Mazatlán

Plavby v okolí

Mazatlán / Mexiko

Na západnom, pacifickom alebo tiež Zlatom pobreží Mexika, sa v štáte Sinaloa rozkladá Mazatlán. Mesto, prezývané "Perla Pacifiku", má necelých 450 tisíc obyvateľov.

Mazatlán bol založený v roku 1531 Španielmi, až do začiatku 19. storočia ale nebol viac než len bezvýznamnou dedinou. V polovici 19. storočia do oblasti dorazila skupina imigrantov z Nemecka a mesto začalo prosperovať ako obchodný prístav na import vybavenia pre neďaleké zlaté a strieborné bane. Medzi rokmi 1859 a 1873 bol Mazatlán hlavným mestom štátu, dnes je dôležitým centrom rybolovu a obľúbenou turistickou destináciou, vyhľadávanou hlavne kvôli svojim krásnym plážam.

Historické centrum Mazatlánu je posiate stavbami z 19. storočia, medzi ktorými je napríklad divadlo opernej divy Angely Peralta, Bazilika Nepoškvrneného počatia, Chrám svätého Jozefa alebo starý Hotel Iturbide, ktorý dnes hostí umelecké centrum. Moderná časť mesta - Zona Dorada čiže Zlatá zóna - je potom známa svojimi modernými hotelmi, obchodmi so suvenírmi, barmi a bujarým nočným životom.

Brehy 13 kilometrov dlhej promenády (Malecón), považovanej za jednu z najdlhších na svete, lemujú tie najkrajšie pláže pobrežia. Kto sem vyrazí na prechádzku, užije si aj k nebu sa týčiace útesy, zaujímavé súsošia, historické budovy a moderné hotely. Na vrchole Cerro del Creston sa vo výške 157 metrov nad morom vypína El Faro, jeden z najvyšších majákov na svete, od ktorého sú úchvatné výhľady do širokého okolia.

V roku 1980 bolo v Mazatláne otvorené najväčšie akvárium v Mexiku, jedno z  najlepších svojho druhu v Latinskej Amerike. Návštevníci si tu môžu prezrieť morské i sladkovodné živočíchy, zaplávať si so žralokmi alebo morskými korytnačkami alebo sa v priľahlej botanickej záhrade zoznámiť so stromami z celého sveta. Obľúbeným cieľom rodín je tiež polostrov Stone Island, preslávený svojimi vychádzkami na koňoch a skvelým šnorchlovaním.

Asi hodinu jazdy východne od mesta sa v podhorí Sierra Madre rozkladajú bývalé banícke mestečká Copala a Concordia s krásnymi historickými kostolmi, kostol v Rosariu južne od Mazatlánu je potom domovom úchvatného oltára nevyčísliteľnej hodnoty.

Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť návštevu neďalekých ostrovov - Jelenieho, Vlčieho alebo Vtáčieho, kde sa im ponúka plavba na kajakoch, pešie výlety, pozorovanie vtákov alebo šnorchlovanie.

Mazatlán je rodiskom a centrom hudobného žánru banda sinaloense, ktorý sa začal vyvíjať v 19. storočí a dnes je najobľúbenejším v celom Mexiku. Každoročne na prelome februára a marca potom mesto ožije bujarým karnevalom, ktorého tradícia siaha až do roku 1898.

Za ochutnávku v Mazatláne stoja čerstvé ryby a morské plody, dezerty z kokosu, pestovaného južne od mesta, ale aj osviežujúce miestne pivo Pacifica. Vyrábajú ho hneď v prístave v jednom z   najväčších mexických pivovarov, a kto má záujem, môže vyraziť na jeho prehliadku spojenú samozrejme s degustáciou.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Centro Histórico - nahliadnite do zaujímavej minulosti "Perly Pacifiku" v historickom centre s   peknými koloniálnymi stavbami.

El Faro - vystúpte k jednému z najvyšších majákov na svete a kochajte sa úchvatnými výhľadmi do širokého okolia.

Malecón - prejdite sa pozdĺž Tichého oceánu po prekrásnej, 13 kilometrov dlhej promenáde, jednej z   najdlhších na svete.

Acuario Mazatlán - nenechajte si ujsť prehliadku skvelého akvária s botanickou záhradou a zaplávajte si napríklad so žralokmi.

Pacifico - zúčastnite sa komentovanej prehliadky a ochutnajte skvelé pivo z jedného z najväčších mexických pivovarov.

COPAL - navštívte bývalé baníckej mestečko v podhorí Sierra Madre a obdivujte prekrásny kostol z   polovice 18. storočia.

Jose Mapino Suarez Mercado - nakúpte všetko od sombrera cez keramiku až po čerstvé ryby na tradičnom trhu, kde zjednávanie sa je normou.


Plavby do Mazatlánu