Sitka / USA

Na západnom pobreží južnej časti Aljašky sa na brehu Tichého oceánu rozkladá Sitka. Mesto na západnom pobreží ostrova Baranof má asi 8 tisíc obyvateľov.

Už pred 10 tisíc rokmi bola oblasť dnešnej Sitky osídlená pôvodnými ľuďmi kmeňa Tlingit. V roku 1799 sa tu usadili Rusi, ktorí mesto pomenovali Nové Archanjelsko a roku 1808 ho ustanovili hlavným mestom ruskej Ameriky.  Po tom, čo v roku 1867 kúpili Aljašku od Rusov Američania, zostala Sitka hlavným mestom krajiny, a to až do roku 1906, kedy jej úlohu prevzalo Juneau. Až do roku 1944 sa v Sitke nachádzala americká námorná základňa, v  priebehu 20. storočia ekonomika mesta rástla vďaka ťažbe zlata a konzervovaniu rýb. Dnes je Sitka, čo sa týka rybolovu, jedným z najväčších amerických prístavov, a ročne ju navštívi bezmála 150 výletných lodí.

Sitka sa môže pochváliť niekoľkými desiatkami pekných historických budov. Drevený dom ruského biskupa z rokov 1841-43 patrí medzi najstaršie preživšie stavby ruskej architektúry v Amerike. Bol domovom prvého aljašského biskupa a dnes je prístupný návštevníkom, ktorí si tu môžu pozrieť zaujímavé múzeum aj bývalú biskupskú rezidenciu s kaplnkami a knižnicou.

V   Národnom historickom parku Sitko na záujemcov čakajú nádherne vyrezávané totemy ľudu Tlingit, v Múzeu Sheldona Jacksona potom bezmála 5 500 masiek, odevov, člnov alebo loveckých nástrojov pôvodných obyvateľov Aljašky. Kto chce do histórie oblasti preniknúť ešte viac, môže zavítať do Historického múzea Sitka, zameraného na dejiny od ľudu Tlingit cez éru Ruska až po súčasnosť.

Už v roku 1848 bola postavená Katedrála svätého Michala, sídlo ruského ortodoxného biskupa. Pôvodná stavba ľahla v roku 1966 popolom, bola však zrekonštruovaná do pôvodnej podoby. No na Hradnom vrchu z najprv tlingitskej, neskôr ruskej pevnosti do súčasnosti nezostalo nič. V roku 1867 bola na necelých 20 metrov vysokom kopci Aljaška oficálne odovzdaná do rúk Američanov, dnes odtiaľto návštevníci môžu obdivovať pekné výhľady na mesto.

Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť Aljašské centrum dravcov, ktoré sa stará o zranené orly, jastraby, sokoly a sovy, kto dáva prednosť živočíchom o niečo väčším, môže navštíviť Pevnosť medveďov. Hneď za bránami Sitky sa rozkladá Národný les Tongass, založený už na začiatku 20. storočia. Rozsiahla chránená oblasť je z veľkej časti tvorená hlavne miernym dažďovým lesom a je pretkaná radom peších trekov, na ktorých si prídu na svoje začínajúci i skúsení turisti.

Asi 30 kilometrov západne od Sitky leží v Tichom oceáne Saint Lazaria. Vulkanický skalnatý ostrovček je domovom dramatických útesov, jaskýň a celého radu druhov morských vtákov, ktorých je možné pozorovať z paluby vyhliadkového člna.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Russian Bishop 's House - nahliadnite do fascinujúcej histórie mesta a prejdite si bývalú rezidenciu ruského biskupa, najstaršiu stavbu ruskej architektúry v Amerike.

St. Michael's Cathedral - nenechajte si ujsť návštevu ruskej ortodoxnej katedrály, pôvodne postavenej už v polovici 19. storočia.

Castle Hill - nechajte sa okúzliť pohľadmi na Sitku z kopca, na ktorom bola Aljaška v roku 1867 Ruskom oficiálne odovzdaná Amerike.

Sheldon Jackson Museum - prezrite si vyrezávané masky, člny i lovecké nástroje pôvodných obyvateľov Aljašky v múzeu, v prvej betónovej stavbe krajiny z roku 1897.

Fortress of the Bear - zoznámte sa s obyvateľmi miestnych lesov - hnedými i čiernymi medveďmi - v ich prirodzenom prostredí.

Tongass National Forest - vyrazte na peší trek prekrásnou krajinou mierneho dažďového lesa, ktorá je domovom mnohých pôvodných druhov.

Saint Lazaria Wilderness - obdivujte morské vtáky i dramatické útesy vulkanického ostrova v Tichom oceáne.