Cherbourg
Cherbourg

Plavby v okolí

Cherbourg / Francúzsko

Cherbourg - Octeville s viac ako 37 tis. obyvateľmi je v súčasnosti najväčším francúzskym vojenským prístavom. Mesto ležiace na severnom výbežku polostrova Cotentin malo už od svojich počiatkov strategickú pozíciu pri kanále La Manche v blízkosti britských ostrovov. Aj dnes je Cherbourg vstupnou bránou do regiónu Normandie, už nie však pre invazívne vojská, ale pre tisíce turistov, ktorí sem mieria spoznať jednu z najkrajších častí Francúzska.

Už starí Kelti a neskôr Rimania dobre odhadli výhodnú pozíciu výbežku Cotentin a zriadili tu prvý vojenský tábor. Prístav sa rozvinul až v 9. stor. pod nadvládou Vikingov a o dve storočia neskôr odtiaľto ich potomkovia Normani na čele s Viliamom Dobyvateľom vyrazili, aby si v r. 1066 podriadili Anglicko. Do francúzskych rúk sa Cherbourg dostal až ku koncu storočnej vojny v r. 1450. Francúzsko postupne začalo s rozširovaním a opevňovaním prístavu, ale najviac sa na ňom podpísal Ľudovít XIV.

Jeho vojenský architekt Vauban z neho urobil jeden z najlepších a najmodernejších vojenských prístavov sveta. Aj z toho dôvodu sem bolo neskôr premiestnené francúzske vojnové loďstvo, ktoré tu kotví dodnes. Od 19. stor. Cherbourg umožňoval kotvenie aj civilným lodiam a jeho najslávnejším návštevníkom je nepochybne Titanic, ktorý tu zakotvil v r. 1912 na svojej prvej a zároveň poslednej ceste. Prístav sa hojne využíval počas Napoleonovho ťaženia a samozrejme aj počas oboch svetových vojen.Tá druhá sa mu nakoniec stala osudnou. V r. 1944 bol Cherbourg počas invázie do Normandie prakticky úplne zničený. Obnovený prístav ale aj dnes drží prvenstvo ako prístav s najväčším umelým kotviskom (Rejda) na svete. Z historickej zástavby sa zachoval len Kostol sv. Trojice zo 14. stor. Najväčšou atrakciou mesta je novo vybudované námorné múzeum La Cité de la Mer s expozíciou Titanicu, morskými akváriami a plne vybavenou ponorkou.

Asi 180 km od Cherbourgu leží jedna z hlavných turistických atrakcií Francúzska - benediktínsky kláštor Mont Saint Michel. Gotické opátstvo ležiace na skalnatom ostrove je úplne mimoriadnou architektonickou pamiatkou a aj jedným zo symbolov krajiny. O niečo bližšie sa nachádza územie, na ktorom prebehlo v r. 1944 počas operácie Deň D vylodenie spojeneckých vojsk. Pláže Omaha, Juno, ai. A vojnové cintoríny (napr. slávny Americký cintorín so stovkami bielych krížov (známy z filmu Zachráňte vojaka Ryana) sú smutnou pripomienkou udalostí z čias 2. svetovej vojny. Veľmi pôsobivé je aj múzeum s panoramatickým kinom v pobrežnom mestečku Arromanches.

Vychutnajte si miestne špeciality

Calvados – jablčný destilát

Ústrice

Produkty z jabĺk –  cider, omáčky, marmelády, atď.

Syry – Camembert, Livarot, Pont-L´Evéque

Omelette de la mére Poulard – omeleta s morskými plodmi, rybou a jahňacím mäsom– len na Mont St. Michel


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Cherbourgu

Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko z Barcelony na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Ijmuiden, Holandsko
Trvanie: 8 nocí