X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

MS Finnmarken

V roku 2002 rozšírila flotilu Hurtigruten 138,5 metrov dlhá loď MS Finnmarken a pre pobrežné plavby slúžila spoločnosti až do roku 2009. V roku 2010 bola prenajatá ako hotelová loď v Austrálii, o 2 roky neskôr sa potom vrátila späť do Nórska, kde v súčasnosti obsluhuje pobrežné plavby z Bergenu do Kirkenes. Jedna z novších lodí Hurtigruten má kapacitu 919 hostí, disponuje 617 lôžkami a pojme až 35 áut.

Podľa slov spoločnosti MS Finnmarken ponúka "relaxačný štýl so štipkou luxusu" a jej art deco poňatie - pestré farby, ostré geometrické tvary a bohaté zdobenie - odkazuje na časy, kedy sa po moriach plavila prvá loď rovnakého mena, postavená v roku 1912.

Loď sa ako doteraz jediná z celej flotily môže pochváliť slnečnou palubou s bazénom aj vírivkou. Pre jedinečné výhľady je z 5. paluby možné vystúpiť až na samotný vrchol lode.

MS Finnmarken má na palube jedinú reštauráciu, ktorá servíruje raňajky a obedy formou bufetu a niekoľkochodové večere s  dôrazom na nórske špeciality, čerstvé ryby a morské plody a miestne syry. Babettes Café ponúka pečivo a výbornú kávu a sedenie ako vo vnútri, tak počas pekného počasia i vonku, Morestuen Café na 4. palube potom 24 hodinový servis a skvelé hamburgery a sendviče. Smädných pasažierov obslúžia hneď 3 bary so širokou ponukou alkoholických i nealkoholických nápojov.

Čo sa týka aktivít, sú centrom výletných plavieb jedinečné destinácie, do ktorých loď mieri. Na palube je prítomný špeciálny expedičný tím, ktorý MS Finnmarken mení doslova na univerzitu na mori. Zaujímavé prednášky sa konajú ako vo vnútorných priestoroch, tak na slnečné palube a medzi témami nechýba príroda, kultúra alebo fenomén "friluftsliv", čiže život vonku, na čerstvom vzduchu, charakterizujúci nórsku kultúru. Prednášky dopĺňajú každovečerné stretnutia v konferenčnej miestnosti, kde sa púšťajú aj filmy, ďalšie informácie je potom možné načerpať aj v dobre zásobenej knižnici.

Všeobecne platí, že lode Hurtigruten nie sú, čo sa týka itinerárov a programu, vhodné pre malé deti, rodiny so staršími potomkami sú ale vítané. MS Finnmarken si pre nich pripravila celoročný program s  názvom "Mladí prieskumníci" (Young Explorers) s aktivitami zameranými na zábavné učenie a životné prostredie, ktoré majú v deťoch vzbudiť zmysel pre dobrodružstvo. Témy sú príroda, podnebie a kultúra, divoké zvieratá, ale aj miestna kuchyňa, ochrana životného prostredia alebo známi prieskumníci. Deti si užijú veľa zábavy aj v herni.

Dospelí potom môžu diskutovať o zážitkoch, relaxovať alebo sa kochať peknými výhľadmi zo spoločenského priestoru Panorama Lounge s tanečným parketom.

15 690t výtlak lode
139m dĺžka lode
21m šírka lode
18 rýchlosť v uzloch
1 000 max. počet pasažierov
282 celkový počet kabin
Najmenšia Veľkosť lode
12.2002 Rok výroby
12.2012 Posledná rekonštrukcia

Kajuty

Hostia MS Finnmarken si môžu vybrať z celkovo 4 typov kajút.

Najluxusnejšími apartmánmi sú Expedition Suite s oddelenou obývacou časťou s TV a kúpeľňovou sadou, županmi a šľapkami v cene. Apartmány sa líšia vybavením. Ten najväčší (grand) na hornej palube má dve spálne, obývací priestor, TV, kanvicu na prípravu čaju a kávy a minibar, kúpeľňu s dvoma umývadlami a vaňou a tiež súkromný balkón. V menších apartmánoch hostia nájdu len jednu spálňu a až na to, že kúpeľňa je vybavená sprchou, sú zhodné s tými veľkými. Najmenšie sú "mini" expedičné apartmány: väčšina z nich má dvojlôžka, niektoré dve samostatné postele a kúpeľňa je vybavená sprchou.

Na horných palubách lodi sa nachádzajú aj kajuty Arctic Superior s kúpeľňou so sprchou a WC a vybavením na prípravu kávy a čaju. Všetky sú určené pre 2 cestovateľov, väčšina z nich je potom vybavená samostatnými lôžkami, z ktorých jedno slúži tiež ako pohovka, a oknom s výhľadom. Najväčšie z týchto kajút potom majú dvojposteľ a samostatnú obývaciu časť, TV a chladničku, výhľad z niektorých je však obmedzený alebo žiadny.

Na palubách 2, 3, 5 a 6 sa nachádzajú vnútorné kajuty Polar Inside pre 2 osoby: väčšina z nich má oddelené lôžka (jedno z nich slúži aj ako pohovka) a ich kúpeľňa je vybavená sprchou.

Posledným typom kajút sú Polar Outside s výhľadom, nachádzajú sa väčšinou na spodných palubách a v strede lode. Kajuty majú oddelené postele (opäť jedna z nich slúži aj ako pohovka) a kúpeľňu so sprchou a WC. Výhľad z niektorých je obmedzený alebo žiadny.


Zábava

Na lodi je k dispozícii:

 • Reštaurácie a bary
 • Kasíno, galérie, diskotéka , divadlo , knižnica
 • Solárium, športové centrum s výhľadom na more
 • Internetová kaviareň, fajčiarsky salónik, konferenčné centrum
 • Detské ihriská a herne vrátane Lego parku alebo zábavného parku s vodotryskami
 • Aerobik, pilates, spinning a vodný spinning, kondičné programy na mieru, kvalifikovaný osobný tréner
 • Dráha na jogging, minigolf, basketbal, futbal, mini bowling , squash , ping-pong, stolný futbal, tenisové kurty, volejbal
 • Butiky
 • Ordinácia lodného lekára

Na lodi je aj unikátne MSC Aurea Spa. Tu návštevníci môžu zažiť autentické balijské kúpele i mnoho najrôznejších kozmetických procedúr. Kúpele sa nachádzajú v exotických interiéroch tvorených z prírodných kameňov a vzácnych driev s úchvatným výhľadom na more.  

V kúpeľoch nájdete

 • Až 20 typov masáží, vrátane thajskej alebo masáže lávovými kameňmi
 • Aromaterapia, manikúra, pedikúra
 • Sauny a turecké kúpele
 • Najmodernejšie kozmetické procedúry, vrátane inovatívnych techník formovania tela
 • Salón krásy a kaderníctvo
 • "Enjoy the colour" - lahodné zdravé koktaily ponúkané v exkluzívnom wellness bare
 • 11 unikátnych kúpeľných procedúr špeciálne navrhnutých pre tínedžerov