X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Riga

Riga / Lotyšsko

V severnej časti Lotyšska sa na pobreží Rigského zálivu v ústí rieky Daugava rozkladá hlavné a najväčšie mesto krajiny. So svojimi 650 tisíc obyvateľmi je Riga domovom celej tretiny Lotyšov.

Oblasť dnešnej Rigy ležala odjakživa na dôležitej obchodnej trase, v ranom stredoveku sa potom stala vikingským centrom obchodu. Oficiálne bolo mesto založené v roku 1201, čoskoro potom sa začalo s budovaním opevnenia. V druhej polovici 13. storočia sa Riga stala členom Hanseatickej ligy, prvej obchodnej a hospodárskej únie v Európe. Počas tridsaťročnej vojny mesto pripadlo Švédsku, v roku 1721 potom Rusku, ktorého súčasťou bolo až do prvej svetovej vojny. V roku 1918 Lotyšsko vyhlásilo nezávislosť, ktorú opäť stratila v druhej svetovej vojne: najprv bola okupovaná Sovietskym zväzom, neskôr Nemeckom. Dnes mesto zostáva dôležitým prístavom a ročne ho navštívi milión a pol turistov.

Historické centrum Rigy sa môže pochváliť architektúrou v štýle art nouveau aj drevenými stavbami z 19. storočia a je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hovorí sa, že Riga má najviac art nouveau budov zo všetkých miest na svete: rad z nich je možné prezrieť si na ulici Alberta Îëĺă s obytnými budovami, reštauráciami a obchodmi. Ich autorom je architekt Mikhail Eisenstein, ktorý ich Rige venoval pri príležitostí jej 700. výročia.

Staré mesto Rigy je bludiskom úzkych a kľukatých dláždených uličiek, ktoré lemujú stavby najrôznejších štýlov. Dominuje im Rigský hrad z polovice 14. storočia, ktorý je sídlom prezidenta i niekoľkých múzeí.

Už v roku 1211 bola založená majestátna Rigská katedrála, najväčší stredoveký kostol v Pobaltí. Dnes je tu možné obdivovať zmes štýlov siahajúcich od románskeho slohu cez gotiku až po baroko. Blackheads House je presnou replikou domu nemeckých obchodníkov, obývaného v roku 1344 a zničeného počas druhej svetovej vojny. Stavba s nádhernou fasádou bola dokončená v roku 2001.

Už roku 1918 bola založená Lotyšská národná opera, o rok neskôr potom Lotyšské národné divadlo, ktoré je jedným z najväčších v krajine, a ktorého predstavenie určite stojí za pozretie. Milovníkom umenia by potom určite nemalo ujsť Umelecké múzeum Riga Bourse s rozsiahlou zbierkou západného umenia, čínskou a japonskou keramikou či dokonca egyptskými múmiami.

Priaznivci nakupovania si v hlavnom meste Lotyšska prídu rozhodne na svoje, nikto by si však nemal nechať ujsť návštevu Centrálneho trhoviska. To našlo domov v originálnych hangároch zeppelinov z prvej svetovej vojny a kúpiť na ňom je možné len tie najčerstvejšie produkty: od rýb až po mliečne výrobky.

Riga leží na križovatke medzi Škandináviou a východnou Európou a jej gastronómia je zmesou tradície, prírodných surovín a vplyvov okolitých štátov. Za ochutnávku stojí "rasol", zemiakový šalát z niekoľkých vrstiev mäsa a/alebo rýb, varených vajec, zeleniny a majonézy, alebo napríklad "karbonade", vyprážaný obaľovaný bravčový rezeň podávaný s hubami a zemiakmi.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Old City - straťte sa v úzkych a kľukatých dláždených uličkách lemovaných budovami so zmesou štýlov a pozrite si Rigský hrad, Kostol svätého Petra aj Švédsku bránu.

Alberta Îëĺă - prejdite sa po ulici lemovanej radom art nouveau budov, ktoré mestu k jeho 700. výročiu venoval slávny architekt Mikhail Eisenstein.

Riga Cathedral - obdivujte zmes štýlov najväčšieho stredovekého kostola v Pobaltí, založeného už v roku 1211.

Riga Central Market - nenechajte si ujsť návštevu hangárov z prvej svetovej vojny a na miestnom trhovisku nakupujte tie najčerstvejšie produkty.

Riga Motormuseum - prezrite si zbierku stovky unikátnych historických automobilov a motocyklov v najväčšom a najrozmanitejšom múzeu svojho druhu v Pobaltí.

Art Museum Riga Bourse - navštívte umelecké múzeum s rozsiahlou zbierkou západného umenia i egyptských múmií.

Vermanes Garden - oddýchnite si od pamiatok v prekrásnom parku na pomedzí Starého mesta a Art Nouvea štvrte.

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť