Bahrajn
Bahrajn

Plavby v okolí

Bahrajn / Bahrajn

Na ostrove Muharraq neďaleko Manáma, hlavného mesta neveľkého ostrovného štátu, leží dôležitý prístav Bahrajnu, Khalifa Bin Salman. Bahrajn sa rozkladá na 33 ostrovoch v Arabskom zálive a je domovom takmer pre 700 tisíc obyvateľov. Od Saudskej Arábie ho delí most King Fahd Causeway, so svojimi 25 kilometrami jeden z najdlhších mostov na svete.

História Bahrajnu siaha až do doby 3200 pred naším letopočtom, kedy tu existovalo staroveké mesto Dilmun, dôležitá obchodná križovatka medzi Mezopotámiou a Indiou. Neskôr sa oblasť stala cieľom portugalských i peruánskych invázií, v 19. storočí krajina získala nezávislosť. Na začiatku 20. storočia sa Manáma profilovala ako významné obchodné, po objavení ropy potom ako finančné centrum Stredného Východu. Stále častejšie je tiež vyhľadávanou turistickou destináciou a východiskovým bodom pre prieskum Bahrajnu.

Manáma je zmesou tradičnej a modernej architektúry. Mrakodrapy tu stoja bok po boku domu Al Jasra, rodiska vládcu Bahrajnu Amira, alebo Veľkej mešity Al Fateh, najväčšej v krajine. V centre Manáma sa rozkladá tradičný trh, "souk", s labyrintom úzkych uličiek lemovaných stánkami s tovarom všetkého druhu. Nadšení z neho budú hlavne priaznivci nakupovania, ktorí si tu môžu zaobstarať typický suvenír - od čajovej kanvičky cez šperky po sušené datle.

Morská promenáda Corniche Al-Fateh vo východnej časti mesta ponúka zábavný park, bary s vodnými fajkami a v neposlednom rade tiež nádherné výhľady na mesto. Kto sa chce o krajine dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť návštevu Národného múzea s expozíciou na tému prírodnej histórie oblasti a širokou zbierkou archeologických artefaktov, pokrývajúcich 5 tisícročnú históriu Bahrajnu.

Bahrajn sa pýši hneď dvoma miestami zapísanými do zoznamu UNESCO. Prvým z nich sú archeologické vykopávky Qal'at al-Bahrain, známe tiež ako Fort Bahrain, s pozostatkami prastarej obchodníckej kultúry. Druhým je potom mesto Muharraq s tradičnými arabskými domami, trhom a chodníkom, ktorý záujemcom priblíži bahrajnský perlový priemysel.

Priaznivcov rýchlych kolies nadchne Bahrajnský medzinárodný okruh, jeden z hlavných okruhov Formule 1 a dejisko bahrajnského Grand Prix. Kto dáva prednosť nádherným plážam, mal by sa vybrať do Al Jazair alebo oblasti Al Dar Islands, raja milovníkov plávania, šnorchlovania pozdĺž umelého útesu a ďalších vodných športov.

Čo sa týka gurmánskych zážitkov, povinnosťou je ochutnať miestne jahňacie - napríklad vo forme biryani (silno korenenej ryže s jahňacím) alebo qouzi (pečeného jahňacieho plneného ryžou, mäsom alebo vajcami). Tradičným alkoholickým nápojom je arak, v neobmedzenom množstve sa potom pijú čaj a káva, quahwah.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Manama Souk - straťte sa v labyrinte uličiek bahrajnského trhu a nakupujte tradičné suveníry od čajových kanvičiek po sušené datle.

Bahrain National Museum - zoznámte sa s 5 tisíc rokov dlhou históriou Bahrajnu v múzeu s rozsiahlou zbierkou archeologických artefaktov.

A'ali Burial Mounds - obdivujte rozsiahle pohrebisko, datované do doby existencie starovekého Dilmunu pred 5 tisíc rokmi.

Bahrain International Circuit - ak ste priaznivcami rýchlych kolies, nenechajte si ujsť prehliadku jedného z hlavných okruhov Formule 1.

Fort Bahrain - navštívte archeologické nálezisko s vykopávkami prastarej bahrajnskej obchodníckej kultúry, zapísané v zozname UNESCO.

Muharraq - nenechajte si ujsť návštevu ďalšej z bahrajnských pamiatok UNESCO, bývalého hlavného mesta s tradičnými domami, trhom a perlovým chodníkom.

Al Dar Islands – choďte si zaplávať, šnorchlovať pozdĺž umelého útesu a užiť si ďalšie vodné športy do prekrásnej oblasti rezortných ostrovov.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Bahrajnu

Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty z Dohy na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Doha, Katar
Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 6 nocí
plavba so slovenským sprievodcom

Z Dubaja po Emirátoch na novej lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa:

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn

Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 8 nocí

Letecká doprava - český sprievodca

Viaclôžkové kajuty na vyžiadanie

Akcia! First Minute

Uskutočnenie zájazdu garantujeme.