Tulcea / Rumunsko

Vo východnom Rumunsku sa neďaleko ústia Dunaja do Čierneho mora rozkladá Tulcea. Mesto na ramene svätého Juraja má asi 70 tisíc obyvateľov.

Tulcea bola založená v 7. storočí pred naším letopočtom pod názvom Aegyssus, na začiatku letopočtu potom bola dobytá Rimanmi. V 5. storočí oblasť pripadla pod nadvládu Byzantskej ríše, v 7. storočí bolo mesto po nájazdoch barbarov opustené a znovu osídlené bolo až v 10. storočí. Od roku 1420 a po nasledujúce štyri stáročia vládla regiónu Osmanská ríša a Tulcea sa stala dôležitým obchodným centrom. V roku 1878 bola odovzdaná Rumunsku a dnes je najväčším mestom regiónu.

Mesto, ležiace rovnako ako Rím na 7 vrcholkoch, sa môže pochváliť celým radom historických pamiatok. Mešita Azzizie bola postavená v roku 1863 a jej do neba sa týčiaci minaret určite stojí za krátku zastávku, rovnako ako prehliadka kamennej Katedrály svätého Mikuláša v byzantskom štýle z roku 1865.

Tulcea je skvelým východiskovým miestom k prieskumu nádhernej delty Dunaja a jej bohatého ekosystému. Kto sa chce o oblasti dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť návštevu Ekoturistického múzea delty Dunaja s akváriom a expozíciami s témou miestnej fauny, flóry, ale aj tradičného života rybárov. Do dejín regiónu od antiky po stredovek vovedú záujemcov expozície historického a archeologického múzea s rozsiahlou zbierkou archeologických artefaktov vrátane keramiky, šperkov či starých dokumentov. Milovníci umenia potom ocenia Umelecké múzeum, ktoré je domovom viac ako 700 sklenených a drevených ikon.

Asi 30 kilometrov západne od Tulcea leží mesto Niculitel, známe svojimi vinicami i kresťanskou bazilikou z roku 370, v ktorej bola v 70. rokoch minulého storočia objavená vzácna krypta. Pozostatky štyroch kresťanských mučeníkov, najstaršie v Európe, sú dnes vidieť v neďalekom kláštore Cocos.

40 minút na juh ležiace Babadag je domovom mešity Ali - Gazi - Pasha z   roku 1522, najstaršej v   celom Rumunsku, dedinka Enisala potom ponúka možnosť nahliadnuť do tradičného rybárskeho domu s  malým, ale pekným múzeom ľudového umenia. Z pozostatkov citadely Heracleea, postavenej janovskými obchodníkmi na konci 13. storočia sú nádherné výhľady na jazero Razim, ktoré je obľúbenou lokalitou milovníkov vtákov. Pozorovať volavky, pelikány alebo tisíchlavé húfy bernikiel červenokrkých, vracajúcich sa v novembri zo severného polárneho kruhu, je možné aj v biosférickej rezervácii Capuleti Dolosman. Tá je nielen prírodným skvostom, ale ukrýva aj pozostatky gréckej kolónie zo 6. storočia pred naším letopočtom.

Ešte o kúsok ďalej na juh sa na brehu jazera Sinoe s prekrásnymi lagúnami týčia ruiny pevnosti Histria, najstaršieho gréckeho osídlenia v krajine.  Založené bolo v 7. storočí pred naším letopočtom a nie nadarmo sa často prezýva "Pompeje Rumunska."

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Danube Delta Eco - Tourism Museum - zoznámte sa s jedinečným ekosystémom, bohatstvom rastlinných i živočíšnych druhov a tradičným životom rybárov delty Dunaja.

Ethnographic and Folk Art Museum - nahliadnite do ľudových tradícií a umenia etnografických skupín obývajúcich deltu Dunaja v   minulosti i dnes.

Azzizie Mosque - pri pohľade na mohutné minarety mešity z roku 1863 si pripomeňte obdobie štyroch storočí, kedy bol región pod nadvládou Osmanskej ríše.

Heracleea Citadel - prezrite si ruiny janovskej pevnosti z konca 13. storočia, obdivujte prekrásne jazero Razim, obľúbené milovníkmi vtákov.

Cocos Monastery - navštívte pekný kláštor z prelomu 19. a 20. storočia, ukrývajúci najstaršie hroby kresťanských mučeníkov v   krajine.

Histria Fortress - nechajte sa uchvátiť ruinami Afroditinho a Diovho chrámu či starovekých kúpeľov, pozostatkov najstaršieho rímskeho osídlenia Rumunska zo 7. storočia pred naším letopočtom.

Danube Delta - vydajte sa na prieskum úchvatného ekosystému delty Dunaja na palube člna.