Villefranche
Villefranche

Plavby v okolí

Villefranche / Francúzsko

Villefranche-sur-Mer je prístavom na Azúrovom pobreží, v tesnej blízkosti významnejšieho letoviska Nice. Oblasť bola osídlená ligurskými kmeňmi už v praveku, ale až Gréci (a po nich Rimania) dokázali plne využiť prírodný prístav, ktorý patrí k najhlbším v celom Stredomorí. Mesto sa postupne rozvíjalo, avšak po celú dobu jeho existencie ležalo v tieni svojho mocnejšieho suseda, s ktorým bolo vždy tesne späté. Po vyplienení prístavu Saracénmi r. 1534 bola na vrchole Mont Alban vybudovaná mohutná pevnosť na ochranu pred ďalšími útokmi. Pevnosť dnes ponúka úchvatný výhľad na obe mestá, ich prístavy aj pobrežie a patrí rozhodne medzi najväčšie miestne atrakcie. Potom, čo bol v 18. stor. vybudovaný nový prístav v Nice, stratilo Villefranche svoju dôležitosť.

Napriek tomu zostal námornou a vojenskou základňou, ktorú počas 19. stor. využívalo ruské námorníctvo a počas 2. sv. vojny pre zmenu námorníctvo americké. Stal sa tiež obľúbeným letoviskom pre európsku aristokraciu, ktorá tu rada trávila zimné obdobie. Dnes je Villefranche z hľadiska návštevnosti výletných lodí najvyťaženejším francúzskym prístavom. Je výborným východiskovým miestom pre poznávanie Azúrového pobrežia i blízkych miest ako je Nice, Monaco alebo Cannes.

Susedné Nice, ktoré je vyhlásené vďaka kombinácii mora, slnka a luxusu, je najväčším letoviskom Francúzskej riviéry. Široké bulváre, paláce aj námestia s palmami a fontánami dokresľujú príjemnú atmosféru mesta, ktoré je obľúbené medzi turistami aj celebritami. Popri niekoľkých zaujímavých kostoloch a zvyškoch opevnenia z 11. stor. tu nájdete aj rad kvalitných múzeí, parkov aj záhrad. Známy je tiež každodenný trh s kvetinami a miestnymi výrobkami na Cours Saleya.

Iba 15 km od Villefranche leží Monako, druhý najmenší štát sveta. Monako je symbolom prepychu, v jeho prístave kotvia luxusné jachty, v uliciach sa preháňajú drahé autá a bohatí nakupujú v butikoch renomovaných značiek. Popri jedinečnej atmosfére sem turistov lákajú miestne pamiatky na čele s Katedrálou sv. Mikuláša, slávne Oceánografické múzeum a histórie samotnej kniežacej rodiny, ktorej súčasťou bola aj hollywoodska hviezda Grace Kelly.

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Bouillabaisse - tradičná polievka z morských plodov

Pissaladiere - obdĺžniková pizza so skaramelizovanou cibuľou, sardelami a olivami

Socca - tradičná palacinka z cícerovej múky

Salade Nicoise - šalát s tuniakom, olivami a variáciou zeleniny

Farcis - baklažány alebo cukety plnené mäsovou zmesou s cesnakom

 

 

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Villefranche

Taliansko, Francúzsko z Janova na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa: Taliansko, Francúzsko
Nalodenie: Villefranche, Francúzsko
Vylodenie: Marseille, Francúzsko
Trvanie: 2 nocí

Španielsko, Francúzsko, Taliansko z Barcelony na lodi Jewel of the Seas

Loď: Jewel of the Seas
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie a vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 7 nocí

Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Malta z Barcelony na lodi Celebrity Infinity

Loď: Celebrity Infinity
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Malta
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 12 nocí