Amsterdam
Amsterdam

Plavby v okolí

Amsterdam / Holandsko

Amsterdam je často prirovnávaný k talianskym Benátkam a je pravda, že obe mestá majú veľa spoločného. Rieka Amstel s radom umelo vybudovaných kanálov mesto rozdelila na 90 ostrovov, ktoré spája viac ako 1400 mostov. A miestne kanály, ktorým sa hovorí grachty, sa hemžia turistickými loďami a člnmi. Holandská metropola má skutočne unikátnu tvár, ktorá mu vyslúžila aj zápis do záznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Už niekedy v 11. stor. bol v tejto podmáčanej neúrodnej krajine založený malý rybársky prístav. Miestni obyvatelia začali ale postupne budovať odvodňovacie kanály, hrádze a priehrady, ktoré mali osadu brániť pred povodňami. Po stavbe priehrady na rieke Amstel sa v nanovo skultivovanej krajine mohlo začať rozvíjať aj prvé mesto, ktoré dostalo názov Amsterdam = hrádza na rieke Amstel. V r. 1275 získalo mestské práva a začalo sa meniť na dôležité obchodné centrum.Vrcholné obdobie prosperity začalo v 16. stor., keď sa stalo jedným z hlavných svetových centier moreplavby a obchodu, ktoré bolo v spojení s takmer celým svetom. V 17. stor. bol Amsterdam snáď aj najbohatším mestom sveta, rozvíjala sa tu architektúra a umenie, predovšetkým maliarstvo, vďaka ktorému sa Holandsko preslávilo. Ako popredné finančné centrum tu bola otvorená aj prvá burza s nepretržitou prevádzkou.

Zlaté obdobie ale skončilo v 18. stor. a počas napoleonských vojen klesla prosperita mesta takmer až na samé dno. K lepšiemu sa situácia začala obracať až po založení Holandského kráľovstva v r. 1815, vtedy bol Amsterdam vyhlásený hlavným mestom krajiny. Dnes je so svojimi cca 800 tis. obyvateľmi najväčším mestom Holandska, multikultúrnym strediskom aj turistickým cieľom svetového významu.

Najlepším spôsobom, ako si mesto vychutnať, je plavba po grachtoch - kanáloch, na niektorej z vyhliadkových lodí. Pozorovanie pokojného života pozdĺž kanálov, krásnych mostov i typických tehlových domov, predstaví turistom tú pravú tvár mesta, ktorú na každom kroku sprevádza vôňa kvetín, syrov a trubičiek. Takmer povinná je aj návšteva svetoznámych múzeí, ktoré vystavujú umelecké diela holandských majstrov. Historické centrum sa môže pochváliť hlavným námestím Dam s Kráľovským palácom a katedrálou, starým prístavom  a hlavne „hriešnou“ uličkou červených lámp.

 

Vychutnajte si miestne špeciality…

Holandské syry - Gouda, Edam

Holanské hranolčeky s majonézou

Drop – bonbóny zo sladkého drievka

Sleď na všetky spôsoby - surový s cibuľou (Nieuwe Haring), vyprážaný v žemli, atď.

Bitterballen - malé vyprážané mäsové guličky servírované s horčicou

Stroopwafel - 2 tenké vafle spojené sladkým sirupom alebo karamelom

Poffertjes - malé lievance s maslom a cukrom

 

 

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Amsterdamu


Plavby do Amsterdamu

USA, Bermudy, Portugalsko, Írsko, Holandsko z Tampy na lodi Brilliance of the Seas

Loď: Brilliance of the Seas
Trasa: USA, Bermudy, Portugalsko, Írsko, Holandsko
Nalodenie: Tampa, USA
Vylodenie: Amsterdam, Holandsko
Trvanie: 15 nocí