X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Aalborg
Aalborg

Plavby v okolí

Aalborg / Dánsko

Aalborg / Dánsko

V   severnej časti dánskeho Jutského polostrova sa na brehu fjordu Lim rozkladá Aalborg. Metropolitná oblasť jedného z  najväčších miest Dánska má asi 210 tisíc obyvateľov.

Prvé osídlenie regiónu sa datuje až do doby železnej, v stredoveku sa potom mesto vďaka svojej strategickej polohe v   najužšom mieste fjordu stalo dôležitým obchodným prístavom. Koniec 19. a veľká časť 20. storočia boli érou priemyselného rozvoja Aalborgu, ktoré si vyslúžilo prezývku "mesto fajčiacich komínov". Dnes pozíciu ťažkého priemyslu postupne preberá kultúra a vzdelávanie.

Aalborg sa môže pochváliť pekne zachovaným stredovekým centrom. Na starom trhovom námestí Gammeltorv stojí katedrála Budolfi z konca 14. storočia aj radnica v   neskoro barokovom štýle z   roku 1762. Starý prístav Osteragade lemujú krásne obchodnícke domy s  polodrevenou konštrukciou. Jedným z   najlepších príkladov je dom Jensa Banga, štvorposchodová pieskovcová budova, postavená v roku 1624 v štýle holandskej renesancie, dokonca z roku 1616 potom pochádza pieskovcový polodrevený dom Jorgena Olufsena.

Medzi rokmi 1539 a 1550 bol kráľom Kristiánom III. postavený hrad Aalborg, napoly drevená pevnosť s   parkom, kazematmi a žalárom, ktoré sa v   letných mesiacoch otvárajú verejnosti. Jednou z   najznámejších ulíc mesta i celého Dánska je Jomfru Ane Gade: lemovaná je peknými kaviarňami a reštauráciami, v   noci potom žije zábavou v  baroch, kluboch a diskotékach.

Záujemcovia o dejiny by si nemali nechať ujsť návštevu Historického múzea v   Aalborgu, ktorého zaujímavé expozície rozprávajú príbeh 1000 ročného mesta a jeho obyvateľov. Milovníci umenia budú nadšení z   výstav domácich a zahraničných autorov v múzeu moderného umenia Kunsten, sídliaceho v   budove z   prelomu 60. a 70. rokov 20. storočia v štýle škandinávskej moderny. V roku 2008 bolo dokončené Centrum Utzon, postavené známym dánskym architektom Jørnom Utzonom, prezentujúce jeho diela vrátane známeho Operného domu v Sydney.

Kto sa chce na mesto i fjord pozrieť z   vtáčej perspektívy, môže vystúpiť na 55 metrov vysokú vežu Aalborgtarnet na vrchole kopca Skovbakken.

Ostre Anlaeg je jedným z   najstarších parkov v   Aalborgu, prerobený zo skládky na rekreačnú oblasť s kvetinami, stromami a rybníkom, ktoré sú domovom mnohých druhov vtákov. Jednou z   najväčších atrakcií Aalborgu je zoologická záhrada z   roku 1935, domov tigrov, šimpanzov, žiráf aj polárnych medveďov.

Severozápadne od Aalborgu sa v   Limfjorde nachádza ostrov Egholm s pobrežím lemovaným protipovodňovými násypmi. Cesta sem na trajekte trvá len 5 minút a páčiť sa tu bude ako milovníkom peších výletov, tak cyklistom.

Kuchyňa Aalborgu, to sú morské plody - modré mušle, treska alebo losos -, divočina, kozie syry, morská soľ z   ostrova Læsø, skvelé Jutsko pivo alebo jeden z  najlepších akvavitov (destilátov z   obilia alebo zemiakov) v   krajine.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Aalborghus Castle - obdivujte jedinečnú stavbu polodrevenej pevnosti zo 16. storočia a nahliadnite do jej kazematov aj pekného parku.

Budolfi Church - započúvajte sa do peknej zvonkohry najmenšej katedrály v   Dánsku, postavenej v   gotickom štýle už v 14. storočí.

Jens Bang's House - prezrite si jeden z   najlepších príkladov starej meštianskej architektúry, nádherný štvorposchodový pieskovcový dom z   polovice 17. storočia.

Utzon Center - nenechajte si ujsť expozíciu diel známeho dánskeho architekta v   centre na nábreží, ktoré sám projektoval.

Aalborgtarnet - kochajte sa nádhernými výhľadmi na Aalborg i Limfjord z   55metrovej veže na kopci Skovbakken.

Virgin Anne's Street - ochutnajte skvelé morské plody aj najlepší dánsky akvavit na ulici lemovanej nespočetným množstvom kaviarní, reštaurácií a barov.

Egholm Island - nasadnite na trajekt a užite si prechádzku alebo prechádzku na bicykli po peknom ostrove obohnanom protipovodňovými násypmi.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť