X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Warnemünde
Warnemünde

Plavby v okolí

Warnemünde / Nemecko

Rostock je bývalým hanzovým mestom ležiacim pozdĺž baltskej zátoky Unterwarnow, ktorá zasahuje hlboko do pevniny. Dnes je so svojimi cca 203 tis. obyvateľmi najväčším mestom spolkovej krajiny Meklenbursko - Predné Pomoransko a tiež dôležitým prístavom, kultúrnym i univerzitným centrom.

Chránené miesto na brehu morskej zátoky, do ktorej ústí rieka Varnava, si vybrali už polabskí Slovania, ktorí tu v 6. stor. založili osadu menom Rastoke - čiže miesto, kde sa rieka rozširuje. Osada bola však pod neustálymi útokmi zo strany Vikingov av 12. stor. bola definitívne zničená dánskym kráľom Valdemarom I. Potom sa tu začali usádzať nemeckí obchodníci, ktorí postupne založili tri oddelená mestá v tesnej blízkosti: Altstadt okolo Starého trhu s Kostolom sv. Petra, Mittelstadt okolo Nového trhu s Kostolom Panny Márie a Neustadt okolo Chmelného trhu s Kostolom sv. Jakuba. V r. 1218 sa mestá spojili do jedného pod starým názvom Rostock.

Po vstupe do hanzového spolku v r. 1251 došlo k nečakane rýchlemu rozvoju a počas krátkeho obdobia sa z Rostocku stalo významné obchodné centrum, dôležitý prístav s lodenicami aj centrum vzdelanosti. V r. 1323 sa časťou mesta stala aj predtým nezávislá dedina Warnemünde, ktorá mestu umožnila priamy prístup k Baltickému moru. V r. 1419 tu bola založená univerzita, ktorá patrí k najstarším univerzitám na sever od Álp. Ďalší rozmach prišiel s nástupom priemyselnej revolúcie. Miestne lodenice patrili k najlepším v Nemecku, dokonca tu bol postavený aj prvý nemecký parník, rozvinula sa aj výroba lietadiel. Z Wardemünde sa naopak stalo obľúbené kúpeľné centrum a letovisko, kde sa v 19. stor. začali budovať prvé vily, hotely i kúpeľné komplexy. Ako dôležité priemyselné centrum Rostock neušiel rozsiahlemu bombardovaniu počas 2. sv. vojny, boli zničené doky, priemyselné podniky, ale aj historické centrum. Po rozdelení Nemecka sa potom Rostock stal najväčším východonemeckým prístavom a v r. 1960 bolo po rozsiahlej rekonštrukcii obnovené historické centrum s väčšinou pôvodných pamiatok.

Dnes je Rostock obľúbeným turistickým centrom, kde môžu návštevníci obdivovať mestské jadro s celou radou krásnych hanzovných domov, zvyšky pôvodného opevnenia či niekoľko stredovekých kostolov. Veľkou atrakciou sú aj krásne pláže vo Warnemünde či celá rada kultúrnych podujatí, z ktorých najznámejší je Hanse Sail - prehliadka niekoľkých stoviek historických lodí.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Čerstvé ryby

Špeciality z rakytníka - rakytníkové víno, likér, džús

Pivo – Mecklenburger Pilsener, Bockbier, ...

Sanddorn Torte – rakytníková torta

Tüffel un Plum - zemiaková polievka so slivkami a slaninou


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Adresa přístavu: 

Am Passagierkai 3
18119 Rostock

Částka za parkování je splatná v den nástupu na loď. Platby jsou přijímány pouze v hotovosti


Plavby do Warnemünde

Španielsko, Portugalsko, Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Nemecko z Barcelony na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Nemecko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Warnemünde, Nemecko
Trvanie: 10 nocí

Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Holandsko, Dánsko, Nemecko z Valencie na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Holandsko, Dánsko, Nemecko
Nalodenie: Valencia, Španielsko
Vylodenie: Kodaň, Dánsko
Trvanie: 15 nocí