X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Benátky
Benátky

Plavby v okolí

Benátky / Taliansko

Benátky (taliansky Venezia) s nespočetným množstvom kanálov a mostov sú svetovým pojmom. Patria medzi najnavštevovanejšie mestá v Taliansku a vďaka svojej jedinečnosti boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zároveň sú dnes aj hlavným mestom severotalianskeho regiónu Benátsko a dôležitým priemyselným centrom krajiny. Historické centrum leží na ostrovoch v plytkej lagúne, novšie časti mesta boli vybudované na rozsiahlom brehu a celkovo tu žije približne 300 tisíc obyvateľov. Benátky majú dodnes veľký historický, kultúrny, spoločenský i administratívny význam. Nie sú zaujímavé len svojím životom a architektúrou, ale aj svojou históriou, pretože v minulosti boli dôležitým mocenským centrom a samostatnou námornou republikou.

Nie je isté, kedy presne boli založené, každopádne, v 9. stor. už boli silným mestským štátom, ktorý ovládal značné územia. Mesto sa stalo kvitnúcim centrom obchodu medzi západom a východom, medzi kresťanským a islamským svetom. Z východu prúdil orientálny luxusný tovar, korenie a šperky do celej Európy rovnako, ako vedomosti východných učencov. Počas svojho zlatého veku Benátky nahromadili obrovské bohatstvo nielen vďaka obchodu, ale aj dobyvateľským výpravám, pri ktorých získali celý rad pokladov z celého Stredomoria, Istanbulu i Svätej zeme.

Benátky si udržali svoju samostatnosť až do 19. st., kedy si ich podmanil Napoleon Bonaparte. Po sérii historických zvratov sa nakoniec stali súčasťou Talianska.

Benátky dnes ponúkajú svojim turistom mnoho kultúrnych a umeleckých pamiatok. Historické centrum prepája  400 mostov a 100 kanálov, ale väčšinu najdôležitejších stavieb nájdete v blízkosti toho hlavného - Kanála Grande. Dominantou mesta je Námestie sv. Marka s Dóžovým palácom, Bazilikou sv. Marka, Kampanila s niekoľkými významnými múzeami. Medzi ďalšie dôležité pamiatky patria gotické kostoly Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santi Giovanni e Paolo, renesančné stavby – Biblioteca Marciana a kostol San Giorgio Maggiore alebo slávny most Ponte di Rialto. K obľúbeným aktivitám patrí plavba gondolami, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť života v Benátkach už od 11. storočia.

Okrem historického centra sa tu nachádza aj niekoľko zaujímavých ostrovov, z ktorých najznámejší je nepochybne Murano - ostrov, ktorý po celom svete preslávil sklársky priemysel. Tradícia sklárstva v Murane siaha až do 13. stor. a aj dnes je muránske sklo dôležitým vývozným artiklom. Druhým ostrovom je Burano. Ten je už z diaľky rozpoznateľný vďaka pastelovým farbám domových fasád. Preslávil sa predovšetkým vďaka krajkárstvu, ktoré bolo slávne po celej Európe.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Námestie sv. Marka

Dóžov palác

Canal Grande

Most Ponte di Rialto

Murano

Burano

  

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Frittoli - vyprážané kúsky cesta s hrozienkami a píniovými orieškami obalené v cukre

Sarde in Saor - vyprážané sardinky nakladané v marináde z octu, cibule, hrozienok a píniových orieškov

Seppie col nero - sépia vo vlastnej šťave s bielym vínom a cesnakom

Fegato alla veneziana - teľacia pečeň na cibuľke a bielom víne

Baccalà Mantecato - krém z nasolenej tresky a mlieka podávaný na kúskoch polenty

Risi e Bisi - rizoto so slaninou a hráškom

Bellini - typický nápoj zo šampanského a broskyňovej drene


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Lodě kotví v přístavu Venezia Terminal Passeggeri na adrese Fabbricato 248, 30135 Venezia. 

Chcem sa dostať do prístavu:


Plavby do Benátok

Grécko, Čierna Hora, Taliansko z Pierusu na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Grécko, Čierna Hora, Taliansko
Nalodenie: Pierus, Grécko
Vylodenie: Benátky, Taliansko
Trvanie: 3 noci

Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Čierna Hora, Chorvátsko z Barcelony na lodi Vision of the Seas

Loď: Vision of the Seas
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Čierna Hora, Chorvátsko
Nalodenie a vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 11 nocí