X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Ajaccio
Ajaccio

Plavby v okolí

Ajaccio / Francúzsko

Francúzska Korzika je 4. najväčším ostrovom v Stredomorí. Je to územie s veľkým prírodným bohatstvom a rozmanitou prírodou, ktorá  si uchovala svoj pôvodný ráz. Medzi pahorkami pretkanými čistými riekami a jazerami tu nájdete posledné zvyšky stredomorskej divočiny. Korzika je nemenej zaujímavá aj z historického hľadiska. Bola osídlená už v praveku a počas dlhej histórie sa tu vystriedal celý rad národov od starých Grékov, Rimanov, Janovčanov až po Francúzov, ktorým patrí dodnes. Najslávnejším rodákom Korziky je bezpochyby Napoleon Bonaparte, francúzsky vojvodca  a cisár.

Hlavným mestom ostrova je Ajaccio, prístav s viac ako 65 tisíc obyvateľmi, tiež moderné centrum s čulým turistickým ruchom. Založené bolo už v 6. stor. p. n. l. Veľmi rýchlo sa stalo hlavným prístavom ostrova. Pôvodné mesto však v 10. stor. úplne zničili Saraci. Po dlhej odmlke, ktorá trvala až do r. 1452, bolo okolo vojenskej pevnosti založené nové mesto. Medzinárodného ohlasu sa dostalo Ajacciu až keď sa stalo rodiskom Napoleona Bonaparteho, ktorý sa tu narodil v r. 1769. Začiatky života jednej z najdôležitejších postáv európskej histórie sem lákajú desaťtisíce návštevníkov ročne. Napoleonov rodný dom je nepochybne najväčšou atrakciou mesta aj napriek tomu, že sa z jeho pôvodného vybavenia nezachovalo v podstate nič. V expozícii si môžete prezrieť niekoľko Napoleonových osobných predmetov, vojenské vybavenie alebo nábytok jeho matky. Najslávnejšieho Korzičana pripomína v meste aj niekoľko pamätníkov a sôch. Turisti môžu vstúpiť tiež do cisárskej kaplnky, ktorá tvorí južné krídlo galérie Fesch, a sú tu pochovaní Napoleonovi rodičia a ďalší členovia rodiny. Aj samotná galéria Fesch je veľmi zaujímavá. Založil ju kardinál Fesch, Napoleonov strýko a veľký milovník umenia, ktorý sníval o tom, že jeho rodné mesto bude mať známu galériu. Počas svojho života zhromaždil úctyhodnú zbierku umeleckých predmetov, z ktorých veľkú časť nakoniec odkázal mestu Ajaccio. Vďaka jeho daru sa Feschovo múzeum stalo hneď po Louvri druhým najvýznamnejším múzeom talianskeho maliarstva. Popri ďalších pamiatkach, príjemnej atmosfére ulíc a vyhlásenej tržnici vám mesto môže ponúknuť aj pekné pláže, z ktorých jedna sa nachádza priamo v centre, len niekoľko minút chôdze od Napoleonovho domu.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Napoleonov rodný dom
  • Múzeum Fesch
  • Place Foch s radnicou
  • Place de Gaulle
  • Katedrála Panny Márie Milosrdnej
  • Cisárská kaplnka

Vychutnajte si miestne špeciality

Sanglier – mäso z diviaka na všetky spôsoby, ktoré Korzičania milujú

Charcuteria – typické korzické údeniny

Broccia – ovčí syr, ktorým sa plní baklažán, cestoviny cannelloni a omeleta s mätou či skvelé vysmážané šišky (beignets)

Džemy – väčšinou figový s orechmi, či s mandľami a šesť druhov medu

Vína – biele, ružové, červené pochádzajúce z miestnych viníc

Gaštanové pivo


Miesta, ktoré stojí za to vidieť