil. V ostatných rokoch sa rozvíja i cestovný ruch.

 

Oblasť dnešného Maskatu bola osídlená už v praveku a podľa nálezov je jasné, že už od počiatkov sa miestni obyvatelia živili rybolovom a námorným obchodom. Dôležitosť prístavu po stáročia kontinuálne rástla a najväčšie bohatstvo mu prinášal  prevažne obchod  s indickým subkontinentom. O bohatý a strategicky položený Omán sa po stáročia usilovali okolité mocnosti. Po Grékoch sem dorazili Sásánovci, ďalej arabské kmene prinášajúce islam, Peržania, a samozrejme, Portugalci, ktorí sa mesta zmocnili v r. 1507. Počas svojej storočnej nadvlády tu vystavali 2 mohutné pevnosti pre vojenskú posádku, ktorá stráži Maskat dodnes. Neustále spory medzi Portugalcami a Peržanmi ale nakoniec v r. 1749 viedli k víťazstvu dynastie Al Said, ktorá sedí na ománskom tróne dodnes. Za pomoci USA aj Británie sa situácia v krajine postupne stabilizovala a sultán si Maskat vybral za svoje sídelné mesto. Najväčšia zmena však nastala až v po objavení ropy v 70. rokoch 20. storočia. Sultán Kábus veľa investoval do rozvoja infraštruktúry, vzdelanosti i kultúry a vytvoril z Maskatu mesto hodné obdivu. Moderné stavby, čisté ulice plné kvetín, krásne pláže, ale aj orientálne bazáre, staré pevnosti a zaujímavé múzeá – tým všetkým sa môže mesto pochváliť svojim návštevníkom.

Najväčšou atrakciou je určite Veľká mešita, nádherná stavba, ktorú slávnostne otvoril sultán Kábus v r. 2011. Návštevníci tu môžu obdivovať nádhernú ornamentálnu výzdobu aj 70 m dlhý perzský koberec. Ďalšou monumentálnou stavbou je Opera otvorená v rovnakom roku. Počas prechádzky mestom by nikto nemal vynechať zastávku pri sultánovom paláci Al Alam, na ktorý vzhliadajú dve portugalské pevnosti zo 16. stor., či návštevu najväčšej krytej tržnice na Arabskom polostrove, kde sa popri tradičných suvenírov predáva i korenie a vzácne kadidlo.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Veľká mešita
  • Sultánov palác Al Alam
  • Tržnica Mutrah
  • Kráľovská opera
  • Pevnosti Al Jalali a Al Mirani

Vychutnajte si miestne špeciality…

Shuwa – korenisté mäso pečené v podzemnej peci

Magbous – šafránová ryža varená s okoreneným jahňacím mäsom

Mashuai – pečená treska podávaná s ryžou ochutenou citrónom

Laban – slané podmaslie

Ománsky chlieb – placky pečené v peci

Halwa – pochúťka z cukru, vody, vajíčok, orieškov a kardamónu


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Muscatu

Taliansko, Grécko, Izrael, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty z Civitavechie na lodi Costa Toscana

Loď: Costa Toscana
Trasa: Taliansko, Grécko, Izrael, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 18 nocí