X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Stockholm
Stockholm

Plavby v okolí

Stockholm / Švédsko

Štokholm je hlavným aj najväčším mestom Švédska. Rozkladá sa na východnom pobreží krajiny medzi Baltickým morom a sladkovodným jazerom Mälaren. Centrum tvorí 14 ostrovov prepojených 60 mostami a nie nadarmo sa tak Štokholm prezýva „Benátky severu“. So svojimi cca 850 tis. obyvateľmi je hlavným hospodárskym, politickým i kultúrnym centrom krajiny, sídlom švédskej kráľovskej rodiny, vlády i parlamentu.

Oblasť pôvodne osídlili vikingské kmene, ktoré sa vďaka svojim moreplaveckým schopnostiam zaslúžili o veľký rozvoj obchodu. V 8. stor. bola na brehu jazera Mälaren založená prvá obchodná osada Birka rozkladajúca sa neďaleko súčasného mesta. Samotný Štokholm bol však založený až o niečo neskôr. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z r. 1252, keď už bol Štokholm vyhláseným trhovým miestom, na ktorom sa obchodovalo hlavne so železom. Údajne bol založený Birger Jarlom, ktorý tu nechal vystavať pevnosť proti prípadným útokom.

A názov mesta vznikol pravdepodobne spojením slov stock, čo je švédsky názov pre obranné zariadenia z kmeňov stromov a Holme, švédskeho výrazu pre skupinu ostrovov. Mesto sa začalo veľmi rýchlo rozvíjať a r. 1523 sa oficiálne stalo hlavným centrom Švédskeho kráľovstva. V 16. a 17. stor. bolo Švédsko na svojom vrchole, počas ktorého organizovalo vojnové výpravy do mnohých európskych krajín. Štokholm sa tiež stal jedným z najdôležitejších obchodných centier na pobreží Baltického mora a vďaka nazhromaždenému bohatstvu tu začala mohutná výstavba.

V r. 1833 sa v Štokholme narodil Alfréd Nobel, z jeho fondu, ktorý zanechal po svojej smrti, sa začala udeľovať Nobelova cena za významné vedecké objavy, literárnu tvorbu i za zásluhy o mier. Táto prestížna cena sa každoročne udeľuje v Modrej sále štokholmskej radnice. V 19. stor. mesto silne expandovalo, bola sem dovedená železnica a začalo sa vyučovať na miestnej univerzite. V r. 1912 sa tu konali letné olympijské hry. Dnes je Štokholm významnou európskou metropolou aj obľúbenou turistickou lokalitou s množstvom zaujímavých pamiatok.

Centrom mesta je Gamla Stan s Kráľovským palácom, Katedrálou sv. Mikuláša aj úzkymi farebnými ulicami s mnohými obchodmi, reštauráciami aj zaujímavými múzeami. Susedný ostrovček Riddarholmen s náznakmi pôvodných hradieb ponúka rovnomenný kostol Riddarholmskyrkan, ktorý je pohrebiskom členov švédskej kráľovskej rodiny. Na ostrove Djurgarden sa nachádza Skansen, múzeum pod otvoreným nebom, ku ktorému patrí slávne Múzeum Vasa s dokonale zachovalou vojnovou loďou zo 17. stor. či Nordické múzeum s historickou a etnografickou expozíciou.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Kráľovský palác

- ostrov Riddarholmen

- Radnica

- Riddarholmskyrkan

- Muzeum Vasa

- nábrežie Skeppsbron

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality

 

Ärtsoppa - tradičná hrachová polievka podávaná so zemiakovými plackami

Nakladaný sleď

Čerstvé ryby a morské plody všetkého druhu

Fiskbullar - rybacie knedličky

Prinsesstarta - šľahačková torta so zeleným marcipánom


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Stockholmu

Švédsko, Dánsko, Holandsko, Francúzsko, Portugalsko, Španielsko zo Stockholmu na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Švédsko, Dánsko, Holandsko, Francúzsko, Portugalsko, Španielsko
Nalodenie: Stockholm, Švédsko
Vylodenie: Marseille, Francúzsko
Trvanie: 11 nocí

Plavby do Stockholmu

Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Dánsko, Švédsko z Tarragony na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Dánsko, Švédsko
Nalodenie: Tarragona, Španielsko
Vylodenie: Stockholm, Švédsko
Trvanie: 12 nocí
Zľava

Dánsko, Švédsko, Estónsko, Rusko, Fínsko z Kodaně na lodi Adventure of the Seas

Loď: Adventure of the Seas
Trasa: Dánsko, Švédsko, Estónsko, Rusko, Fínsko
Nalodenie a vylodenie: Kodaň, Dánsko
Trvanie: 8 nocí