X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Alghero

Plavby v okolí

Alghero / Taliansko

Na severozápadnom pobreží druhého najväčšieho ostrova Stredozemného mora, Sardínie, leží Alghero. Talianske mesto v provincii Sassari má asi 45 tisíc obyvateľov.

Oblasť dnešného Alghera bola osídlená už odpradávna, v   8. storočí pred naším letopočtom sem dorazili Feničania. Vzhľadom k svojej strategickej polohe bolo mesto na začiatku 12. storočia opevnené a rozkvitalo. Bombardovanie počas druhej svetovej vojny zanechalo historické centrum silne poškodené, mesto sa ale rýchlo spamätalo a dnes patrí k   jedným z    najnavštevovanejších v   celom Taliansku vôbec.

Alghero je obohnané peknými stredovekými hradbami, ktorých počiatky sa datujú až do 13. storočia, súčasná podoba so 7 vežami a 3 pevnosťami potom pochádza zo 16. storočia. Objekt starého mesta sa môže pochváliť peknými dláždenými uličkami, lemovanými peknými butikmi, reštauráciami a barmi aj stavbami v   katalánsko-gotickom štýle. Patrí medzi ne napríklad krásna katedrála zo 16. - 18. storočia s  impozantnou zvonicou. Kostol svätého Františka bol postavený už v 14. storočí, Kostol svätého Michala sa pýši prekrásnou obkladačkami vydláždenou kupolou.

Anghel Ruju sa datuje do neskorého neolitu v   dobe 3200-2800 pred naším letopočtom, a je tak najväčšou nekropolou pred-nuragskej kultúry. Návštevníci si tu môžu prezrieť rad do skál vytesaných hrobiek, vrátane rytín znázorňujúcich býčie hlavy. Ďalšie pohrebisko sa nachádza na vrchole Santa Pedre a milovníci dávnych dejín by si určite nemali nechať ujsť ani pozostatky rímskej vily v  nuragskej dedine Santa Imbenia alebo archeologické nálezisko Palmavera.

V   19. storočí bola objavená obrovská jaskyňa, nazvaná Neptúnova jaskyňa (Grotta di Nettuno). Niekoľko stoviek z   jej asi 4 kilometrovej dĺžky je sprístupnených verejnosti, ktorá tu môže obdivovať stalaktitové a stalagmitové formácie aj 120 metrov dlhé jazero so slanou vodou.

Alghero je zasadené v nádhernej krajine zátok, pláží a prírodných parkov. Populárnou destináciou je mys Caccia s pekným majákom, pod vodou pri ňom leží celý rad podmorských jaskýň- raj pre potápačov.

Červené koraly z Alghera patria medzi tie najkrajšie nielen v Stredozemí, ale aj na svete a sú známe svojou vysokou kvalitou a nádhernou rubínovou farbou. Zoznámiť sa s   ich charakterom, získavaním a spracovaním je možné v zaujímavom múzeu s radom názorných príkladov.

Priamo v meste leží Maria Pia, niekoľko kilometrov dlhá piesková pláž s pozvoľným prístupom do pekne čistého mora. Rodinami s deťmi je obľúbená tiež pláž Le Bombarde, považovaná za jednu z najlepších v celom Taliansku.

Kuchyňa Alghera je zmesou katalánskej a sardínskej gastronómie a miestne homáre sú považované za najchutnejšie na svete. Vnútrozemie je posiate vinicami, ktoré dávajú jedno z najaromatickejších vín z celej Sardínie, ktoré by určite bolo chybou neochutnať.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Old Town - prejdite sa peknými dláždenými uličkami Starého mesta, lemovanými peknými stavbami v   katalánsko-gotickom štýle.

Chiesa di San Francesco - obdivujte najkrajší kostol Alghera s 22 stĺpmi, oživujúcimi spojivami a nádhernými oblúkmi, postavený už v 14. storočí.

Capo Caccia - kochajte sa úchvatnými výhľadmi od romantického majáka a potom už sa ponorte pod hladinu a preskúmajte podmorské jaskyne.

Museo del Corallo di Alghero - zoznámte sa s  pôvodom, zberom i spracovaním červených algherských koralov, považovaných za jedny z  najkrajších a najkvalitnejších na svete.

Anghel Ruju - nahliadnite do doby pred tisíckami rokov, kedy vzniklo rozsiahle pohrebisko vytesané do skál.

Le Bombarde - relaxujte na prekrásnej piesočnatej pláži s   pozvoľným vstupom do vody, kde sa bude páčiť nielen rodinám s deťmi.

Grotta di Nettuno - nasadnite do člna a vyrazte na prehliadku úchvatnej jaskyne s bohatou kvapľovou výzdobou.