Vigo

Vigo / Španielsko

Vigo je s necelými 300 tisíc obyvateľmi najväčším mestom Galície. Nachádza sa v jednom zo zálivov Rías Baixas na pobreží Atlantiku a patrí medzi významné španielske prístavy. Mesto leží iba 20 km od portugalských hraníc a asi 80 km od najvýznamnejšieho španielskeho náboženského centra Santiaga de Compostela. 

Záliv bol osídlený už v praveku, ale samotné Vigo bolo bezvýznamnou rybárskou osadou až do 15. storočia. Neustále útoky z mora bránili väčšiemu rozvoju obchodu. Navyše drancovanie Vikingov, Saracénov aj Angličanov situácii nijako nepomáhalo. Až španielsky kráľ Filip IV. sa v r. 1656 rozhodol osadu opevniť a postaviť tu mohutnú pevnosť. Vďaka tomu sa konečne Vigo mohlo začať rozvíjať ako prístav a obchodná stanica.V r. 1702 sa tu odohrala jedna z dôležitých bitiek vojny o španielske dedičstvo. V zátoke Vigo sa vtedy stretlo anglické a holandské loďstvo proti spojenej flotile Španielska a Francúzska. Bitka sa skončila obrovským úspechom Britov a Holanďanov, ktorí zničili alebo zajali takmer všetky protivníkove lode. O 17 rokov neskôr odtiaľ zasa vyplávala španielska flotila, aby podporila škótskych jakobínov. Mesto rapídne vyrástlo v 19. a 20. stor., vtedy sa stalo dôležitým priemyselným aj nákladným prístavom. Dnes je Vigo považované za ekonomické aj priemyselné centrum Galície. Zároveň je najväčším rybárskym prístavom Európy, v ktorom sídli aj Pescanova, najväčšia rybárska spoločnosť sveta.

Návštevníkom môže Vigo ponúknuť pekné historické centrum s pevnosťou Castro zo 17. stor. či kolégiovým kostolom Santa Marie de Vigo. Veľmi príjemná je aj prechádzka úzkymi uličkami s radom obchodov a reštaurácií. Okrem iného sa tu nachádza aj niekoľko zaujímavých múzeí či pekných pieskových pláží.

Veľká časť turistov však mieri na prehliadku Santiaga de Compostela, jedného z hlavných pútnických miest Európy. V miestnej katedrále sú uložené pozostatky apoštola sv. Jakuba Staršieho, ktoré tu boli objavené v 9. stor. Od tej doby sa miesto stalo cieľom svätojakubskej púte opäť ožívajúcej v posledných rokoch. V meste zapísanom v zozname svetového dedičstva UNESCO nájdeme obrovskú Katedrálu sv. Jakuba, mnoho kresťanských kláštorov, hospicov i ďalších cirkevných stavieb. Historické centrum je mimoriadne zachovalé a určite patrí k najpôvabnejším miestam Španielska.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Sardinas a ňadas a picadillo – plnené sardinky

Bacalao al horno con pasas – pečená treska s hrozienkami

Sopa de castaňas – gaštanová polievka

Vína – Albariňo, Ribeiro, atd.

Syry – Tetilla, Arzúa, San Simón da Costa, atd. 

Tarta de Santiago – mandľový zákusok


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Viga

Portugalsko, Španielsko, Veľká Británia, Francúzsko, Dánsko, Nemecko z Lisabonu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Portugalsko, Španielsko, Veľká Británia, Francúzsko, Dánsko, Nemecko
Nalodenie: Lisabon, Portugalsko
Vylodenie: Kiel, Nemecko
Trvanie: 7 nocí
Bonus

Taliansko, Španielsko, Maroko, Portugalsko, Veľká Británia, Nemecko z Janova na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Taliansko, Španielsko, Maroko, Portugalsko, Veľká Británia, Nemecko
Nalodenie: Janov, Taliansko
Vylodenie: Hamburg, Nemecko
Trvanie: 10 nocí