Horta, Azory

Plavby v okolí

Horta, Azory / Portugalsko

Na juhovýchodnom pobreží ostrova Faial v západnej časti portugalských Azorských ostrovov sa na brehu severného Atlantického oceánu rozkladá Horta. Mesto má asi 7 000 obyvateľov, bezmála polovicu celého ostrova.

V roku 1467 zakotvil pri pobreží ostrova Faial na svojej už druhej expedícii flámsky šľachtic Josse van Huerter a nechal tu postaviť malú kaplnku, okolo ktorej postupne vyrástla Horta. Ešte v 18. a 19. storočí bola len malým mestečkom s niekoľkými kostolmi a pár obchodmi, jej výhodná poloha na trase medzi Európou a Novým svetom ju však vzápätí premenila na dôležité dopravné, obchodné i veľrybárske centrum. V roku 1876 sa Horta dočkala nového obchodného prístavu a v roku 1919 sa zapísala do histórie letectva, keď tu so svojím strojom pristál po dokončení prvej etapy svojho transatlantického letu kapitán Albert C. Read. V 60. rokoch 20. storočia sa Horta stala významnou zastávkou jácht na ich plavbách cez Atlantik a zostáva ňou dodnes.

Móla jedného z najrušnejších prístavov jácht na svete sú pokryté stovkami malieb s menami kapitánov a ich plavidiel všetkých tvarov a veľkostí, ktoré sa lenivo hojdajú na pokojnej hladine. Z prístavu stúpajú strmé dláždené uličky lemované honosnými domami a kostolmi s impozantnými fasádami, smerujúcimi na more.

Kto si chce užiť ešte krajšie výhľady, mal by vyjsť na kopec severne od mesta, odtiaľ sa počas priaznivého počasia otvárajú pohľady na celý ostrov, ale aj susedné Pico s 2 351 metrov vysokým vulkánom.

Už v roku 1576 bola na obranu obchodných lodí pred pirátmi postavená pevnosť Santa Cruz, z konca 17. storočia potom pochádza Kostol svätého Salvadora. Monte da Guia, vystupujúca 145 metrov nad vodnú hladinu južne od centra mesta, bývala v 19. storočí veľrybárskou stanicou, z tej doby sa tu zachovalo hneď niekoľko budov.

Kto sa chce dozvedieť niečo nové, mal by zavítať do regionálneho múzea v bývalom jezuitskom internáte. Zoznámi sa tu s novodobou históriou mesta i remeselnou činnosťou predkov a prezrie si jedinečnú zbierku rezieb z figových jadier. Múzeum v bare Peter's Cafe Sport oproti prístavu vystavuje rezby z veľrybích zubov a kostí, z ktorých niektoré sa datujú už do roku 1884.

Caldeira Cabeço Gordo, 400 metrov hlboký kráter v strede ostrova asi 15 kilometrov od Hortu, je so svojimi 1 043 metrami najvyšším bodom ostrova a pripomína dobu pred 400 tisíc rokmi, vtedy ostrov pri výbuchu stratovulkánu vznikol. Oveľa mladšieho dáta je mesačná krajina západnej časti ostrova, známa ako Capelinhos. K erupcii tu došlo na prelome rokov 1957 a 1958, a tá rozšírila celý ostrov o poriadny kus: maják, ktorý tu stojí, býval predtým jeho najzápadnejším bodom, dnes je od neho vzdialený pekných pár sto metrov. Sériu udalostí, ktoré k tomu viedli, mapuje nedávno otvorené vulkanologické centrum.

Horta je obľúbeným východiskovým bodom pre plavby člnom za pozorovaním delfínov a veľrýb, ale aj šnorchlovaním a potápaním. Kto si chce od aktivít nachvíľu oddýchnuť, nájde južne od centra Hortu peknú pláž Praia de Porto Pim, severne potom Praia do Almoxarife s čiernym vulkanickým pieskom, nádherne kontrastujúcim so zeleňou okolitých kopcov.

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Marina da Horta - prejdite sa po rušnom prístave s mólami vyzdobenými pestrými nápismi s menami kapitánov a ich lodí.

Museu da Horta - nahliadnite do zaujímavej histórie ostrova a nenechajte si ujsť ani jedinečnú zbierku rezieb z figových kôstok.

Praia do Almoxarife - oddýchnite si na peknej pláži s čiernym sopečným pieskom na brehu severného Atlantického oceánu.

Jardim Botanico do Faial - prezrite si peknú botanickú záhradu s jazierkami, kľukatými cestičkami a pôvodnými druhmi rastlín.

Forte de Santa Cruz - obdivujte mohutné kamenné múry pevnosti, postavené na obranu pred pirátmi už v roku 1576.

Capelinhos - navštívte mesačnú krajinu západného pobrežia ostrova s pekným majákom, kde v 50. rokoch 20. storočia vybuchla sopka.

Caldeira Cabeço Gordo - nechajte sa uchvátiť dychvyrážajúcimi výhľadmi zo 400 metrov hlbokého krátera, vzniknutého pri sformovaní ostrova pred 400 tisíc rokmi.