Aalborg
Aalborg

Plavby v okolí

Aalborg / Dánsko

Aalborg / Dánsko

V   severnej časti dánskeho Jutského polostrova sa na brehu fjordu Lim rozkladá Aalborg. Metropolitná oblasť jedného z  najväčších miest Dánska má asi 210 tisíc obyvateľov.

Prvé osídlenie regiónu sa datuje až do doby železnej, v stredoveku sa potom mesto vďaka svojej strategickej polohe v   najužšom mieste fjordu stalo dôležitým obchodným prístavom. Koniec 19. a veľká časť 20. storočia boli érou priemyselného rozvoja Aalborgu, ktoré si vyslúžilo prezývku "mesto fajčiacich komínov". Dnes pozíciu ťažkého priemyslu postupne preberá kultúra a vzdelávanie.

Aalborg sa môže pochváliť pekne zachovaným stredovekým centrom. Na starom trhovom námestí Gammeltorv stojí katedrála Budolfi z konca 14. storočia aj radnica v   neskoro barokovom štýle z   roku 1762. Starý prístav Osteragade lemujú krásne obchodnícke domy s  polodrevenou konštrukciou. Jedným z   najlepších príkladov je dom Jensa Banga, štvorposchodová pieskovcová budova, postavená v roku 1624 v štýle holandskej renesancie, dokonca z roku 1616 potom pochádza pieskovcový polodrevený dom Jorgena Olufsena.

Medzi rokmi 1539 a 1550 bol kráľom Kristiánom III. postavený hrad Aalborg, napoly drevená pevnosť s   parkom, kazematmi a žalárom, ktoré sa v   letných mesiacoch otvárajú verejnosti. Jednou z   najznámejších ulíc mesta i celého Dánska je Jomfru Ane Gade: lemovaná je peknými kaviarňami a reštauráciami, v   noci potom žije zábavou v  baroch, kluboch a diskotékach.

Záujemcovia o dejiny by si nemali nechať ujsť návštevu Historického múzea v   Aalborgu, ktorého zaujímavé expozície rozprávajú príbeh 1000 ročného mesta a jeho obyvateľov. Milovníci umenia budú nadšení z   výstav domácich a zahraničných autorov v múzeu moderného umenia Kunsten, sídliaceho v   budove z   prelomu 60. a 70. rokov 20. storočia v štýle škandinávskej moderny. V roku 2008 bolo dokončené Centrum Utzon, postavené známym dánskym architektom Jørnom Utzonom, prezentujúce jeho diela vrátane známeho Operného domu v Sydney.

Kto sa chce na mesto i fjord pozrieť z   vtáčej perspektívy, môže vystúpiť na 55 metrov vysokú vežu Aalborgtarnet na vrchole kopca Skovbakken.

Ostre Anlaeg je jedným z   najstarších parkov v   Aalborgu, prerobený zo skládky na rekreačnú oblasť s kvetinami, stromami a rybníkom, ktoré sú domovom mnohých druhov vtákov. Jednou z   najväčších atrakcií Aalborgu je zoologická záhrada z   roku 1935, domov tigrov, šimpanzov, žiráf aj polárnych medveďov.

Severozápadne od Aalborgu sa v   Limfjorde nachádza ostrov Egholm s pobrežím lemovaným protipovodňovými násypmi. Cesta sem na trajekte trvá len 5 minút a páčiť sa tu bude ako milovníkom peších výletov, tak cyklistom.

Kuchyňa Aalborgu, to sú morské plody - modré mušle, treska alebo losos -, divočina, kozie syry, morská soľ z   ostrova Læsø, skvelé Jutsko pivo alebo jeden z  najlepších akvavitov (destilátov z   obilia alebo zemiakov) v   krajine.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Aalborghus Castle - obdivujte jedinečnú stavbu polodrevenej pevnosti zo 16. storočia a nahliadnite do jej kazematov aj pekného parku.

Budolfi Church - započúvajte sa do peknej zvonkohry najmenšej katedrály v   Dánsku, postavenej v   gotickom štýle už v 14. storočí.

Jens Bang's House - prezrite si jeden z   najlepších príkladov starej meštianskej architektúry, nádherný štvorposchodový pieskovcový dom z   polovice 17. storočia.

Utzon Center - nenechajte si ujsť expozíciu diel známeho dánskeho architekta v   centre na nábreží, ktoré sám projektoval.

Aalborgtarnet - kochajte sa nádhernými výhľadmi na Aalborg i Limfjord z   55metrovej veže na kopci Skovbakken.

Virgin Anne's Street - ochutnajte skvelé morské plody aj najlepší dánsky akvavit na ulici lemovanej nespočetným množstvom kaviarní, reštaurácií a barov.

Egholm Island - nasadnite na trajekt a užite si prechádzku alebo prechádzku na bicykli po peknom ostrove obohnanom protipovodňovými násypmi.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Aalborgu

Veľká Británia, Dánsko, Švédsko zo Southamptonu na lodi Azamara Quest

Loď: Azamara Quest
Trasa: Veľká Británia, Dánsko, Švédsko
Nalodenie: Southampton, Veľká Británia
Vylodenie: Stockholm, Švédsko
Trvanie: 10 nocí