X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Phuket

Phuket / Thajsko

Na západ od thajského pobrežia sa v Andamanskom mori rozkladá najväčší ostrov krajiny, Phuket. Od severu k juhu meria 48, od západu k východu potom 21 kilometrov a s pevninou ho spájajú dva 700 metrov dlhé mosty - peší Sarasin z roku 1967 a nový Thepkasattri, dokončený v roku 2011.

Už od 9. storočia ležal ostrov na jednej z dôležitých obchodných ciest medzi Indiou a Čínou. Prvý Európania na Phuket dorazili v 16. storočí a storočí 17. bolo svedkom boja Holandska, Anglicka a Francúzska o vplyv nad bohatým náleziskom cínu, ktorým sa ostrov ukázal byť. Cín sa na Phukete začal ťažiť už v 16. storočí a oblasti priniesol takú prosperitu, že bola vôbec prvá v Thajsku, kde sa objavili dláždené ulice a autá. V roku 1785 bol ostrov napadnutý Barmou, hlavné mesto Thalang však odolalo a útočníci sa stiahli. V roku 2004 ostrov zasiahla vlna cunami a nechala za sebou vyše 250 mŕtvych a obrovské škody na turistickej infraštruktúre i prírodnom bohatstve ostrova. Phuket sa však z katastrofy rýchlo spamätal a dnes tu po nej nenájdete ani pamiatku.

Na juhovýchode ostrova leží hlavné a rovnomenné mesto ostrova. Phuket bol postavený v polovici 19. storočia a jeho zaujímavá architektúra odráža čínsky aj portugalský vplyv. Malé, ale zaujímavé Národné múzeum Thalang zoznamuje s kultúrou a históriou oblasti, v ktorej dominantnú úlohu vždy hrala ťažba cínu. Mesto ponúka veľa možností  nakupovať, a to ako na tradičných trhoch, tak v značkových butikoch a nákupných galériách.

Phukete sa často prezýva "perla Thajska", a napriek tomu že je väčšina jeho plochy kopcovitá, je ostrov preslávený predovšetkým svojimi nádhernými plážami. Najznámejšou a najrušnejšou plážou ostrova je pláž Patong s nespočetným množstvom hotelov, reštaurácií, obchodov, širokou ponukou vodných športov a bujarým nočným životom.

Chrám Wat Phra Thong uprostred ostrova je preslávený zlatou sochou Budhu z polovice pochovanou pod zemou. Hneď 36 sôch Budhu v najrôznejších pozíciách potom nájdete v lososovo ružovom Wat Chalong. K tomu najväčšiemu Buddhovi si však musíte vystúpiť až na vrchol hory Nakkerd. Je vysoký 45 metrov a sú od neho nádherné výhľady.

V severnej časti ostrova sa rozprestiera rezervácia Khao Phra Thaew, ktorá chráni zvyšky pôvodného dažďového pralesa. Predtým tu vo voľnej prírode žili tigre, nosorožce a slony, dnes sa môžete stretnúť už len s divokými ošípanými alebo opicami. Národný park Sirin zahŕňa ako prekrásny koralový útes pod hladinou mora, tak nádherné pobrežné oblasti vrátane pláže Nai Yang, kam prichádzajú klásť svoje vajcia morské korytnačky.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Hat Patong - užite si všetko, čo vám môže ponúknuť najznámejšia pláž Phuketu: 3 kilometre bieleho piesku, hotely, reštaurácie, bary, obchody so suvenírmi a širokú ponuku vodných atrakcií.

Thalang National Museum - zoznámte sa s históriou a kultúrou oblasti v malom, ale zaujímavom múzeum s množstvom informácií predovšetkým o ťažbe cínu na Phukete.

Marine Research Center and Aquarium - obdivujte bohatý podmorský život vo výskumnom centre a potom ešte raz pri šnorchlovaní alebo potápaní.

Khao Phra Thaew Royal Wildlife and Forest Reserve - vydajte sa za pozostatkami pôvodného dažďového pralesa, kde sa dodnes môžete stretnúť s divokými ošípanými alebo opicami.

Nakkerd Hills - užite si nádherné výhľady od 45 metrov vysokej sochy Budhu, dominanty ostrova, postavenej v roku 2007.

Laem Promthep - kochajte sa prekrásnym západom slnka z najjužnejšieho miesta Phuketu.

Ko Phi Phi - urobte si výlet na ostrov, na ktorom sa natáčal slávny film "Pláž" s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Phuketu

Singapur, Malajzia, Thajsko zo Singapuru na lodi Costa Mediterranea

Loď: Costa Mediterranea
Trasa: Singapur, Malajzia, Thajsko
Nalodenie a vylodenie: Singapur, Singapur
Trvanie: 7 nocí