X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Kiel

Kiel / Nemecko

Severonemecký Kiel (240 tis. obyvateľov) ležiaci na východnej strane polostrova Jutsko, je hlavným mestom spolkovej republiky Šlezvicko - Holštajnsko. V minulosti bol dôležitým centrom lodiarskeho a námorného priemyslu, dnes funguje skôr v pokojnom životnom štýle a študentskou scénou. Jeho poloha je jedinečná. Leží v hlboko do pevniny zarezanom Kielskom zálive, ktorý je súčasťou Baltického mora. Kiel je tiež kanálom prepojený so Severným morom, čo z neho, samozrejme, robí významný prístav nákladnej, trajektovej i osobnej dopravy. Mesto je známe  svojimi jachtárskymi súťažami – napríklad Kieler Woche (Kielský týždeň) je jedným z najväčších pretekov svojho druhu na svete.

Kielský fjord bol pôvodne obývaný Vikingami už v prvých storočiach nášho letopočtu, než ich územie postupne získali germánske kmene. Samotné mesto bolo založené až v r. 1233 ako strategické sídlo a pevnosť ležiaca len niekoľko kilometrov od dánskej hranice. Čoskoro bolo menované hlavným mestom Holštajnska a v r. 1284 sa začlenilo do hanzového spolku, kam patrilo až do r. 1518, vtedy bolo vylúčenú pre údajnú spoluprácu s pirátmi.

V r. 1665 tu bola založená univerzita, kde pôsobilo mnoho významných učencov, napr. slávny fyzik Max Planck. Dôležitý bol rok 1871, keď kráľ Viliam I. menoval Kiel ríšskym vojnovým prístavom a premiestnil sem pruskú flotilu, ktorá tu kotvila až do r. 1918. Kiel sa vďaka svojej novej úlohe obrovsky rozrástol a väčšina historického centra bola prestavaná. Počas 2 sv. vojny sa Kiel stal jednou z hlavných námorných základní a centrom výroby lodí a ponoriek. Z toho dôvodu bol tiež ťažko bombardovaný spojencami, ktorí zničili viac ako 80% mestskej i priemyselnej zástavby. Po vojne došlo k celkovej obnove, ale mnoho historických stavieb sa zachrániť nepodarilo. Napriek tomu je dnes Kiel príjemným mestom, v ktorého uliciach je veľa útulných krčmičiek ponúkajúcich nemecké pivá, rybie aj iné lokálne špeciality. V historickom centre nájdete množstvo pekných budov postavených v typickom severonemeckom štýle alebo zaujímavý Kostol sv. Mikuláša. Kiel sa tiež silne preslávil v rokoch 1936 a 1972, keď tu prebiehali niektoré z olympijských súťaží v priebehu letných olympijských hier v Berlíne a Mníchove.

Vychutnajte si miestne špeciality

Marcipán

Pivo – Flensburger Pilsner, Dithmarscher Pilsner

Rote Grütze – puding s lesným ovocím a čerešňami

Čerstvé ryby


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Kielu

Nemecko, Dánsko, Veľká Británia z Kielu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Nemecko, Dánsko, Veľká Británia
Nalodenie: Kiel, Nemecko
Vylodenie: Southampton, Veľká Británia
Trvanie: 3 noci

Nemecko, Dánsko, Veľká Británia, Španielsko, Portugalsko z Kielu na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Nemecko, Dánsko, Veľká Británia, Španielsko, Portugalsko
Nalodenie: Kiel, Nemecko
Vylodenie: Málaga, Španielsko
Trvanie: 7 nocí