X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Pierus

Pierus / Grécko

Pireus ležiaci v Sarónskom zálive na polostrove Attika je bránou do hlavného mesta Atény, ktoré ho dnes už takmer pohltilo. Jeho história je veľmi dlhá, starí Aténčania rýchlo rozpoznali potenciál prírodnej zátoky a už v 5. stor. p. n. l. tu založili prvý prístav, ktorý bol o niečo neskôr spojený s Aténami 8 km dlhými hradbami. Čoskoro bol známy ako najväčší prístav antického sveta a slúžil ako námorná základňa aténskej flotily aj ako obchodná stanica. V r. 86 p. n. l. bol ale kompletne zničený rímskym generálom Sullou a poslednú ranu mu o niečo neskôr zasadili Góti.

Z týchto rán sa prístav už nespamätal a celá oblasť bola v podstate opustená. Úplne nová kapitola sa začala písať v r. 1832, keď boli Atény vyhlásené hlavným mestom Grécka. Pireus bol obnovený a začal sa rozrastať nevídaným tempom. Dnes je najväčším prístavom Grécka a zároveň jedným z najväčších osobných aj obchodných prístavov v Európe.

Len niekoľko kilometrov od prístavu leží historické centrum Atén, hlavného gréckeho mesta a trojmiliónovej metropoly.  Je to mesto slávnej histórie, kolíska civilizácie aj demokracie, ktorého vznik spadá do 3. tisícročia p.n.l. Svojho najväčšieho rozkvetu dosiahlo v 6. a 5. stor. p. n. l., keď bolo najmocnejším mestským štátom v oblasti Egejského mora. V tomto zlatom období tu pôsobil rad známych filozofov, literátov i matematikov. Napriek porážke Spartou v Peloponézskej vojne aj ovládnutiu Grécka Rímskou ríšou zostali Atény významným mestom až do 5. storočia, vtedy bolo centrum oblasti presunuté do Konštantínopolu. Oslabené mesto bolo potom niekoľkokrát vyplienené, až padlo v 15. stor. do rúk Osmanov. Počas ich vlády sa Atény takmer úplne vyľudnili a v r. 1832, keď sa stali hlavným mestom nezávislého Grécka, tu žilo len cca 10 tis. obyvateľov. Od tej doby jeho veľkosť aj ekonomika narástla raketovým tempom. Dnes je to moderná metropola, v ktorej aglomerácii žije viac ako 4 mil. obyvateľov. Jej historické bohatstvo je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a svetoznáme pamiatky lákajú tisícky turistov. Akropola s chrámom Panthenon a Erechtheion, Olympeion, Dionýzovo divadlo alebo grécka Agora a množstvo iných, to všetko sú pamiatky, ktoré by žiadny turista pri prehliadke Atén nemal vynechať.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Akropolis

- Parthenon

- Dionýzovo divadlo

- Olympijský štadión

- Agora

- Areopag 

- Monastiraki

 

Vychutnajte si miestne špeciality…

 

Musaka – vrstvy mletého mäsa, ktoré sú podusené na cibuli a cesnaku, s pridaným baklažánom, paradajkami a bešamelovou omáčkou

Dakos – suchár so syrom Feta a paradajkami

Gemista – plnené paradajky a paprika

Gyros


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Pierusu


Plavby do Pierusu