X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Fukuoka, Japan
Fukuoka, Japan

Plavby v okolí

Fukuoka, Japan / Japonsko

Na severnom pobreží japonského ostrova Kjúšu nájdete Fukuoku, ktorá je so svojimi 1,5 miliónmi obyvateľmi piatym najväčším mestom krajiny. Fukuoka je z troch strán obklopená horami, zo severu ju ohraničuje more Genkai. Pripravte sa teda na vlhké subtropické podnebie s horúcimi letami a relatívne miernymi zimami.

Už od doby kamennej sa datujú prvé styky obyvateľov ostrova Kjúšus s pevninou. Fukuoka bola v minulosti nazývaná prístavom Dazaifu a staré texty dokazujú, že išlo o oblasť veľmi dôležitú pre zrod samotného Japonska.

V 13. storočí podnikol do krajiny inváziu vodca Mongolskej ríše Kublaj-chán a bolo to práve severné Kjúšu, kde sa vylodili jeho vojská. Oba vpády boli neúspešné, viedli však k tomu, že pozdĺž pobrežia zátoky Hakata, ktorá je dnes  Fukuoku, bola vybudovaná 20 kilometrov dlhá a 2-3 metre vysoká kamenná stena, znovu odkrytá  v 30. rokoch 20. storočia.

V roku 1868 v priebehu reforiem Meidži ľahol popolom významný chrám Tokugawy leyasu, zakladateľa šogunátu Edo a o 30 rokov neskôr, v roku 1889, vzniklo spojením Hakaty a Fukuoky moderné mesto, ktoré poznáme dnes. Hakata  bola prístavom a obchodnou časťou, ktorou je dodnes. Fukuoka bola naopak domovom mnohých Samurajov a dnes je jej stará časť  hlavnou nákupnou oblasťou, známou ako Tenjin.

Okrem toho, že je Fukuoka hospodárskym centrom oblasti, je taktiež najväčším startupovým mestom v celom Japonsku. Jej prístav s letiskom z nej naviac robia kľúčový dopravný uzol, ktorý má turistom rozhodne čo ponúknuť. Široké spektrum kultúrnych atrakcií, skvelé nakupovanie, výnimočná gastronómia, zaujímavé múzeá a zelené plochy, to sú len niektoré z ich devíz, ktoré tu na viac ako 2 milióny návštevníkov ročne čakajú.

V centre Fukuoky sa rozprestiera nádherný park Ohori, kde si okrem príjemnej prechádzky okolo jazera môžete  užiť aj trochu kultúry. Nájdete tu jednu z hlavných umeleckých galérií mesta a blízko odtiaľ, v parku Maizuru, ruiny bývalého hradu.

Pokiaľ sa chcete trochu pobaviť, nenechajte si ujsť morský park Uminonakamichi na severnej strane zátoky Hakata. Čaká tu na vás zábavný park, mini zoo, záhrady, pláže, či obrovské morské akvárium. Pohľady na mesto z vtáčej perspektívy - vyjdite na 234 metrov vysokú vežu Fukuoka Tower.

Na západ od mesta leží obľúbená turistická destinácia Itoshima s mnohými plážami, ako je napríklad Futamigaura so známou šintoistickou svätyňou postavenou priamo na oceáne.

Fukuoka je rajom gastronómov a je často spájaná s miestnymi špecialitami, preslávená je najmä rezancová polievka Hakata ramen, ktorú si vychutnajte v niektorom z pouličných stánkov.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť