Klaksvik
Klaksvik

Plavby v okolí

Klaksvik / Dánsko

V severovýchodnej časti Faerských ostrovov, autonómnej časti Dánska, sa na brehu Nórskeho mora rozkladá Klaksvík. Druhé najväčšie mesto súostrovia leží na ostrove Borðoy a má asi 5 tisíc obyvateľov. 

Mesto bolo osídlené už v dobách Vikingov. Neskôr tu existovali štyri farmy, z ktorých vyrástli štyri dediny, ktorých zlúčením v roku 1938 vzniklo moderné mesto a kultúrne a obchodné centrum nielen Severných, ale celých Faerských ostrovov. Dnes je mesto na pomedzí dvoch zálivov dôležitým rybárskym prístavom a základňou pre prieskum nádherného súostrovia. 

Prehliadku Klaksvíku je možné začať prechádzkou po peknom nábreží. Neďaleko od neho sa k nebu vypína mohutný kresťanský kostol, najväčší na celých Faerských ostrovoch. Postavený bol v roku 1963 v staro-nórskom štýle ako prvý moderný kostol v celej Škandinávii a zasvätený bol námorníkom, ktorí prišli o život počas druhej svetovej vojny. Dnes si tu návštevníci okrem otvorenej strešnej konštrukcie, ktorou sa vyznačovali staré vikingské sály, môžu prezrieť tiež zaujímavý drevený čln z 19. storočia, s pomocou ktorého sa kňazi v minulosti prepravovali medzi jednotlivými ostrovmi.    

V budove starej lekárne a pôvodného obchodu z prvej polovice 19. storočia sídli zaujímavé múzeum Nordoya Fornminnasavn, obchod s umeleckými predmetmi a príjemná kaviareň. Záujemcovia o históriu by si však nemali nechať ujsť ani návštevu parku Úti aj Grov s pozostatkami stavieb z čias Vikingov.    

Kto si chce poriadne pretiahnuť nohy, môže vyjsť na vyhliadku Hálsur, odkiaľ je možné vystúpiť až na vrchol Klakkur. Tí, ktorí túru podniknú, budú za vynaloženú námahu odmenení nádhernými panoramatickými výhľadmi na obrázkové zálivy a ostrovy Kunoy a Kalsoy. Milovníci prírody sa tu môžu tešiť aj na rad vtáčích druhov, pre ktoré je prekrásna krajina domovom.

Pivovar Föroya Bjór bol založený v roku 1888 a dnes ponúka prehliadky so sprievodcom, ktorých nevyhnutnou súčasťou je aj ochutnávka rôznych druhov pív. Zahryznúť si k nim je možné niektorú zo špecialít Faerských ostrovov: nakladané jahňacie, skerpikjot, vetrom sušené baranie, alebo tvost og spik, mäso z grindy s veľrybím tukom.     

Len hodinu jazdy juhozápadne od Klaksvíku sa rozkladá Tórshavn, so svojimi 20 tisíc obyvateľmi najväčšie a hlavné mesto súostrovia. Stará časť mesta Tinganes sa dodnes chváli až 500 rokov starými drevenými domčekmi so strechami porastenými trávou, za prehliadku stojí aj pevnosť Skansin zo 16. storočia alebo druhá najstaršia katedrála Faerských ostrovov. Tórshavn ale hosťuje tiež hneď niekoľko zaujímavých múzeí: historické múzeum v Hoyvíku, Prírodovedné múzeum s malou botanickou záhradou alebo umelecké múzeum Listasavn Føroya.   

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Christianskirkjan - prezrite si pekný kamenný kostol s vikingskou strešnou konštrukciou a dreveným člnom z 19. storočia.  

Klakkur - nechajte sa okúzliť panoramatickými výhľadmi na nádherné zálivy Faerských ostrovov z vrchola vypínajúceho sa hneď za bránami mesta.  

Nordoya Fornminnasavn - nahliadnite do zaujímavej minulosti i súčasnosti regiónu v historickej budove lekárne, postavenej v roku 1838.  

Úti i Grov - prejdite sa pekným parkom s pozostatkami stavieb z čias starých Vikingov.  

Föroya Bjór - vydajte sa na prehliadku pivovaru z druhej polovice 19. storočia a ochutnajte hneď niekoľko druhov miestnych pív.  

Tórshavn - užite si scénickú jazdu do hlavného mesta ostrova s nádhernou starou štvrťou aj zaujímavými múzeami. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť