X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Le Havre
Le Havre

Plavby v okolí

Le Havre / Francúzsko

Le Havre ležiaci pri ústí rieky Seiny do Atlantiku je po Marseille druhým najvýznamnejším francúzskym prístavom. So svojimi cca 190 tis. obyvateľmi je hlavným mestom departementu Seine - Maritime. Dnes prístav slúži prevažne na prepravu ropy a priemyselných výrobkov, napriek tomu je aj dôležitou zastávkou výletných lodí, pre ktoré predstavuje „bránu do Normandie“.

Prístav začal vznikať v r. 1516,  mal nahradiť susedný Harfleur, ktorý svojou kapacitou prestal dostačovať kráľovským požiadavkám. Miesto, kam Shakespeare umiestnil časť deja svojho Henricha V., sa tak dnes utápa uprostred priemyselných predmestí dôležitejšieho Le Havre. Cez viditeľnú industriálnu tvár má však centrum mesta svoje kúzlo, ktoré oslní nejedného návštevníka. Zo starého mesta sa, bohužiaľ, nezachovalo vôbec nič. Bombardovanie počas 2. svetovej vojny tu nenechalo kameň na kameni, avšak následná prestavba pod vedením architekta A. Perreta urobila z Le Havre jedinečný príklad povojnovej modernej architektúry a územného plánovania. Unikátna podoba potom Le Havre vyniesla v r. 2005 zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci tu tak môžu obdivovať Kostol sv. Jozefa, monumentálnu radnicu či Námestie generála De Gaulla.

Mnohí z návštevníkov ale vyrazia napr. do susedného Rouene spojeného s postavou Johanky z Arku, ktorá tu bola v r. 1431 upálená. Mesto sa môže pochváliť niekoľkými nádhernými kostolmi, medzi ktoré patrí napr. ranogotická Katedrála Panny Márie či kostol St. Ouen. Neďaleko sa nachádza ďalšia významná turistická atrakcia - mestečko Giverny, v ktorom strávil časť svojho života slávny impresionistický maliar Claude Monet. Prehliadka domu a hlavne krásne záhrady, ktoré mu slúžili ako inšpirácia pre jeho známe obrazy s leknami, je skutočne veľkým zážitkom.

 

Milovníci vojnovej histórie sa zase môžu vydať po stopách spojeneckej operácie Deň D - vylodenie v Normandii. Vojnové múzea v Arromanches či Bayeux obsahujú zaujímavé expozície hovoriace o jednej z najdôležitejších operácií 2. svetovej vojny. Zaujímavé sú aj pláže Omaha, Juno, a i., na ktorých došlo k samotnému vylodeniu či vojnové cintoríny pripomínajúce obete mnohých národov, ktoré sa na operácii zúčastnili. Veľmi pôsobivý je napr. slávny americký cintorín  Colleville-sur-Mer sa stovkami bielych krížov (známy z filmu Zachráňte vojaka Ryana).

Vychutnajte si miestne špeciality...

Calvados - jablkový destilát

Ustrice

Caneton á la rouennaise - kačica s korenenou omáčkou z červeného vína

Produkty z jabĺk - cider, omáčky, marmelády, atď.

Syry - Camembert, Livarot, Pont-l'Évêque


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Le Havre

Last Minute

Francúzsko, Nemecko z Le Havre na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Francúzsko, Nemecko
Nalodenie: Le Havre, Francúzsko
Vylodenie: Hamburg, Nemecko
Trvanie: 2 noci

Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko, Portugalsko, Brazília z Le Havre na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko, Portugalsko, Brazília
Nalodenie: Le Havre, Francúzsko
Vylodenie: Santos, Brazília
Trvanie: 19 nocí

Plavby do Le Havre