X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Tianjin
Tianjin

Plavby v okolí

Tianjin / Čína

Pätnásťmiliónová metropola a jedno z najväčších miest sveta na severe východného pobrežia Číny je často porovnávané so 120 kilometrov vzdialeným Pekingom, s ktorým susedí, a to napriek tomu, že podľa mnohých skôr pripomína Šanghaj.

Opevnené staré mesto Tianjin bolo postavené už v roku 1404 a v 19. storočí sa stalo jedným z najdôležitejších čínskych námorných prístavov a bránou do Pekingu. V čase jeho najväčšieho rozkvetu tu bolo v európskom štýle postavených mnoho honosných budov a nákladných panstiev, z ktorých mnohé sa zachovali dodnes. Po prevzatí moci komunistickým režimom sa Čína uzavrela a mesto tým veľmi utrpelo, no po reformách v 90. rokoch sa začalo znovu rýchlo rozvíjať.

Pri návšteve Tianjinu sa pripravte na monzúnom ovplyvňované podnebie, kde sa striedajú štyri ročné obdobia s chladnými, suchými veternými zimami a horúcimi vlhkými letami.

Základom prosperity mesta je finančníctvo, obchod, výskum a vývoj. Jeho prístav je najväčším umelým prístavom Číny a tiež vyhľadávaným kotviskom vyhliadkových lodí, ktorých klienti odtiaľto mieria väčšinou práve do Pekingu. Čo sa týka turizmu, má aj Taijin čo ponúknuť. Rovnako, ako v prípade iných čínskych miest tu očakávajte zaujímavú zmes historickej európskej architektúry z 19. a začiatku 20. storočia a moderných výškových budov zo skla a betónu. Väčšina koloniálnej - francúzskej, britskej a nemeckej - architektúry je dnes už chránená, preto sa ďalšieho očakávaného rozvoja mesto báť nemusí.

Ak bude vaším hlavným cieľom predsa len Peking, sklamaní nebudete, či už ste priaznivcami histórie alebo moderny. Hlavné, a so svojimi 22 miliónmi obyvateľmi druhé najväčšie mesto Číny, jeho politické a kultúrne centrum má zo všetkého kúsok. Obklopený z troch strán horami a navyše vnútornou a vonkajšou hradbou bol Peking prirodzeným hlavným mestom impéria - a túto úlohu zodpovedne plnil po viac ako 800 rokov.

Peking je známy svojimi opulentnými palácmi, chrámami, parkmi, záhradami, hrobkami, hradbami a bránami. Na jeho území nájdete hneď sedem miest zapísaných do zoznamu UNESCO, časti Veľkého čínskeho múru a tiež Veľký čínsky kanál - pamiatky, ktoré lákajú státisíce turistov ročne.

Navštívte Zakázané mesto, obrovský palác bývalých vládcov čínskych dynastií, a nenechajte si ujsť ani záhrady v jeho okolí, považované za vrcholné diela čínskeho záhradníckeho umenia. Kochajte sa majestátnymi kamennými pagodami a získajte rad nových vedomostí v niektorom z viac ako 140 múzeí, ktoré mesto hostí. A v neposlednom rade obdivujte futuristickú architektúru pekingského centra s výškovými budovami, ktoré sa radia medzi najvyššie na svete.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Tianjinské oko - nechajte sa zlákať na jazdu ruským kolesom a pokochajte sa výhľadom na Tianjin - vo dne či v noci.

Huangyaguan Changcheng - asi 2 hodiny jazdy od Tianjinu navštívte Huangyau Pass a prejdite sa po veľkej stene, považovanej za zmenšeninu Veľkého čínskeho múru.

Haihe Cultural Square - urobte si prechádzku pozdĺž rieky Haihe, oddýchnite si od davov a obdivujte prekrásnu starú architektúru Tianjinu.

Zakázané mesto – v Pekingu navštívte grandiózny palác a bývalé sídlo vládcov čínskych dynastií, zapísané do zoznamu UNESCO.

Chrám nebies - nenechajte si ujsť komplex taoistických chrámov, jeden z najvyhľadávanejších turistických cieľov Pekingu.

Beihai Park - obdivujte majstrovstvo starých čínskych záhradníkov v pekingskom parku s pôvabným jazerom a pagodou, z ktorej budete mať pekný výhľad na mesto.

798 Art Zone - straťte sa v starej továrni premenenej na umelecké centrum plné zaujímavých vonkajších i vnútorných expozícií a galérií.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť