X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Hakodate

Plavby v okolí

Hakodate / Japonsko

V   juhozápadnom cípe japonského Hokkaida sa v strede polostrova Kameda rozkladá Hakodate. Tretie najväčšie mesto najsevernejšieho ostrova Japonska má necelých 300 tisíc obyvateľov.

Hakodate bolo založené roku 1454 a veľkého rozkvetu sa dočkalo v 18. storočí počas vlády klanu Matsumae a neskôr najmä potom, čo nad ním prevzal kontrolu šógun Tokugawa. Hakodate bolo prvým mestom, ktoré svoje brány v roku 1859 otvorilo zahraničnému obchodu, vďaka čomu sa stalo jedným z  najdôležitejších prístavov severného Japonska. V roku 1934 zasiahol mesto veľký požiar a jeho veľká časť bola zničená, počas druhej svetovej vojny sa mesto stalo dočasným domovom radu vojnových zločinov a v roku 1945 bolo bombardované. Dnes je jedným z  najväčších miest ostrova a je tiež častým cieľom jeho návštevníkov.

Do výšky 334 metrov nad morom sa nad mesto vypína hora Hakodate, na ktorej vrchol vedie ako peší trek, tak pohodlná lanovka. Predovšetkým nočné výhľady odtiaľ sú nezabudnuteľným zážitkom a sú považované za najlepšie v  celej krajine vôbec. Na úpätí hory leží Motomachi, časť mesta známa svojimi strmými uličkami, lemovanými budovami v  západnom štýle zo začiatku 20. storočia.

Bývalá pevnosť Goryokaku z roku 1860 dnes slúži ako verejný park, ktorý je populárny najmä v  období kvitnutia sakur. V  parku v tvare hviezdy stojí rovnomenná veža, z ktorej sa návštevníci môžu kochať panoramatickými výhľadmi do okolia, počas priaznivých podmienok je odtiaľto dokonca vidieť aj neďaleké Honšú. Mestské múzeum, ktoré sa tu tiež nachádza, bude zaujímať predovšetkým tých, ktorí sa chcú viac dozvedieť o histórii oblasti, jej ľuďoch a prírode. Ďalšiu peknú expozíciu hosťuje bývalý britský konzulát, historická diplomatická budova s peknou anglickou záhradou, kde je možné zúčastniť sa aj podávania tradičného čaju o piatej.

Len čo by kameňom dohodil od Hakodate, sa k nebu týči hora E (alebo tiež Esan), najjužnejšia sopka ostrova. Posledná erupcia aktívneho stratovulkánu sa udiala v   roku 1874, dnes je na jeho vrchol vo výške 618 metrov možné vyjsť pešo asi za hodinu. Za vynaloženú námahu odmenia aktívnych návštevníkov dychberúce výhľady. O krásnu prírodu nebudú mať návštevníci núdzu ani v  Národnom parku Onuma s nádhernými ostrovmi a ostrovčekmi posiatymi jazerami.

Známou atrakciou Tropickej botanickej záhrady sú japonské opice, kúpajúce sa v   horúcich prameňoch Yunokawy, do ktorých sa hneď vedľa môžu ponoriť tiež tí, ktorí túžia po troche relaxácie. Za krátku návštevu potom rozhodne stojí tiež tradičný trh Hakodate s  250 stánkami, ponúkajúcimi celý rad pochúťok.

Hakodate je známe svojím sushi a čerstvými morskými plodmi, najmä tuniakom, krabom a ježovkami. Miestnou špecialitou je shio ramien, silne solený vývar s  rezancami, mäsom, zeleninou, rybou a/alebo morskými riasami. Kto má chuť na niečo exotické, mal by vyskúšať "tancujúcu chobotnicu".

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Mount Hakodate - vyvezte sa lanovkou nad horu, vypínajúcu sa nad mestom, a nechajte sa očariť výhľadmi, považovanými za jedny z najkrajších v Japonsku i na celom svete.

Goryokaku Park - prejdite sa pekným parkom na mieste bývalej pevnosti v tvare hviezdy, a ak tam budete v  pravý čas, pozorujte nádherne kvitnúce sakury.

Hakodate City Museum - preniknite do zaujímavej histórie multikultúrneho mesta a zoznámte sa s   prírodou i ľuďmi južného cípu najsevernejšieho japonského ostrova.

Mount E - pretiahnite si nohy výstupom na aktívny stratovulkán a za vynaloženú námahu sa odmeňte prekrásnymi výhľadmi.

Yunkawa Onsen - navštívte peknú botanickú záhradu, domov hravých snežných opíc, a potom sa sami ponorte do horúcich prameňov a po náročnom dni len tak relaxujte.

Morning Market - straťte sa medzi stovkami stánkov tradičného ranného trhu, ochutnávajte miestne pochúťky a odvezte si na pamiatku napríklad niektorý z ručných výrobkov.

Onuma National Park - preniknite do nádhernej krajiny jazier posiatych nespočetným množstvom ostrovov a ostrovčekov len pol hodiny jazdy od Hakodate.


Plavby do Hakodatu

Japonsko, Rusko, Kanada z Yokohami na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Japonsko, Rusko, Kanada
Nalodenie: Yokohama, Japonsko
Vylodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Trvanie: 12 nocí