X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Messina
Messina

Plavby v okolí

Messina / Taliansko

Sicília je najväčším stredomorským ostrovom. Leží medzi Európou a Afrikou a po stáročia bola miestom, kde sa stretávali ako mocenské záujmy, tak aj všetky stredomorské kultúry. Na tvári ostrova sa významne podpísali Gréci, Rimania, Arabi, Normani, španielski Aragonci, a tí všetci, vrátane mnohých ďalších, tu vytvorili úplne jedinečný mix architektonických štýlov i kultúrnych tradícií.

Messina je so svojimi 250 tis. obyvateľmi jedným z hlavných centier Iónskeho pobrežia. Leží takmer na špici rovnomennej úžiny, ktorá ostrov Sicília oddeľuje od talianskej pevniny. Osada na strategickej spojnici medzi Tyrhénskym a Stredozemným morom sa vyvíjala už od svojho založenia gréckymi kolonistami v 8. stor. p.n.l. a veľmi skoro sa rozrástla do mesta pomenovaného Zanklé. Ako prístav a obchodná stanica potom prosperovalo po celé stáročia. V 18. stor. bolo dokonca obľúbeným letoviskom, kde si šľachta stavala honosné barokové sídla s výhľadom na Messinskú úžinu. Mesto však leží v tektonicky aktívnej oblasti a zemetrasenia sú tu častým javom. To najtragickejšie v r. 1908 vyvolalo prílivovú vlnu, ktorá takmer vymazala Messinu z mapy, a len v meste jej padlo za obeť asi 80 000 ľudí. A čo neurobilo zemetrasenie, dokončila 2. sv. vojna. V r. 1943 počas masívneho bombardovania spojencami zahynuli ďalšie tisíce ľudí. Z toho dôvodu tu nenájdete veľké množstvo historických pamiatok a Messina je tak skôr východiskovým bodom pre poznávanie okolia.

Najväčšou atrakciou je nepochybne Etna, najvyššia činná sopka Európy. Výstup na stratovulkán s výškou nad 3300 m ponúka úplne jedinečný zážitok. Turistické autobusy najčastejšie mieria do horskej stanice Rifugio Sapienza, odkiaľ vedie kabínová lanovka až takmer na vrchol, a ktoré zároveň v zime slúži ako lyžiarske stredisko. Pri dobrom počasí uvidíte takmer celú Sicíliu a dovidíte aj na taliansku pevninu.

Neďaleko Messiny sa nachádza známe turistické centrum Taormina, ktorá je považovaná za perlu Sicílie. Mestečko plné obchodov a reštaurácií je zarezané vo svahoch pohoria Peloritani, ponúka popri zachovaom gréckom divadle a malebných uličkách aj krásny výhľad na masív Etny.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Messina – Piazza Duomo

- Etna

- Taormina - grécke divadlo

- Taormina - Piazza IX. Aprile

 

 

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

- caciocavallo - výrazný štipľavý syr

- Sarde a beccafico alla palermitana - šproty plnené  sardelami, píniovými orieškami a hrozienkami

 - Cassata - sladké tortičky plnené riccotou a kandizovaným ovocím

- Cannoli - trubičky plnené sladkou riccotou a kúskami čokolády

- Vino de mandorla- mandľové víno - vína pestované na svahoch Etny

- Fuocodell'Etna - silný červený destilát- sicílska čokoláda


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Messiny

Taliansko, Grécko, Španielsko z Benátok na lodi Costa Luminosa

Loď: Costa Luminosa
Trasa: Taliansko, Grécko, Španielsko
Nalodenie: Benátky, Taliansko
Vylodenie: Tarragona, Španielsko
Trvanie: 6 nocí

Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Grécko z Barcelony na lodi Costa Luminosa

Loď: Costa Luminosa
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Grécko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Benátky, Taliansko
Trvanie: 7 nocí